"Bahaneniz kalmadı"

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, 7 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ve müteahhitlerin 2,5 yılda hizmete açacaklarına dair söz vermelerine rağmen çeşitli bahanelerle bir türlü yapımına başlamadıkları Kazanlı Turizm Bölgesi için çalışmalara bir an önce başlanılması gerektiğini söyledi.Tahsis alan firmaların, teşviklerle ilgili sorun olduğu, karayolunun ve havaalanının olmadığı, Berdan Nehri'nin taşkınlarından korunmak gerektiği gibi çeşitli bahanelerle henüz yatırıma başlamadığını vurgulayan Engin, "6. Bölge teşvikleri verildi. 14 kilometre yol yapıldı. Berdan Nehri'nin taşkınları için set yapıldı. Çukurova Bölgesel Havalimanı yapılıyor. Artık bahaneleri kalmadı. Şu anda tek beklenilen şey tahsis sahiplerinin mutlaka buraya gelip yatırımlarını yapmaları. Özellikle Limak Holding, Özaltın Holding, Çeçen Holding, Peta, Aram gibi firmaların, golf otelleri, golf alanları, safari alanlarını yapan bütün firmaların buraya bir an önce gelip yatırımlarını yapmalarını bekliyoruz" dedi. Kazanlı Turizm Merkezi'nin temelinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatan Engin, "Cumhurbaşkanına söz vermelerine rağmen yatırımcılar bir türlü gelmedi. Bunların gelmesi için Mersinli işadamları olarak öncülük yapacağız. Gerekirse Ankara'ya gideceğiz. Gerekirse Cumhurbaşkanımıza kadar çıkacağız" ifadelerini kullandı.

admin
Bu içerik 4667 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersinliler'den Kazanlı Turizm Bölgesine yatırım yapmayan müteahhitlere tepki: Gerekirse Ankara'ya gideceğiz Cumhurbaşkanı'na kadar çıkacağız

MESİAD tarafından 7 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ancak yapımına bir türlü başlanılmayan Kazanlı Turizm Bölgesi alanı için inceleme gezisi düzenlendi.  MESİAD üyeleri ile basın mensupları yapımı tamamlanan 14 kilometre yoldan geçerek tesislerin yapılacağı sahile geldi. Berdan Nehri'nin denizle buluştuğu noktada gazetecilere bir açıklama yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin, "Burada Devlet Su İşleri tarafından çok büyük çalışmalar yapıldı. Buraya mendirekler yapıldı. Burayı deniz kapatıyordu. Burada su denize paralel olarak 4 kilometre akıyordu. Tahsis sahipleri buna itiraz edince bu alan yapıldı. Şu anda burada turizm yolu da tamamen bitmiş durumda. 14 kilometrelik yol bitirildi. Tahsis sahipleri özellikle yolun olmadığı ve Berdan nehrinin taşkınlarından korunmak gerektiğini söylemişlerdi. Bunlar devlet tarafından gerçekleştirildi. Karayolları ve devlet tarafından bu işlemler tamamen bitirilmiş durumda. Şu anda tek beklenilen şey tahsis sahiplerinin mutlaka buraya gelip yatırımlarını yapmaları. Özellikle Limak Holding, Özaltın Holding, Çeçen Holding, Peta, Aram gibi firmalar, golf otelleri, golf alanları, safari alanlarını yapan bütün firmaların buraya bir an önce gelip yatırımlarını yapmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

"FİRMALAR CUMHURBAŞKANINA SÖZ VERMELERİNE RAĞMEN GELMEDİ"

Firma sahiplerinin teşviğe yönelikte itirazlarının olduğunu anlatan Engin, "Teşviklerde bunların dediği gibi 6. Bölge teşvikleri verildi. Bunun için bir temel atıldı Cumhurbaşkanımız tarafından. Fakat yatırımcılar Cumhurbaşkanımıza söz vermelerine rağmen bir türlü gelmedi" dedi.

Firmaların gelmesi için Mersin olarak MESİAD olarak öncülüğünü yapacaklarını anlatan Engin,

"Gerekirse Ankara'ya gideceğiz. Gerekirse Cumhurbaşkanımıza kadar çıkacağız. Gördüğünüz gibi 10 kilometrelik bir alan 4 kilometresi Adanalıoğlu sınırları içerisinde. 2 kilometre sonra Seyhan Nehri'nin buluştuğu nokta burası. Seyhan bölgesinde 10 kilometrelik alanda turizme elverişli. Buranın yapılması içen havaalanı itirazı vardı. Havaalanının yapıma da çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Orada da bir sorun kalmadı. Burasının Karboğazı Kayak Tesisleri ile entegre edilerek bölgesel ve dünyada eşi benzeri olmayan turizm merkezi olacağına inanıyoruz. Bütün devlet yetkililerinin, STK'ların bu projeyi desteklemelerini ve dillendirmelerini bekliyoruz. Mersin'in de bu proje ile uçacağını, şaha kalkacağını çok iyi biliyoruz. Diğer bölgelere alternatif, Türkiye'de en önemli turizm bölgesi diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

ARTIK GEREKÇENİZ KALMADI

Firmaların yatırım yapmaları için artık gerekçelerinin kalmadığını anlatan Engin şöyle devam etti: "Teşviklerde yükseltildi. Belki günümüzde olan ekonomik şartlardan dolayı gecikme olabilir ama en azından temel atmalarını bekliyoruz. Şu ana kadar temel atılmadı sadece şantiye binası temelleri atıldı. Bu bölgenin yüzde yüzü tahsis edildi. Yeter ki kullansınlar. Safari alanları için, golf alanları için yerler mevcut hatta ek hizmetler için yerler hazır. Yeter ki kullansınlar."

Engin,  yatırıma henüz başlamayan firmaların teşvik alıp almadıkları yönündeki soruya "Yatırıma başlamadıkları için şu anda henüz teşvikler ödenmedi" dedi.

Daha önce başvuran şirketlerin başvurularının geçerli mi yoksa yeniden mi başvurmaları gerektiği yönündeki soruya Engin şöyle cevap verdi: "3-4 yıl önce firmalar geciktiği için tahsisler iptal edildi. Bazı bahaneler öne sürmüşlerdi. Gördüğünüz gibi hem DSİ hem Karayolları bütün setleri yapmış, alt yapı telekominikasyon, içme suyu, kanalizasyon, foseptik çukurları bunların hepsi tamamlanmış durumda. Yollar, alt yapılar hepsi tamamlanmış durumda."

2.5 YILDA BİTİRMEK İÇİN SÖZ VERMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran 2018'de gerçekleştirdiği temel atma töreninde

Kazanlı Turizm Bölgesi'nin müteahhitlerini de yanına çağırarak, "Orada da 5 firma vardı. Oturduk kendileriyle anlaştık. Bu 5 firmayı 3'e indirdik ve 3 firmamız şu anda yanımızda." diye konuşarak

müteahhitlere, "TL olarak söylersem 4,5 katrilyon. Böyle bir yatırım. Şimdi süreyi alalım. Benim Tarsuslu kardeşlerimin huzurunda bize süre ver. Ne kadar zamanda bitecek?" sorusunu yöneltmişti.

"2,5 yılda inşallah bitireceğiz ve hizmete açacağız." cevabını alan Erdoğan, "İnşallah 2,5 yılda bitiyor. 2,5 yıl sonra buraya inşallah 5 bin kardeşimizi istihdam edeceğiz. Hayırlı olsun" demişti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak