Advert
Advert
Advert

Köy kahvehanesi kır kütüphanesi olacak

Mezitli'ye bağlı Mehrican yaylasında 68 yıldır köy kahvehanesi olarak kullanılan tek katlı yapı işletmecisi tarafından kır kütüphanesine dönüşecek Yörede doğup büyümüş iki şehit pilotun adının verileceği kütüphanenin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda törenle hizmete açılması hedefleniyor. Mekanın sahibi Evren Tamay, "Burası 68 yıldır kahvehane olarak hizmet verdi. Kütüphaneye dönüştüreceğimizi duyan birileri ruhsatımız yok diye bizi şikayet etti ve kahvehane kısmı mühürlendi. Kahvehane için ruhsat da alacağım, yan tarafı kütüphane de yapacağım. Burası Toroslar'dan aydınlanma ışığı saçacak" dedi.

Köy kahvehanesi kır kütüphanesi olacak
Köy kahvehanesi kır kütüphanesi olacak admin
Bu içerik 1429 kez okundu.
Advert

Abidin YAĞMUR / Özel Haber

Mersin’in Mezitli İlçesi’ne  bağlı Demirışık Mahallesi'nin yaylası konumundaki Mehrican yaylasında 1950 yılından beri faaliyet gösteren köy kahvehanesi, bu ayın sonundan itibaren hem kütüphane, hem kahvehane olarak hizmet verecek. Kütüphaneye, Demirışık köyünde doğup büyüyen ve 1943 yılında şehit olan savaş pilotu Muammer Tamay ile 1949 yılında şehit olan pilot yüzbaşı Ali Rıza Soykal'ın adı verilecek.
Mekanın işletmecileri Muammer Tamay (80) ve oğlu Evren Tamay (40), kır kütüphanesi kurma fikrinin geçtiğimiz aylarda gündeme geldiğini, kısa sürede çok sayıda kitap bağışı aldıklarını söylediler.
Akrabaları olan şehit pilot Muammer Tamay'ın adını bu kütüphanede yaşatacaklarını söyleyen Evren Tamay, "Burası 68 yıldır kahvehane olarak hizmet verdi. Sadece bu köyün değil, civar tüm köylerin sakinleri ve yaylacıları bu kahvehaneyi bilir. Bu yılın başında, burayı kütüphaneye çevirelim. Çocuklar, gençler, yaşlılar burada sadece çay içmesin, kitap da okusun dedik. Hazırlıklara başladık. Kütüphane yapacağımız odayı düzenledik. Kitap bağışlarını kabul ettik. Kitaplıklar için siparişlerimizi verdik. Burayı kütüphaneye dönüştüreceğimizi duyan birileri ruhsatımız yok diye bizi şikayet etti ve kahvehane kısmı mühürlendi. Senelerdir kimse ruhsat filan sormadı. Ama bu yaz kaymakamlığa, valiliğe, BİMER'e aynı anda şikayetler gitmiş. Mezitli Belediyesi de bu şikayetler üzerine gelip kahvehane kısmımızı mühürledi. Ama ben bu işi bırakmak niyetinde değilim. Kahvehane için ruhsat da alacağım, yan tarafı kütüphane de yapacağım. Burası Toroslar'dan aydınlanma ışığı saçacak. Burası Atatürk'ün tarif ettiği Yörük çadırı olacak. Torosların eteklerindeki bu Yörük çadırının dumanı tütmeye devam edecek. Kır kütüphanemizi 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda açacağız" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!