Advert

“Aladağ kararının hukukiliği sorgulanacak niteliktedir”

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde cemaate ait olduğu belirtilen kız yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan, 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili davanın karar duruşması 04.07.2019 tarihinde Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 “Aladağ kararının hukukiliği sorgulanacak niteliktedir”
 “Aladağ kararının hukukiliği sorgulanacak niteliktedir” admin
Bu içerik 542 kez okundu.

 Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden sorumlu yönetim kurulu üyemiz Av. Ece Kovan Demirtaş, merkezi üyesi Av. Şilan Türk, Av. Dilber Öktem ve Av. Funda Üvek karar duruşmasını gözlemci olarak takip etti. Duruşmaya, Mersin Barosu, Aydın Barosu, Ankara Barosu, Bursa Barosu, Diyarbakır Barosu, İzmir Barosu, İstanbul Barosu, Hatay Barosu’nun müdafi olarak katılma talepleri reddedilmiştir. Duruşmaya ölen ve yaralanan çocukların aileleri de katıldı.

Kararı değerlendiren yönetim kurulu üyemiz Av. Ece Kovan Demirtaş, “Mahkeme 12 sanığı çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırırken, 6 sanık ise beraat etti. Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet suçundan beraat verilirken, haklarında ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan ceza verilmiştir. Mahkeme heyeti, yurt müdürü Cumali Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, yurt yöneticileri İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, Mehmet Deniz’i 10 yıl, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’e 8’er yıl 10’ar ay 20’şer gün hapis cezası verdi.

Mahkeme, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması’ suçundan haklarında beraat kararı verdiği kamu görevlileri Mehmet Aktaş, Ramazan Arı, Davut Gökçeli, Bayram Aydın, Cihan Ünal’ı ‘görevi kötüye kullanma suçundan’ 7’şer ay 15’er gün hapis cezasına çarptırdı. Kamu görevlilerine verilen 7’şer ay 15’er günlük hapis cezasında hükmün açıklanması geri bırakıldı. Mahkeme heyeti, itfaiye erleri Dursun Gökçe, Hasan Turan Çakmak, Nihat Sarraf, Yücel Turaç ile Mehmet İpek ve Zeki Yılmaz hakkında ise beraat kararı verdi.

“BU HÜKÜM KABUL EDİLEMEZ”

En başından itibaren yapılmış olan yargılamanın ve 04.07.2019 tarihli kararın, hukukiliği sorgulanacak nitelikte bir karar buca escortğunu vurgulayan Av. Ece Kovan Demirtaş, “Tüm katılan vekillerinin, kamu görevlileri de dâhil, yargılanan bütün sanıklar açısından olası kast ile birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verilmesi suçundan, ceza tayini yönündeki talepleri reddedilmiş, bir kısım sanıklar hakkında bilinçli kastla ölüme sebebiyet verme suçundan hüküm kurulmuştur. Neticede, bu hüküm kabul edilemez. Alınan karar, toplumun adalete olan inancını ve vicdanları yaralamıştır. Ayrıca dosyada, delillerin üzerinin kapatılması ve bazı delillere de ulaşımın engellenmesi çok açıkça kendini göstermiştir. Tevsii tahkikat talepleri reddedilmiş dosya birçok eksiklikle karara bağlanmıştır. Mersin Barosu olarak, devam edecek olan sürecin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi