Advert
Advert

Aydıncık, su sorununun çözümü için İller Bankası'nı bekleyecek

Aydıncık'ta son zamanlarda yaşanan su sıkıntısının, İller Bankası'nca 4 yıl önce yapılan su hattında, hattın basıncına uygun olmayan malzeme kullanılmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. İlçenin su sıkıntısı, İller Bankası bu konudaki soruşturmasını tamamlayana kadar sürecek, o süre içinde belediye yeni hat yapamayacak. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, geçtiğimiz aylarda, İller Bankası'nın bazı işlerinden dolayı hakkını helal etmediğini belirterek "Zehir zıkkım olsun" demişti.

Aydıncık, su sorununun çözümü için İller Bankası'nı bekleyecek
Aydıncık, su sorununun çözümü için İller Bankası'nı bekleyecek admin
Bu içerik 487 kez okundu.

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Aydıncık ilçe merkezinde son bir haftadır yaşanan su kesintileri, İller Bankası'nın 4 yıl önce yaptığı içme suyu hattının, eksik ve yanlış malzeme nedeniyle iflas ettiğini, hattın ancak arıza giderme müdahaleleriyle hizmet verebildiğini ortaya çıkardı.

İller Bankası'nın, 2014 yılının son aylarında, Aydıncık Belediyesi'ne, belediyenin de MESKİ'ye devrettiği hatla ilgili skandalı, MESKİ Genel Müdürlüğü kamuoyuna duyurdu.

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine açıklama yapan MESKİ, Aydıncık içme suyu hattının 2010 yılının sonlarında İller Bankası'nca ihale edildiğini, hattın 2014 yılının sonunda tamamlanarak Aydıncık Belediyesi'ne devredildiğini, MESKİ'nin inşa sürecinde yer almadığını duyurdu.

MESKİ, söz konusu hatta çok sayıda arıza meydana gelmesi üzerine borulardan alınan numunenin incelendiğini ve su basıncına uygun olmayan malzeme kullanıldığının tespit edildiğini de duyurdu.

MESKİ'nin bu açıklaması, İller Bankası'ndan ihale alan firmanın, ihale sözleşmesinde belirtilen standartlarda malzeme kullanmadığını, halk arasındaki tabirle müteahhidin malzemeden  kıstığınıgösteriyor.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ve Aydıncık Belediyesi de İller Bankası'na başvurdu ve İller Bankası soruşturma açtı. İlgili mevzuat gereğince, soruşturma bitene kadar belediyeler ve İller Bankası yeni hat yapamayacak. Hattaki arızalar lokal müdahalelerle giderilecek. Soruşturma sonucunda işin hatalı olduğu kesin olarak ortaya çıkarsa MESKİ'nin ve belediyenin zararını İller Bankası tazmin edecek.

 

KOCAMAZ 'ZEHİR ZIKKIM OLSUN' DEMİŞTİ

 

İller Bankası'nın bazı işlerinin eksik ve sorunlu olduğu iddiası geçtiğimiz Nisan ayında yapılan belediye meclisi toplantısında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından dile getirilmişti. Kocamaz o toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

 “Göreve geldiğimizden bu yana ilçelerde 8 arıtma tesisi yaptık. Bizden önce İller Bankası tarafından yaptırılan arıtma tesisleri keşke hiç yapılmasaydı. İller Bankası’nın yaptığı işler bizi hiç memnun etmiyor. Ankara’da İller Bankası’nda çalışanlar lüks araçlara binecek ceremesini bizim ilçelerimiz çekecek. İhalelerin içine bunlar konuluyor maalesef. Bunları gördükçe hakkımı helal etmiyorum. Zehir zıkkım olsun.”

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti