Advert
Advert
Advert

'İnsanca yaşam istiyoruz'

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, 'Bin Yıllık Varoluş' başlıklı sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada " Romanlar Dandanakan Savaşı'nda vardı. Malazgirt Savaşı'nda vardı. Birinci Dünya Savaşı'nda vardı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda vardı. 15 Temmuz'da vardı. Romanlar bu ülke için şehit oldu. Biz Romanlar bu ülkede insanca yaşamak istiyor" dedi. Sempozyumun açılışında CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, siyasi iktidarın Romanlara karşı önyargılı olduğunu iddia edip Roman toplumunun iş ve eğitim sorununun sürdüğünü söyleyince Ak Parti İzmir Milletvekili Celal Bekle, meslektaşını siyaset yapmakla suçladı. İkili arasındaki sözlü tartışmaya Mezitli Belediye Başkanı Tarhan ile bazı katılımcılar da dahil oldu.

'İnsanca yaşam istiyoruz'
'İnsanca yaşam istiyoruz' admin
Bu içerik 586 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

-Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu'nun Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu desteğiyle düzenlediği Roman Hakları ve Araştırmaları Merkezi projesinin kapanış sempozyumu, 'Bin Yıllık Yolculuk' başlığıyla gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, "Bugün tarihi bir gün. Romanların ana toprakları olan Hindistan'dan çıkışının bininci yılı. Romanların bu hazin yolculuğunu inceleyen akademisyenler sempozyumumuz da bu yolculukla ilgili bize bilgi verecek" dedi.

Türkiye'de Roman araştırmalarıyla ilgili ilk merkezlerin 2008 yılında Adnan Menderes Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu ancak bunların tabela üzerinde kalmaktan ileri gidemediğini ifade eden Daylam,  bu eksikliği kapatmak için Mersin'de akademisyenlerin katkısıyla çok önemli bir merkez oluşturduklarını ifade etti.

 

'BAYRAK DERDİMİZ YOK, İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ'

 

Daylam, "Ben inanıyorum ki Roman tarihi bilinmeden bu sorunu çözmek çok zor. Toplumları anlamak lazım. Bilmek lazım. Romanların kültürünü anlamak lazım. Bunlar yapılmadığı için çalışmaların hepsi havada kalıyor. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarla, Roman toplumunun tüm sorunlarını çözmek için bir yerden başlayacağız. Romanların Avrupa'nın hiçbir ülkesinde bayrak derdi yok. Roman toplumunun tek derdi insanca yaşayabilmek. Bunun için de çabalarımız var. Hem akademik olarak kendimizi anlatmak, hem varlığımızı sürdürmek için siyasal yaşamda da yer alıyoruz. Toplum olarak bu önyargılardan kurtulmak istiyoruz. Roman toplumu diğer toplumlarla entegre olsun ama kendi kültürünü kaybetmesin istiyoruz. Bunu anlamak lazım. Bunu anlamadığınız zaman mesafede kat edemiyorsunuz.  Biz varlığımızı sürdürmek istiyoruz. Romanlar Dandanakan Savaşı'nda vardı. Malazgirt Savaşı'nda vardı. Birinci Dünya Savaşı'nda vardı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda vardı. 15 Temmuz'da vardı. Romanlar bu ülke için şehit oldu. Bu ülkede insanca yaşamak istiyor. Ümit ediyorum ki bu sempozyum romanlara bir ışık açar" ifadelerini kullandı.

 

TUFAN: TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİ GÖZARDI EDİLMEMELİ

 

AB Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Vincent Poupeau, Türkiye'nin Romanların sosyal ve ekonomik gelişimi için hazırladığı stratejik plana destek verdiklerini ifade ederken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, AB Türkiye Delegasyonu tarafından hazırlanacak projelere destek vereceklerini ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kerim Tufan da,  "Aynı mahallelerde, apartmanlarda yaşamamıza rağmen, aynı okullarda okumamıza rağmen Roman vatandaşlarımızı çok iyi tanımıyoruz. Yani gelenekleri nelerdir, adetleri nelerdir, acılarını nasıl yaşarlar, bayramlarını, inançlarını nasıl yaşarlar çok bildiğimiz şeyler değil ama bu sempozyum sayesinde çok değerli çalışmalar ortaya çıkacak ve biz de bunlardan istifade edeceğiz" dedi.

Bu tür çalışmalar yapılırken Türkiye'nin hassasiyetlerinin gözardı edilmemesi gerektiğini de belirten Tufan, "Bu çalışmalar önemli, güzel çalışmalar ama bizim Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşarken ve yaşatırken gözettiğimiz hassasiyetleri de gözardı etmemek lazım. Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğün koruyoruz, kolluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin tekliğini koruyoruz ve kolluyoruz. Bu faaliyetler devam ederken bu hassasiyetlere dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkede yaşamaktan gurur duyuyoruz, bu bayrağın altında yaşamaktan gurur duyuyoruz. Ötesi teferruat. Bu asgari müştereklerde inşallah korumaya ve kollamaya devam ederiz" diye konuştu.

 

ROMAN VEKİL BEKLE: 2009'DAN BU YANA İLERLEME SAĞLANDI

 

Roman kökenli Ak Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle de,  "Bizim farklılığımız zenginliğimizdir. Birlikteliğimiz de geleceğimizdir. Ama maalesef eksiklerimiz vardı. Bunu yok saymadık. Bunları da gördük. Bunları tespit edip bunlar üzerinde yoğunlaştık. Bu çalışmalar sonucunda en azından Türkiye'de 2 Roman vekil var diyoruz. Ama bizim istediğimiz çok daha farklı. Romanların sorunları var. Bunları sosyal dışlanma başlığı altında ele alabiliriz. Ama şunu bilin bugün eğitim, sağlık, barınma, işsizlik, önyargı alanlarında yapılan ciddi çalışmalar var. Ama bunların dışında çalışmamız gereken alanlar da var.  Ben vekil olduktan sonra şunu söyledim. Ben AK Parti milletvekili olmaktan gurur duyuyorum ama ben tüm İzmir'in ve Türkiye'deki tüm Romanların milletvekiliyim. STK'lardan istediğim bir şey var. Ortak akıl üretelim. Üreteceğimiz ortak akılla bu toplumun önünü açarız. Bugüne kadar yok sayılmış onca sorunu 2009'da masaya yatırdık. Türkiye'de ilk defa Roman temsilcilerle tartışıldı bunlar. Oturup bir çalıştay yaptık. Bu sorunları çözmekle ilgili irade ortaya koyacağız dedik. Ve o günden bu yana birçok alanda ilerleme sağladık. Eğitim alanında, sağlık alanında bazı şeyleri aştık ama gördük ki eksikleri var. İstihdam alanı, barınma alanı ona keza. Yaptığımız çalışmalarla bir tecrübe edindik ve daha iyisini nasıl yaparız diye hep beraber planlayarak karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

ANTMEN: ROMANLAR ÜZERİNDEKİ EN BÜYÜK BASKI YOKSULLUK

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de,  "Hepimizin Roman vatandaşlarımıza borcu var. Bu ülkenin bir rengi olan Roman vatandaşlarımız, bu ülkenin karanlık önyargılar tarihinden en fazla nasibini alan kesim olmuştur. Romanların eşsiz tarihinin yanında bir de ötekileştirme tarihinin oluştuğu tüm dünyada bir gerçektir" dedi.

Avrupa Komisyonu verilerine göre Avrupa'da 15 milyon,  Türkiye'de ise 5 milyon Roman olduğunu ifade eden Antmen,  Türkiye'de ve dünyada, özellikle de  Avrupa'da Romanlara karşı ırkçılık, ayrımcılık ve ötekileştirme devam ettiğini söyledi.

Antmen, "Romanlara yapılan en büyük baskı yoksulluktur. Türkiye'de Romanların sosyal, ekonomik, politik ve kültürel yaşama eşit ve özgür yurttaşlar olarak katılmasının önündeki en büyük engel yoksulluk ve önyargılardır. Türkiye'de Roman çocukların eğitime erişim sayısı endişe verici boyuttadır. Maddi imkansızlıklar nedeniyle Roman çocuklar erken yaşta okuldan ayrılıyor. Eğitim ve mesleki beceri alamayan Romanlar önyargı ve ayrımcılık nedeniyle istihdam olanaklarına eşit şekilde ulaşamıyor. Romanlar arasında kayıtdışı çalışma yüzde 86 düzeyinde. Eğitim ve istihdama erişimde yaşanan zorluklar yoksulluğu beslemekte ve sorunları bir kısırdöngü haline getirmektedir. Ülke olarak ne yapıyoruz? Türkiye'nin 9. Kalkınma Programında dezavantajlı gruplarla ilgili bir dizi listeler yer almakta. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı hedeflerini planladı. Ancak hiçbir planın çalışma alanlarına yansımadığı, önyargıların sürdüğü görülmektedir. Bu da bizim ülkemizin ayıbıdır. Roman halkının sorunlarını meclise taşıyoruz ancak iktidarın önyargılı anlayışı nedeniyle sorunlar görmezden gelinmektedir. Bu haftadan itibaren, bir Roman milletvekili gibi Romanların sorunlarını meclise taşıyacağıma söz veriyorum. Ben de Turgutreis Mahallesi çocuğuyum. Beni de içinizden biri olarak kabul edebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

 

MİLLETVEKİLLERİNİN ATATÜRK TARTIŞMASI

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'in konuşmasında siyasi iktidarı eleştirmesi üzerine Ak Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle yeniden söz alarak kürsüye çıktı. Salona girerken siyaset konuşmamaları konusunda dernek yetkililerince uyarıldıklarını söyleyen Bekle, "Ben siyaset konuşmadım. Eğer bu eleştirileri bir sivil toplum örgütü temsilcisi yapsaydı cevap da vermezdim. Ama milletvekili Alpay Bey'in konuşmasına bir cevap vermek zorundayım" dedi.

2009 yılında yapılan Roman çalıştayının Romanların sorunlarının konuşulması, çözüm bulunması açısından önemli olduğunu kaydeden Bekle, "2009 yılında bir adam çıktı dedi ki, bu ülkede özür dilenecek bir grup varsa o da Roman kardeşlerimdir. Bu adam Recep Tayyip Erdoğan’dır. ‘Ben romanların içinden geliyorum' demekle roman olunmuyor. Vekilimin bu derdi taşıdığına inanıyorum ama öyle ben Roman çocuğuyum, içinizden çıkmış biriyim demekle olmuyor. Ama bu ülkede romanlar adına ne yapıldıysa altında AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası vardır" ifadelerini kullanınca CHP milletvekili Antmen tepki gösterdi.

Antmen "Bu ülkede Romanlara kimsenin veremediğini Atatürk vermiştir. Atatürk'ü yok sayamazsınız" ifadelerini kullandı. Bekle'nin "Biz burada Atatürk'ü tartışmıyoruz" demesi üzerine Antmen, "Atatürk'ü tartıştırıyorsunuz" diye yanıtladı.

Bu sırada protokol sırasında bulunan bazı isimler Alpay Antmen'i sakinleştirmeye çalışırken bazı isimler de kürsüde bulunan Cemal Bekle'yi konuşmasını bitirmesi için uyarmaya çalıştı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Sayın vekilim bitirin artık, çok uzattınız" derken eski Akdeniz Belediye Başkanı Bedrettin Gündeş de oturduğu sıradan elleriyle 'mola' işareti yaparak milletvekili Bekle'yi uyarmaya çalıştı. Bekle'nin kürsüden indiği sırada bir kadın 'Burada gelip siyaset konuştunuz ya tebrik ederim' diyerek Bekle'ye seslenirken Mezitli Belediye Başkanı Tarhan da 'Olmadı. Hiç yakışmadı' diyerek tepki gösterdi. Milletvekilleri Antmen ve Bekle ayağa kalkıp yüz yüze tartışmaya başlayınca araya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam girdi ve vekilleri sakinleştirdi.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!