Advert
Advert
Advert

"Sorunu yaratan ötekileştirenlerdir"

Mersin’de düzenlenen “Bin Yıllık Varoluş” sempozyumunda konuşan Yerel Yönetimler Uzmanı Bedrettin Gündeş dünyadaki problemlerin kaynağının insanların bir birlerine anlayamaması olduğunu belirtti. Gündeş insanların birbirlerini anlayabilmiş, tanıyabilmiş olsalardı hiçbir problemin olmadığını göreceklerini kaydetti. Öğretim Görevlisi Dr. Osman Sirkeci ise Romanların piyasa ekonomisindeki aksaklıklarda tamire imkan sağlayan, eksiklikleri gideren, önemli bir otomatik motivatör olduğunu ifade etti. Sirkeci ötekileştirilen romanların sorun olmadığını, sorunu yaratanların bizzat ötekileştirenler olduğunu söyledi.

admin
Bu içerik 976 kez okundu.
Advert

Hasan KÜÇÜK

Mersin’de bir otelde düzenlenen “Bin Yıllık Varoluş” sempozyumunda Yerel Yönetimler Uzmanı Bedrettin Gündeş ile Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Osman Sirkeci Global Sokak Ekonomisinin Asli Aktörleri Romanlar konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bedrettin Gündeş burada yaptığı konuşmada dünyadaki problemlerin kaynağının insanların birbirlerini anlayamamasından kaynaklandığını söyledi.

“Eğer insanlar birbirlerini anlayabilseler tanıyabilseler hiçbir problemin olmadığını görürler” diyen Gündeş “O nedenle bizde yakından tanıdığımızda bu kadar neşeli bu kadar evrensel, bu kadar rahat olan bir toplum, barıştan yana olan bir toplum neden bu kadar örselendi. Neden bu kadar geri bırakıldı. Neden hala sokaklarda bu insanlar. En alt gruplarda çalışan kesim bu insanlar. Aslında sosyolojinin çok önemli bir araştırma konularından biri” ifadelerini kullandı.

Romanların eğitilmesi konusunda sivil toplum örgütlerine büyük işler düştüğünü anlatan Gündeş “15 yıl önce bir öncü çıkmamış bu Akdeniz Roman Federasyonu’nu kurmamış olsa idi biz bugün burada bu sempozyumu yapmayacaktık. Demek ki toplumlarda edindiği bilgi birikimini kendi toplumuna aktarmada o toplumu belli bir seviyeden daha yukarılara taşıma konusunda çok samimi içten onlara öncülük edecek biri çıkarsa güzel şeyler oluyor” dedi.

Bilim insanlarının roman toplumunu iyi eğitebileceklerine inandığını anlatan Gündeş şöyle devam etti: “Herkes kendi bölgelerinde STK’larında kendi bölgelerinde iyi çalıştıklarında çok daha iyi güzel şeyler yapabileceklerine inanıyorum. Dünya sokak ekonomisi ile romanların ne bağlantısı var? diye düşünüldüğünde Dünya nüfusunun 2 milyarını ilgilendiren bir sokak ekonomisinin nasıl olurda nasıl bir disipline ederekten bu dezavantajlı grupların sokaklarda yaratmış olduğu ekonomiyi daha rasyonel bir şeye taşıyabilirler. Bu önemli bir çalışma.”

ROMANLARDA SOSYAL GÜVENCEDE OLMALI

 Akdeniz Belediyesinde görevli ile başından geçen bir olayı anlatan Gündeş “Biz belediyede bir roman arkadaşımızı işe almıştık. Bu hem müzisyendi hem komedyen hem ressam. Bu arkadaşımızı sigortalı işe girmiş oldu. Üniforması var. Çöp topluyor. Bunu yaparken mahalleye gittiği zaman bir general gibi gidiyor çünkü niye? Artık bir asgari ücretle resmi bir maaşı var. Sigortalı. Kendi ailesinin yaşamını idame ettirebilecek bir iş sahibi artık. O nedenle bu kardeşlerimizi mutlaka sokakta da olsa çöp toplayan konumda da olsa mutlaka onlarında sosyal güvencede olmaları, onları hem çalıştıkları ortamda daha sağlıklı koşullara taşıyabilecek bir takım yeni inovatif çalışmalar olabilir.”

SOKAK EKONOMİSİNİN ASLİ AKTÖRLERİ ROMANLARDIR

 Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Osman Sirkeci ise Dünyanın çeşitli ülkelerinde Romanlarla ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sokak ekonomisinin asli aktörlerinin romanlar olduğunu iddia eden Sirkeci “Çünkü onların yüzde 90’ı günübirlik işlerde çalışıyorlar. Onların böyle düzenli, memuriyet gibi yüksek kademeli yüksek kariyerli işlerde çalışıyor olmaları yüzde 1’lik yüzde 2’lik bir kümeye ancak yansıyor. Büyük çoğunluğu ülkemizdede olduğu gibi sokaklarda kağıt toplayanlardan tutun işportacılara, falcılara, seyyar satıcılara yaygınlık gösteriyor” diye konuştu.

Ötekileştirilen romanların sorun olmadığını sorunu yaratanların bizzat ötekileştirenler olduğunu ifade eden Sirkeci “Romanların küresel varoluşu kıt kaynaklarla en yaratıcı çözümdür. Romanlar sistemlere yük olacaklarına sistemi tamir ediyorlar. Piyasa ekonomisinin koruyucusudur.

Romanlar piyasa ekonomisindeki aksaklıklarda tamire imkan sağlayan, eksiklikleri gideren, önemli bir otomatik motivatördür” dedi.

Dünyada 2 milyar kişinin Türkiye’de ise 6 milyon kişinin hayatını sokakta geçirdiğine işaret eden Sirkeci şunları söyledi: “Romanlar Zanaat, Ticaret ve Sanatla varoluşlarını sürdürmüşlerdir. Romanlar Balkanlarda demiri ve madeni işlemekteki becerileri, el sanatlarındaki hünerleri ve herkesin yapmakta zorlandığı işleri yapmaları sayesinde Osmanlılar tarafından ayrıcalıkla konuma gelmişler bu nedenle Bugün Balkanlarda Çingene nüfusunun fazla olması ve kendilerini Türk ve Müslüman hissetmeleri Osmanlı Devletinde uygulanan bu sistemin bir yansıması olabilir. Bugün Balkanlarda bir çingeneye kim olduğunu sorduğunuzda Türküm, Müslümanın Çingeneyim demesi bundandır.”

 

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!