Turunçgil Kongresi Mersin’i tanıtacak

Mersin Valisi Ali İhsan Su, 2020 Kasım ayında yapılacak Narenciye Kongresinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kongrenin tarıma, ihracata ve üretime yönelik katkılarının yanında Mersin’in ve Türkiye’nin tanıtımına da çok ciddi katkılar sağlayacağını söyledi. Kongre nedeniyle yaklaşık 2 bin 500 civarında akademisyen, uzman, iş insanlarının Mersin’e geleceğini vurgulayan Su, “Bu konukları gezdireceğiz, kentimizde yapılanları, üretimleri anlatacağız. Bizim ihracatımız, üretimimiz, yenilikler ve çiftçinin bilinçlenmesi konusunda katkı sağlayacağı gibi ilimizin ve ülkemizin tanıtımına da katkı sağlayacak” diye konuştu.

Turunçgil Kongresi Mersin’i tanıtacak
Turunçgil Kongresi Mersin’i tanıtacak admin
Bu içerik 291 kez okundu.

 Sinem OLLAÇ

Mersin’de 8-13 Kasım 2020 yılında yapılacak 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin

Web Sitesi Tanıtım toplantısı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) yapılan bir etkinlikle gerçekleştirildi.

Toplantıya Mersin Valisi Ali İhsan Su, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi Başkanı Kemal Kaçmaz, akademisyenler ile stk temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Uluslararası Turunçgil Kongresi Başkanı Kemal Kaçmaz yaptı.

Türkiye’nin turunçgil üretiminde küresel bir oyuncu haline geldiğini vurgulayan Kaçmaz “Dünyada ve Türkiye’de turunçgil üretimini rakamlarla açıkladı. Limon üretiminde Meksika’nın 2,5 milyon ton, Hindistan’ın 2,4 milyon ton ve Çin’in 2,3 milyon tonla ilk üç sırayı aldığını anlatan Kaçmaz, “Türkiye ise 1,6 milyon tonla 6’ncı sırada yer alıyor ve dünya üretiminin yüzde 5,8’ini karşılıyor” dedi.

Türkiye’nin, dünya limon ihracatında ise Meksika ve İspanya’nın ardından 449 bin tonla ilk 3’te yer aldığını belirten Kaçmaz, “Portakal üretiminde ise Brezilya, Çin ve Hindistan ilk üç sırada yer alırken, Türkiye 1 milyon 950 bin tonla 9’uncu sırada bulunuyor ve dünya üretiminin yüzde 2,6’sını karşılıyor. Dünya portakal ihracatında ise Türkiye 400 bin tonla 4’üncü sırada yer alıyor. Mandarin üretiminde Çin ve İspanya’nın ardından Türkiye 1 milyon 950 bin ton ile 3’üncü sırada bulunuyor ve dünya üretiminin yüzde 4,6’sını karşılıyor. Dünya mandarin ihracatında ise İspanya birinci sırada yer alırken, ülkemiz 673 bin ton ile ikinci sırada, Çin de 3’üncü sırada bulunuyor. Greyfurt üretiminde ise Türkiye 260 bin tonla 7’nci sırada ve dünya üretiminin yüzde 3’ünü karşılamaktadır. İhracatta da Türkiye 2’nci sırada yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

TURUNÇGİL SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİNE KATKISI BÜYÜK OLACAK

Kaçmaz Türkiye’nin dünya turunçgil üretim ve ihracatında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Türkiye 2018 sonu itibariyle gerçekleşen 4,5 milyon tonluk yaş meyve sebze ihracatı içinde turunçgil sektörünün payı yüzde 45. Turunçgilin artık başlı başına bir sektör haline geldi. Oluşturduğu istihdam ve net döviz girdisiyle cari açığın düşmesine katkısı olan böylesi bir sektörün Çukurova’ya katkısı ortadadır. Dünyada ve ülkemizde önemli bir sektörün mensubu olan bizler, 8-13 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne ev sahipliği yapacak olmanın heyecanı içindeyiz. Ülkemizin, ilimizin ve sektörümüzün tanıtımının yanı sıra Türkiye turunçgil sektörünün gelişimine büyük katkılarda bulunacağına inandığımız bu kongrenin yerel ve bölgesel düzeyde beklentimizden çok daha fazla çıktıları olacak.” 

DEMİR: NARENCİYENİN EKONOMİMİZDEKİ ÖNEMİ BÜYÜK

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir ise kongrelerin ülkenin ve sektörünün  tanıtım açısından önemine dikkat çekti. Yaş meyve sebze sektörü ve narenciye sektörünün Türkiye ekonomisinde çok büyük öneme sahip olduğunu anlatan Demir şöyle devam etti: “İstihdamıyla 10 milyon insanı ilgilendiren, 2,5 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiğimiz, Türkiye’ye döviz girdisi sağlayan bir sektör. Türkiye’nin ihracatının gelişimine baktığımızda, 2018 yılı itibariyle 170 milyar dolarla önemli bir ihracat noktasına gelmiş bulunuyoruz. Ancak geldiğimiz noktada gerçekleştirmemiz gereken husus; ihracatımızın katma değerinin artırılması. Gerek narenciye sektörü gerek yaş meyve sektörü gerekse diğer ihracat sektörlerimiz için de geçerli olan şimdiye kadar dikey çalışmalarda ihracat artımında belli bir noktaya geldik ama ihracatımızın birim fiyatı 1,1-1,2 dolarlar seviyesinde. Bu, gelişmiş ülke ortalamalarının çok altında. Bizim bu sektördeki katma değeri ve ihracat değerini artırmaya yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Mersin’de araştırma geliştirme faaliyetleri ve ihracat pazarlarına yoğunlaşmaya katkı sunacak bir tarım teknoparkı kurulduğunu vurgulayan Demir “Bizim ihracat pazarlarımızdaki mevcut fiyatlar belki de bizim hak ettiğimiz fiyatların altında yer alıyor. Bu nedenle bakanlık olarak biz özellikle Rusya krizinden sonra sektörün karşılaştığı darboğazın tekrarlanmaması için Uzakdoğu pazarlarına yönelik çalışmaları Tarım Bakanlığımızla birlikte yoğunlaştırdık. Japonya’ya greyfurt ve limon ihraç ediyoruz; portakal ve mandalina konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu pazarlarda ihracatın karlılığı çok daha yüksek ve bizim şu anda ihracat yaptığımız pazarlara göre de buralar daha istikrarlı, daha uzun vadeli kazanç sağlayabileceğimiz pazarlar. Dolayısıyla ihracatçılarımızın dikkatlerini bu pazarlara çekmek istiyoruz. Aynı şekilde Çin, Güney Kore, Endonezya ve Malezya’da çalışmalarımız devam ediyor. Bizim ihracatçımızın da üreticimizin de bu ürünü daha yüksek katma değerle ve daha fiyatlarla ihraç edebilmesi için organize bir şekilde çalışmalar yapmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AKTAŞ: ÜRÜNLER İLAÇSIZ, KALINTISIZ BİR ŞEKİLDE DÜNYA PİYASASINA SUNULMALI

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş ise yaptığı konuşmada turunçgil sektöründe birçok sorun olabileceğini ancak yapılması gerekenin en iyi ürünü yetiştirmek olduğunu söyledi. Dünya ile rekabet edilebilmek için özellikle bu dijital çağda ürünleri ilaçsız, kalıntısız üretip dünya piyasalarına sunulması gerektiğini anlatan Aktaş “Biz bu ürünleri kalıntısız bir şekilde en kaliteli ürettiğimiz sürece dünyadaki tüm pazarların gelip buradan ürün talep edeceklerini düşünüyorum” dedi.

VALİ SU: MERSİN VE TÜRKİYE’Yİ TANITACAĞIZ

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise son dönemde Mersin özelinde ve Türkiye genelinde turunçgilde hem üretimde hem kalitede hem de ihracatta bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.

Bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Su “Biz buna dönük olarak ayrıca çalışmalar yapıyoruz. İlimizde ve Türkiye’de ilk kez tarımsal araştırma yapacaklara yönelik önemli bir ar-ge merkezi olan Tarım Teknoparkını kurduk; çalışmaları devam ediyor. Bu önemli ve bir yıla kadar tam olarak hizmete sunacağız. Ayrıca yine tarım sektörüne yönelik olarak Tarsus’ta bir Tarsus Gıda OSB ve Tarsus Gıda İşleme OSB kurduk. Bunlar da tarım sektöründe ilimize, ülkemize önemli açılımlar kazandıracak. Bunların çalışmaları hızla sürüyor. Bittiğinde bu OSB’lerde önemli yatırımlar gerçekleştirilecektir.”

Vali Su narenciyenin dünyada ve Türkiye’de önemli bir tüketim maddesi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Biz bunun üretimini, çeşit ve kalitesini ne kadar artırabilirsek ve 12 aya yayma imkanı yakalarsak çok daha iyi noktalara geleceğiz. Biz Uluslararası Turunçgil Kongresi çerçevesinde bir dizi çalışmalar yapıyoruz. Kongrenin tarıma, ihracata ve üretime yönelik katkılarının yanında Mersin’in ve Türkiye’nin tanıtımına da çok ciddi katkıları olacak. Yaklaşık 2 bin 500 civarında akademisyen, uzman, iş insanları bu kongreye gelecek. Bu konukları gezdireceğiz, kentimizde yapılanları, üretimleri anlatacağız. Bizim ihracatımız, üretimimiz, yenilikler ve çiftçinin bilinçlenmesi konusunda katkı sağlayacağı gibi ilimizin ve ülkemizin tanıtımına da katkı sağlayacak. 2020 yılında gerçekleşecek kongrenin ülkemize, bölgemize ciddi katkıları olacak.”

Toplantıda Kemal Kaçmaz tarafından kongrenin hazırlık sürecine ilişkin bilgiler verilirken, akademisyenler de hazırlanan web sitesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort