Advert
Advert
Advert

Tabiat Parkı'nda yapılaşmaya tepki

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, deniz kaplumbağası üreme alanı olarak tescillenen Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkı'nın günübirlik turizm işletmesini alan şirketin, sahil kesiminde ya da parkın içinde herhangi bir kalıcı yapılaşmaya gitmesine izin vermeyeceklerini söyledi. İşletmecinin, sahil kesimine lunapark ya da düğün salonu kurmak istediğine dair duyumlar aldıklarını, bunun üzerine ilgili bakanlığa yazı yazdıklarını söyleyen Tarhan, "Marina'da hukuk zorlandı ve oraya bir yapı yapıldı. Aynı şey Davultepe Tabiat Parkı'nda da olabilir. Bizi de burada bypass edip burada bir yapı yapmaya çalışacaklardır. Ama biz buna karşı çıkarız. Arazi Orman Bakanlığı'na ait olsa da karşı çıkarız" dedi.

Tabiat Parkı'nda yapılaşmaya tepki
Tabiat Parkı'nda yapılaşmaya tepki admin
Bu içerik 1257 kez okundu.
Advert

 

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

-Deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma alanları arasında yer alan ve özel koruma bölgesi ilan edilen Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkı'nın, günübirlik turizm faaliyetleri için özel bir şirketin işletmesine verilmesi, alanın doğal yapısının bozulacağı endişesini beraberinde getirmişti. Deniz kaplumbağaları üzerine çalışmaları bulunan Prof. Dr. Serap Ergene, gazetemize yaptığı açıklamada, sahilde bu sezon 138 yumurta bırakma alanı olduğunu belirtmiş ve "Davultepe sahili, özel koruma bölgesi ilan edildiğinden bu yana en kötü sezonunu yaşıyor" diyerek sahildeki insan kaynaklı tahribata dikkat çekmişti.

Deniz kaplumbağalarının soyunun devam etmesi açısından önemli bir yere sahip olan Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkı'nda tahribat ve yapılaşma tartışmalarına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da katıldı.

 

'İMAR PLANLARINDAKİ HÜKÜMLERE UYULMALI'

Gazetemiz Güney'e açıklamalarda bulunan Neşet Tarhan, parkın işletmesini alan firmanın çalışmalarıyla ilgili olarak Orman Bakanlığı'na ve Mersin Valiliği'ne yazı yazdıklarını söyledi.

Tarhan, "Toprak varlıkları hazinenindir. Hazine gerekli yerlerde toprağı bakanlıklara tahsis eder. Burada da hazine araziyi Orman Bakanlığı'na tahsis etmiş. Askeri bölgeler ve sit alanları hariç tüm arazilerde yapılaşma imar kanunları kapsamında, imar planları doğrultusunda olur. Davultepe sahili de kaplumbağa üreme alanı, milli park ve bu özellikleri belediye meclisinden geçen son nazım imar planında da vurgulandı. Eğer bu alanda imar yapılacaksa, yapılaşma yapılacaksa bu arazinin milli park olduğu ve kaplumbağa üreme alanı olduğu dikkate alınacak. Burada ışık olmayacak, kum sertleşmeyecek, kaplumbağaların yumurta bırakmasının ya da yumurtadan çıkan kaplumbağanın denize ulaşmasının önünde engel olmayacak. Bu alanın işletmesini alan firma da bu şartları kabul ederek aldı" dedi.

'LUNAPARK VE DÜĞÜN SALONU YAPACAKLARI DUYUMU ALIYORUZ'

Davultepe 100. Yıl Tabiat Parkı'nı belediye eliyle işletmek istediklerini ancak bakanlığın buna olanak vermediğini ifade eden Tarhan şunları söyledi:

"Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na burayı bize tahsis edin, biz işletelim dedik, yok dediler. Siz işletin dedik. Yok dediler. Biz ihaleye çıkaracağız dediler. Biz de belediye olarak ihaleye girelim, kâr etmeden, zarar da etmeden burayı işletelim dedik. İhale 38 bin lira bedelle başladı. Belediye meclisinden yetki aldık ve bir arkadaşımızı ihaleye girmesi için görevlendirdik. Giren insan ve araç sayısını hesapladık ve arkadaşımıza 100 bin liraya kadar çık dedik. Bugün işletmeci olan firma o ihalede 780 bin liraya çıktı ve ihaleyi aldı. 38 bin liralık iş 780 bin liraya nasıl çıkar? İhaleyi alan firma, sahile giren insan ve araç sayısıyla yıllık 780 bin lirayı çıkaramaz. Ne yapacak bu durumda? Derme çatma yerler yapacak, bu yerleri dondurmacıya filan kiralayacak. Lunapark yapılacağı söylentisi yayıldı. Lunapark ışıkları kaplumbağaları ürkütüyor. Bunun için biz çevredeki sitelerin bile ışıklarını azaltmasını istiyoruz. O bölgeye lunapark yapılamaz. Bu söylenti üzerine biz devreye girdik ve bakanlığa yazı yazdık. Bilgi istedik. Bakanlık ise inceleyeceğiz diye yazı gönderdi. İnceleyeceğiz demekle olur mu? Elinde şartname var. Açar bakarsın şartnamede hangi yapılaşmaya izin var, hangisine yok. Bunu takip edeceğiz. Düğün salonu yaptırabilecekleri söylentisi de var. Bu ışık ve gürültü kaplumbağaları rahatsız eder. Burada çevrecilerin devreye girmesi gerekiyor. Mersin'deki çevrecilerin Davultepe'ye gidip neler olduğunu görmesi gerekiyor."

 

'İŞİN BİR KAPLUMBAĞA BOYUTU VAR, BİR DE RANT BOYUTU VAR'

 

"Bu işin bir kaplumbağa boyutu var bir de rant boyutu var" diyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlet eliyle birilerine rant sağlanır mı? Şu anda sahile derme çatma yapılar yapıyorlar. Zabıtayı gönderdim, inceledik. Şimdilik inşaat yok. Ama burada bir inşaat olursa Mersin'de ikinci Marina vakası olur. Marina'da hukuk zorlandı ve oraya bir yapı yapıldı. Benim sorumluluk alanımda değil ama bir belediye başkanı olarak söylüyorum, Marina'daki yapı olmaması gereken bir yapı. Aynı şey Davultepe Tabiat Parkı'nda da olabilir. Bizi de burada bypass edip burada bir yapı yapmaya çalışacaklardır. Ama biz buna karşı çıkarız. Arazi Orman Bakanlığı'na ait olsa da karşı çıkarız. Şimdi para kazandıran bir iş diye burada örneğin tüp satışına izin mi vereceğiz? Para kazandıran bir iş diye fırın açmalarına izin mi vereceğiz. Eğer burada bir işyeri yapılacaksa işyeriyle ilgili kurallara uyulmak zorunda. Hiçbir işyeri yok ki denetimden uzak olsun. Biz de belediye olarak denetleme yetkimizi kullanırız."

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!