“Mersin potansiyelini harekete geçirmek zorunda”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, potansiyelleri bakımından olağanüstü bir kent olan Mersin’in bu potansiyellerinin büyük bir kısmının hala atıl bir şekilde durduğunu söyledi. Mersin’in artık bu potansiyellerini harekete geçirmek sorunda olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Bunun için uzun süredir kent olarak yakalayamadığımız olağan üstü olumlu havayı yakalamış durumdayız. Bunun için her şey hazır. Gereken tek şey iyi bir koordinasyon” dedi.

“Mersin potansiyelini harekete geçirmek zorunda”
“Mersin potansiyelini harekete geçirmek zorunda” admin
Bu içerik 139 kez okundu.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan yaptığı yazılı değerlendirmede Mersin’in potansiyelleri bakımından olağanüstü bir kent olduğunu vurgulayarak muhteşem iklimi, bereketli toprağı, ekonomik çeşitliliği, vasıflı insan kaynağı, köklü kültürü her ile nasip olmayan zenginliklerinin bulunduğunu kaydetti.

Ancak, kısmen harekete geçen bu potansiyellerin hala büyük kısmının atıl durduğunu anlatan Kızıltan, “Mersin artık bu potansiyelleri harekete geçirmek zorundadır. Ekonomik büyümesi için, refahı için, sosyal yaşam kalitesi ve sosyal huzuru için harekete geçirmek zorundadır. Ve bunun için uzun süredir kent olarak yakalayamadığımız olağan üstü olumlu bir havayı yakalamış durumdayız. Bu olumlu ve uyumlu havayı kent olarak Valiliğimizle, yerel yönetimlerimizle, siyasetçilerimizle, kentin tüm kurum ve kuruluşları ile iyi kullanmalıyız. Bu bir fırsattır” şeklinde konuştu.

Mersin’in son birkaç yıldır yakaladığı bu olumlu, iş birliğini teşvik eden, Mersin’in önceliklerini öne çıkaran bu dayanışma havasında en büyük desteği verenlerin başında TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve eski Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın geldiğini anlatan Kızıltan,“Biz, kendisini gerçekten bir siyasetçi olarak görmedik. Teknik ve pratik çözümleri ile siyaset üstü davranarak, ayrıştırmadan, herkesi kucaklayan tavrı ile Mersin’e özlediği o dayanışma ve birlik ruhunu verenlerin başında görüyoruz. Sayın Elvan, Mersin’in tüm sorunlarına vakıf bir kişi. Sokakları da bilen, iş dünyasını da bilen bir kişi. Kentin yatırımlarına sürekli kaynak aktaran ve yatırımların devamını sağlayan, kentin iş dünyasından sokaktaki vatandaşına kadar herkesin samimi bir lider olarak gördüğü bir kişi. Mersin olarak Sayın Bakanımızı Mersin’in şansı olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

KOLAY ULAŞILABİLİR BİR VALİ BÜYÜK AVANTAJ

Bu olumlu birlik ve beraberlik havasının ortaya çıkmasında ve devam etmesinde

büyük çaba sergileyen Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya kent olarak müteşekkir olduklarını anlatan Kızıltan, “Kendisi her zaman yanımızda, bekli de dünyanın en kolay ulaşılabilen, rahat iletişim kurulabilen bir Valisi diyebiliriz. Bu, bizler için olağan üstü bir avantaj. Sayın Valimiz de hiçbir ayrım gözetmeden “devlet adamlığı” sıfatının hakkını veren, sorunlara bulduğu pratik çözümlerle Mersin’in önünü açan bir lider. Bu kadar kolay ve etkin diyalog kurabildiğimiz bir Bakanımız ve Valimiz olunca gerçekten geçmişte çözülmeyen sorunlar kısa sürede masaya geliyor, çözümler bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“SAYIN SEÇER KENTİN YATIRIM PROJELERİNE ÇOK HAKİM”

Bu güzel işbirliği ve dayanışma havasının en etkin üçüncü ayağının ise Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Sayın Seçer öncelikle geçmiş dönem Mersin Milletvekili olduğu ve siyasetin merkezinden geldiği için kentin sorunlarına, yatırım projelerine çok hakim bir insan. Gerçekten kolay erişilen, her an bulaşabildiğimiz, rahatça konuşabildiğimiz bir kişi. Kentin yatırım ve sorunlarına hakim olduğu gibi, iş dünyasına çok yakın, iş dünyasını iyi tanıyan biri olması Mersin ekonomisi adına gerçekten bir şans. Biz Sayın Seçer’in bu özelliğinin kent ekonomisinde artık özlenen ve beklenen “yerel yönetim” etkisini göreceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

“MERSİN SEVDALISI BAŞKANLAR UMUT VERİYOR”

Merkez ilçe belediye başkanlarının farklı partilerden olmalarına rağmen

söz konusu Mersin olduğunda bir masa etrafına oturma konusunda hiçbir çekincesi olmayan kişiler olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Kızıltan şöyle devam etti:

“Her biri Mersin adına birlikte çalışma konusunda samimi tavır gösteren Mersin sevdalısı başkanlar. Bu uyumu görmek gerçekten Mersin olarak bize umut veriyor.

Kentin ekonomik güç noktalarından biri olan Organize Sanayi Bölgesi ve MTSO arasındaki uyum kentin üretiminin itici gücü haline gelmektedir. Bu anlamda Mersin-Tarsus OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sabri Tekli’nin de aynı ekibi büyük oranda koruyarak tekrar göreve seçilmesi bu uyumun devamı anlamında bizleri sevindirmiştir. Diğer taraftan kent adına rahatça bir araya gelen milletvekillerimiz var.

Vekillerimiz Ankara’da olsun, Mersin’de olsun tüm buluşmalarımızda hep birlikte bir araya gelebilen olağanüstü olgun tavırlarıyla Mersin adına her şeyi bir kenara koyabilen kişiler. Bir de bunlara yine son günlerde STK’lar boyutunda yakaladığımız güzel uyumu eklediğinizde ortaya bahsettiğimiz bu potansiyelleri harekete geçirecek güç de çıkmış oluyor. Hani derler ya un var, yağ var, irmik var. Gereken şey helvayı yapmak. Mersin olarak bizim de her şeyimiz var artık. Gereken şey, bu uyumu iyi bir koordinasyonla çalıştırmak. Kentin bu değerli liderlerinin ve tüm bu dinamiklerin bu içten çaba ve uyumunun tüm potansiyellerimizi harekete geçireceğine gönülden inanıyoruz.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort