Advert
Advert

Akkale ören yerindeki arkeolojik kazılar devam ediyor

Mersin’e bağlı Erdemli ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Akkale’de yürütülen kazı kapsamında alanda türünün tek örneği olan mezar anıtı açığa çıkarıldı. Ayrıca alandaki hamam caddesi de kazıldı.

Akkale ören yerindeki arkeolojik kazılar devam ediyor
Akkale ören yerindeki arkeolojik kazılar devam ediyor admin
Bu içerik 400 kez okundu.

-Mersin Üniversitesi(MEÜ) ve Mersin Müzesi işbirliği ile Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu’nun bilimsel danışmanlığında, Akkale ören yerinde başlatılan arkeolojik kazılar devam ediyor. Mersin Üniversitesi ‘nden yapılan açıklama göre proje kapsamında, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi tarafından “Akkale (Erdemli) Arkeolojik Sit Alanları Bütünleştirme, Koruma ve Sunumu Fizibilite Projesi” hazırlandı.

Mersin’e bağlı Erdemli ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Akkale’de yürütülen kazılar kapsamında alanda türünün tek örneği olan mezar anıtı açığa çıkarıldı. Ayrıca alandaki hamam caddesi de kazıldı. Kazılar kapsamında alandaki çalışmalarda Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisi Araştırma Merkezi ekibi baştan itibaren yer alarak çalışmaları yönlendirdi.

Kumkuyu Marina’sının bulunduğu alanda yer alan Akkale; sahip olduğu konumu ve limanından dolayı kırsal ile kent arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli bir nokta olarak gösteriliyor. Yerleşim yerlerinde tespit edilen çok sayıda kalıntı da Akkale’nin bir liman yerleşimi olarak kurulduğunu ve bu çerçevede geliştiğini kanıtlar nitelikte.

Kazılar ve Akkale hakkında daha detaylı bilgiye http://kaam.mersin.edu.tr adresinden ulaşılabilir. (Bülten)

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti