Üzümde fiyat isyanı

Mersin’de üzüm üreticileri dalında 1 ile 1 buçuk liraya sattıkları üzümün ucuzluğundan dert yanarken tüketiciler ise pazarda 2 ile 3 lira arasında değişen fiyatların yüksekliğinden dert yanıyor.

Üzümde fiyat isyanı
Üzümde fiyat isyanı admin
Bu içerik 355 kez okundu.

 

Hasan KÜÇÜK

-Akdeniz İlçesine bağlı Hebilli Mahallesi’nde üzüm üreterek getirdiği Mersin Hal’inde satmaya çalışan Mehmet Labut üzümün dalında 1 lira ile 1 buçuk lira arasında değerlendirildiğini kaydetti. Fiyatların ahım şahım olmadığını ifade eden Labut, İstediğimiz fiyat değil. Dalında 1 TL ile 1 buçuk lira arasında değerlendiriyorlar. Şu durumda dalında 2 lirayı aşağı düşmemesi lazım” dedi. Girdi fiyatlarının pahalı olmasından dert yanan Labut “Geçen sene 10 liraya aldığımız ilacı şimdi 30 liraya alıyoruz. İlacı mı dersin gübresi mi dersin mazotu mu dersin. Hepsi pahalı. Suluyoruz, sulamazsak yetiştiremeyiz o da para ile. İlaçlar ucuzlasa, gübreler ucuzlasa, mazot ucuz olsa biraz bizede bir ekmek kalır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz ay yağan dolunun bahçelerine vurmamasının sevindirici olduğunu anlatan Lobut “Tarsus’ta felan doludan zarar gören bahçeler oldu ancak bizim Hebilli tarafında dolunun bir zararı olmadı. Akdeniz Sineğinden şeftali bahçelerimiz zarar gördü. Şeftaliden bir şey alamadık olduğu gibi yere indi. Sinek Yalova cinsi üzüme de zarar verdi ama victorya cinsine dokunmadı” dedi.

Öte yandan tüketiciler ile üzüm fiyatlarının pahalı olmasından dert yanıyor. Tüketiciler pazarda ve marketlerde üzüm fiyatlarının cinsine göre 2 lira ile 4 lira arasında değiştiğini kaydederek üreticiden 1 ile 1 buçuk liraya alınan üzümün kendilerine ulaşıncaya kadar 4 liraya kadar çıktığını kaydediyor. 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
230 bin liralık çay faturası!
230 bin liralık çay faturası!
Şehit Şahin’in ismi Yeni Mahalle’de yaşayacak
Şehit Şahin’in ismi Yeni Mahalle’de yaşayacak