Advert

istanbul escort

"Gümüşkum için hazırlanan planlar koruma kanununa aykırı"

Mimarlar Odası Mersin Şubesi tarafından 100. Yıl Gümüşkum Tabiat Parkı ile ilgili hazırlanan 1/ 5000 ve 1/1000 Ölçekli Nazım İmar Planına tepki gösterildi. Oda adına açıklama yapan mimar Esra Şahin Burat, plan kararlarının sürdürülebilir koruma ilkelerine uymadığını kaydetti. Bu şekilde planı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Burat "Açık ve net koruma bölgeleri ve kararları içerecek şekilde Uluslararası ve Ulusal mevzuata uygun bir plan hazırlanmasını talep ediyoruz" dedi.

admin
Bu içerik 474 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

 

TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından carettacarettaların üreme alanı olan Gümüşkum Tabiat Parkı ile ilgili onaylanan  1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Oda adına açıklamayı mimar Esra Şahin Burat yaptı.

Burat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17.05.2019 tarihinde re’sen onaylanan ve Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 14.06.2019 tarihinde askıya çıkarılan “Mersin İli, Mezitli İlçesi, Gümüşkum Tabiat Parkı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı”nın askı süresi tamamlandığını hatırlattı. Burat planla ilgili itirazlarını yasal süre içerisinde Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini kaydetti.

Gümüşkum Tabiat Parkı Uygulama Planının amacının plan hükümlerinde “tabiat parkının sahip olduğu kaynak değerlerinin koruma kullanma dengesi içerisinde devamlılığını sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla arazi kullanım kararlarının oluşturulması, sürdürülebilir koruma ilkeleri kapsamında alanın kullanımına yönelik koşul, araç ve yöntemlerin geliştirilmesi” şeklinde tanımlandığını vurgulayan Burat "Ancak plan kararlarının sürdürülebilir koruma ilkelerine uymadığı ve tabiat parkının gelecek kuşaklara aktarılmasını olanaksız hale getiren kararlar içerdiği tarafımızca tespit edilmiştir" dedi.

KIYI KANUNUNA UYMAYAN BİR YAPILAŞMA ÖNERİLMİŞTİR

Gümüşkum 100.yıl Tabiat Parkı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan hükümlerinde 2009/10 sayılı Deniz Kaplumbağalarının Korunması Genelgesinin hükümlerinin geçerli olduğunun belirtildiğini ancak

plan kararlarında genelgenin hükümlerine uyulmadığının ortaya çıktığını iddia eden Burat,

"Planlar, Genelgeye göre “I. Koruma Bölgesi” olarak işaretlenmesi gereken ilk 65m’lik bandı hem “kaplumbağa koruma ve yuvalama alanı,” hem de “rekreasyon alanı” olarak işaretlemiştir. Her ne kadar bu bantta yapılaşma kararı almamışsa da, Genelgede açıkça belirtilen kısıtlayıcı koşullara yer vermemiştir ve bu bandın hemen gerisinde Kıyı Kanununa da uymayan bir yapılaşma önermiştir. Genelgede bu alan için gece ziyaretçi girişi ve ışık kullanılması açık ve net bir şekilde yasaklanmıştır. Ancak söz konusu plan aynı alanı “rekreasyon alanı” olarak belirlemiş, akşam ve gece kullanımını engelleyen, jeomorfolojik yapıya fiziksel müdahaleyi ve ışık kullanımını yasaklayan bir hüküm getirmemiştir" dedi. 

Tabiat Parkı’nda halen, tam da kaplumbağa yumurtlama ve yumurtadan çıkma döneminde, yuvaların hemen yanı başında düğün ve eğlence organizasyonları yapılmaktadır" diyen Burat, "Yuvalama kumsalının bir bölümünün topoğrafyası ve bitki örtüsü tahrip edilerek dümdüz edilen ve üzeri yeşil plastik örtüyle kaplanarak bir “açık hava düğün salonuna” çevrilen bu alan, Tabiat Parkı’nın ilk 65m’lik bandında, yani hassas koruma gerektiren ve Koruma Genelgesi uyarınca “I. Koruma Bölgesi” olarak işaretlenmesi gereken kısımdadır"ifadelerini kullandı.

.

Yine 2009/10 sayılı Deniz Kaplumbağalarının Korunması Genelgesine göre kıyı kenar çizgisi ile 65m sınırı arasında kalan ve “II. Koruma Bölgesi” olarak tanımlanması gereken alan, askıya çıkarılmış olan Uygulama Planında 3 adet “Tasarım alanı” olarak tanımlandığını anlatan Burat şöyle devam etti:

PLAN YENİDEN ELE ALINMALI

Uygulama Planı, uymak zorunda olduğu Kaplumbağa Koruma Genelgesine uymadığı gibi, yine bu Genelgeye uymadan hazırlanmış olan Gümüşkum Tabiat Parkı Gelişim Planını temel almıştır. Bu nedenle Uygulama Planı, askıya çıkarıldığı haliyle şu ana kadar yapılmış olan ve mevzuata aykırı planlamayı meşru kılacak, doğal bir değerin kazanç kapısına dönüştürülerek tahrip edilmesinin hukuki zeminini oluşturacak ve hataları düzeltmek yerine güçlendirecektir. Oysa alan için yapılacak planın, mevcut yönetmelik ve koruma genelgelerine uygun olması, kamu yararı ve çevre koruma bilinci taşıması, bilimsel bir çerçevede hazırlanması gerekmektedir. Bu kapsamda planın yeniden ele alınarak kıyı kenar çizgisi altında kalan alanın tümünün2009/10 sayılı Deniz Kaplumbağalarının Korunması Genelgesi kapsamında “Koruma Bölgesi” olarak işaretlenmesi ve gürültülü, tahrip edici, kirletici, ışık yayan her türlü faaliyetinkesin hükümlerle engellenmesi gerekmektedir."

YANLIŞLARDAN GERİ DÖNÜN

Küresel besin zincirinin önemli bir halkası ve kentimizin doğal hazinelerinden biri olan Gümüşkum Tabiat Parkının daha fazla tahribe uğramaması için yanlışlardan geri dönülmesi gerekirken, önerilen planın  yanlışları devam ettirdiğini ve meşrulaştırdığını anlatan Burat şunları söyledi: "Tüm bu noktalar dikkate alındığında Gümüşkum Tabiat Parkı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, askıya çıkarıldığı haliyle amaç edindiği sürdürülebilirlik ilkelerine aykırıdır ve bu doğal değerimizin gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlamamaktadır. Saydığımız gerekçeler ışığında planın askıya çıkarıldığı haliyle kabul edilebilir değildir. Plan açık ve net koruma bölgeleri ve kararları içerecek şekilde Uluslararası ve Ulusal mevzuata uygun hale gelecek şekilde yeniden hazırlanmasını talep ediyoruz.".

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı