Advert

istanbul escort

Hiçe sayıyor!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün Anamur Belediyesi’nin ilçedeki deniz kaplumbağalarının üreme alan olan Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında yaptığı sahil düzenlemesinin durdurulması ve sahilin eski haline getirmesi için belediyeye verdiği süre doldu. Anamur Belediyesi süre dolmasına rağmen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün 186 bin TL idari yaptırım uygulamasına ve deniz kaplumbağalarının üreme alan sahadaki toprak dolgunun kaldırılarak eski haline getirmesi yönündeki yazısını hiçe saydı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin nezaretinde şehir merkezinden getirilerek kumsalda sonradan oluşturulan toprak dolguyu ve dikilen ağaçları kaldırması gereken Anamur Belediyesi kumsalın üstüne dökülen toprağa ekilen ağaçları ve çimleri sulayarak piknik alanı yapmaktan vazgeçmedi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği yasaları hiçe sayan Anamur Belediyesi'ne dava açmaya hazırlanırken Belediye’ye vaktinde müdahale etmeyerek tahribatın büyümesine neden olan ve hala sahadan Belediye’yi el çektirmeyen yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunacak.

 Hiçe sayıyor!
 Hiçe sayıyor! admin
Bu içerik 564 kez okundu.

​Hasan KÜÇÜK

 Çevreciler verilen sürede kumsalı eski haline döndürmeyen Anamur Belediyesi ile buna göz yuman yetkililer için suç duyurusunda bulunacak   

Anamur Belediyesi ilçedeki koruma altında bulunan Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasına piknik ve mesire alanı yapmak için iş makinalarını sahile sokarak düzenleme yaptı. Carettaların üreme alanı olan sahili toprakla dolduran belediye şehir merkezinden getirilen ağaçları kumsala dikti. Basın mensuplarının konuyu gündeme getirmesi ve vatandaşların şikayetleri üzerine zaman zaman duran çalışmalar tekrar başladı. Anamur Belediyesi'nin sahil düzenlemesinde ısrar etmesi üzerine bu defa vatandaşlar durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne bildirdi. CİMER'in talebi üzerine Mersin Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden konu ile ilgili bilgi istedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Hüseyin Özgür Yalçın'in verdiği cevabi yazıda carettacaretta üreme alanlarının üzerinin toprak ile kapatılmasına ilişkin sosval medya ve yazılı basında yer alan haberler üzerine ilgili kurumlarca Anamur ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Sarısu mevkiindeki sahilde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Anamur Belediye Başkanlığı, Anumur Milli Emlak Şefliği ve Çevre İl Müdürlüğü'nce incelemelerde bulunulduğu ve tutanaklar düzenlendiği kaydedildi.

 

Müdür Vekili Yalçın, cevabi yazısında bahse konu deniz kaplumbağaları üreme alanlarıyla ilgili iş ve işlemlerin Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Mersin Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün görev, yetki ve sorumluluğu kapsamında yürütülmesi nedeniyle söz konusu tutanaklar gereğinin yapılması için Milli Parklar Şube Müdürlüğüne gönderildiğini ifade ederek şu görüşlere yer verdi.

 

ANAMUR BELEDİYESİ 16 TEMMUZ'A KADAR SAHAYI ESKİ HALİNE DÖNDÜRMESİ GEREKİYORDU 

Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Kuruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğü tarafından yazılan yazıda; bahse konu alanda yapılan dolgu çalışmasının biyolojik çeşitliliğe ve deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının tahribine neden olduğunun tespiti üzerine Anamur Belediye Başkanlığına idari yaptırım uygulandığı, bununla birlikte Anamur Belediye Başkanlığı tarafından deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarının ivedilikle rehabilite edilmesi gerektiği, bu kapsamda Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği elemanları gözetiminde, mevcut yuvalara zarar vermeyecek şekilde yapılan toprak dolgunun tamamen kaldırılması, bölgeye sonradan getirilen ağaç ve bitkilerin zarar görmeyecek şekilde bölgeden uzaklaştırılması ve kumsalın eski haline dönüştürülmesi için yalnızca gündüz saatlerinde kum olan bölgeye araç girişi olmayacak şekilde 16.07.2019 tarihine kadar rehabilite edilmesi gerektiğinin belirtildi.

 

BELEDİYE ESKİ HALİNE GETİRMEDİĞİ GİBİ HALA EKİLEN AĞAÇLARI VE ÇİMLERİ SULUYOR

Vatandaşa verilen cevabi yazıda 16 Temmuz'a kadar sahili eski haline döndürmesi gereken Anamur Belediyesi'nin herhangi bir işlem yapmamasına çevrecilerden tepki gösterdi.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan şunları dile getirdi. "Milli Parklar Doğa Koruma Müdürlüğü tarafından, yasal koruma altındaki kumsalın eski hale getirilmesi için verilen süre, 16.07.2019 tarihinde dolmasına rağmen, Anamur Belediyesi sahayı eski hale getirmediği gibi, hala, kumsalın üstüne dökülen toprağa ekilen ağaçları ve çimleri sulayarak piknik alanı yapmaktan vazgeçmediğini gösteriyor. Bu nedenle Anamur Belediyesi aleyhinde dava açacağız.

Belediye’ye vaktinde müdahale etmeyerek tahribatın büyümesine neden olan ve hala sahadan Belediye’yi el çektirmeyen yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunacağız."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı