"Projeler için tek vücut olmalıyız"

​Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, TBMM'de görüşülmekte olan 11. Kalkınma Planı'nda Mersin'i doğrudan yada dolaylı ilgilendiren projeler bulunduğunu ifade ederek " Çukurova Bölgesel Havalimanı, Akdeniz Sahil Yolu, Konteyner Limanı ve diğer projelerinin bir an önce tamamlanmasını beklediklerini kaydetti. Mersinlilerin kenti ilgilendiren projeler için tek vücut olmaları ve lobi oluşturmaları gerektiğini vurgulayan Özdemir, "Kentimiz açısından 11. Kalkınma Planı'nın hedeflere ulaşılması, ayrıca planda yer almayan ancak Mersin'in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak bir bütün halinde hareket etmemize bağlıdır" dedi.

admin
Bu içerik 4489 kez okundu.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından şu anda TBMM'de görüşülmekte olan 11. Kalkınma Planı ile ilgili bir açıklama yaptı.

2019-2023 dönemini kapsayan beş yıllık kalkınma planında Mersin'i doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren projeler bulunduğunu anlatan Özdemir bu projeler hakkında şu bilgileri verdi:

Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve iskenderun escort bayan limanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır. Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir. İstanbul bölgesinin uluslararası bir hava kargo, bakım-onarım ve aktarma merkezi olması sağlanacak; Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına da hitap edecek Çukurova Havalimanı tamamlanacaktır. Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacaktır. Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacaktır. Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu- 13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacaktır. Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacaktır. AkkuyuNGS’nin ilk ünitesinin inşaatı 2023 yılında tamamlanacak ve elektrik enerjisi üretimine başlanacaktır"

ÜLKEMİZİN İKİNCİ BÜYÜK HAVALİMANINA SAHİP OLACAĞIZ

Bu projeler içerisinde Mersin'in kalkınması açısından Çukurova Havalimanı'nın ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Özdemir, "İlgili projenin tamamlanması ile birlikte kent olarak ülkemizin ikinci büyük havalimanına sahip olacağız. Planda belirtilen demiryolu ve karayolu bağlantılarının oluşturulmasıyla, içerisinde bulunduğumuz yaklaşık 400 milyon nüfuslu coğrafyada yepyeni bir merkezi nokta haline geleceğiz.

Bu projede bugüne kadar ihale aşamaları ve sonrasında bazı şanssızlıklar yaşandı. Devletimiz yap-işlet-devret modelinden vazgeçerek yapımını kendisi üstlendi. Projeye ilişkin gerekli ödeneğin ayrılarak ivme kazandırılmasını ve en kısa zamanda tamamlanmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

KONTEYNER LİMANI PROJESİ MERSİN'E AİTTİR

Mersin ekonomisinin liman ile çok güçlü bir bağı bulunduğunu bu nedenle, limanın  geleceğe dönük her projeksiyonun olmazsa olmazı haline geldiğini anlatan Özdemir şöyle devam etti: "On Birinci Kalkınma Planında vurgu yapılan bölgelerin liman bağlantıları tamamlandığı taktirde, kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir. Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan Konteyner Limanı Projesi büyük önem taşımaktadır. Ancak, Onuncu Kalkınma Planı'nda "Mersin Konteyner Limanı" olarak adlandırılan bu önemli yatırıma, yeni planda "Doğu Akdeniz bölgesinde" gerçekleştirilecek bir proje olarak yer verilmiştir. Bu ibarenin, ilgili yatırımın Mersin'den alınması değil, sadece bir isim değişikliğinden ibaret olmasını temenni ediyorum. Çünkü bu proje muğlak bir tanımlama ile bırakıldığı taktirde Doğu Akdeniz'de yer alan Adana ve Hatay gibi iller ilgili projeye sahip çıkmak isteyecektir. Nitekim, eski Kalkınma Bakanımız ve şu anki Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan konu üzerine eğilmiştir. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay da projenin Mersin'e ait olduğunu vurgulayarak Mersinlilerin yüreğine su serpmiştir. Bu kapsamda, projenin Onuncu Kalkınma Planında olduğu gibi "Mersin Konteyner Limanı" olarak adlandırılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum."

 

AKDENİZ SAHİL YOLU PROJESİ ELZEM BİR İHTİYAÇTIR

11. Kalkınma Planında yer alan Akdeniz Sahil Yolu projesinin tamamlanmasının kent için önemli olduğunu anlatan Özdemir, "Çeşmeli'de sona eren otoyolun Akdeniz Sahil Yolu bağlantısının da yapılması bu projeyi daha verimli hale getirecektir. Çünkü bu proje bir turizm yatırımı olmanın da öncesinde Mersin'liler için elzem bir ihtiyaçtır. Yaz dönemlerinde ve özellikle hafta sonları yaklaşık 50 kilometrelik mesafeyi kat etmek için bu bölgede 3-4 saat süren araç kuyruklarına katlanmak gerekmektedir. Bu bağlamda, bu proje bittiği anda Mersin'in ulaşım, turizm ve lojistik imkanları önemli ölçüde genişleyecektir"diye konuştu.

 

KENT OLARAK BİR BÜTÜN HALİNDE HAREKET ETMELİYİZ

"Ülkeler ülkelerle, şehirler şehirler ile yarışır" gerçeğinden hareketle Mersin için öncelikli projeler ve yatırımlar için tek vücut olunması ve etkin bir lobi gücü oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Özdemir "Kentimiz açısından 11. Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndaki hedeflere ulaşılması, ayrıca planda yer almayan ancak Mersin'in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak bir bütün halinde hareket etmemize bağlıdır. Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm bileşenlerinin uyum içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu şekilde kentimizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir yaratma kapasitesine kadar her alanda kalkınmasını sağlayabiliriz." ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi