‘Gülnar Hatun Bebekleri’ destek bekliyor

Gülnar’da ilçenin tanıtımına ve kadın istihdamına katkıda bulunmak için başlatılan “Gülnar Hatun Bez Bebeği Projesi” kapsamında üretilen ürünlerin satışına başlandı. Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Hatun bez bebeklerinin kendi kültürümüzü tanıtmanın yanında kadın istihdamına da katkı sunduğunu kaydederken vatandaşlardan ürünlerin alınması konusunda destek istedi. İş-Kur aracılığı ile kursu başlatan Gülseren Dibek ise işadamlarına çağrıda bulunarak ilçenin tanıtımı için yaptıkları ürünlerin satın alınmasını istedi.

‘Gülnar Hatun Bebekleri’ destek bekliyor
‘Gülnar Hatun Bebekleri’ destek bekliyor admin
Bu içerik 947 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Gülnar’da ilçenin tanıtımına ve kadın istihdamına katkıda bulunmak amacıyla Kaymakamlık aracılığıyla Gülnar Hatun Bez Bebeği projesi başlatıldı. İlçenin tanıtımına ve kadın istihdamına katkı sağlamak için İş-Kur işbirliğinde Gülnar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde başlatılan kursta gelir seviyesi düşük kadınlar için açılan örgü ile doğal, organik bebek yapma kursu sona erdi. Özellikle Gülnar Hatun Bez Bebek Figürü ve Türk Dünyası Büyüklerinin Figürlerinin çalışıldığı Kurs’ta üretilen ürünlerin satışına başlandı.

Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Tüm Gülnarlılara çağrı yaparak bu ürünlerden alarak gelir seviyesi düşük kadınların ev ekonomisine ve ilçenin tanıtımına katkıda bulunmalarını istedi.

Bu projedeki amaçlarının çocukların tarihi ve kültürel değerleri tanımasını istediklerini ifade eden Güngör, “Deyim yerindeyse Yabancı Sindy bebekler yerine, kültürümüze ve değerlerimize uzak yabancı uydurma çizgi kahramanlar yerine milli ve doğal kahramanlarımızı tanımasını istiyoruz” dedi. Kaymakam Güngör, “Başlattığımız proje ile ilçenin tanıtımına, tarihi, milli ve manevi kahramanların tanıtımına ve kadın istihdamına katkı sağlamak üzere özellikle Gülnar Hatun Bez Bebek Figürü ve Türk Dünyası Büyüklerinin figürlerinin üretildiği kurstan kadınlarımıza destek sağlamak üzere vatandaşlarımızdan almalarını istiyoruz” diye konuştu.

Gülnar’da kursu başlatan ise Saray Mahallesi Muhtarı Celal Dibek’in eşi Gülseren Dibek. Önümüzdeki yerel seçimlerde mahalle halkının isteği ile eşinin yerine muhtar adayı olmayı düşünen Gülseren Dibek el işlerinde oldukça yetenekli ve girişimci bir kadın olarak dikkat çekiyor. Gülnar’ın kırsal bir bölge olduğunu ifade eden Dibek “Kadınlara iş bulmak için

İş-Kur aracılığıyla Kaymakamımız ve Halk Eğitim Merkezi Müdürümüzün desteği ile kurs açmıştık. Belediye Başkanımızda destek oldu. Kursumuz bitti. Şu anda ben muhtarlık binasında kendi imkanlarımla bez bebek yapımını sürdürüyorum. Kadınlara gönüllü olarak öğretiyorum. Kadınlar geliyor birlikte işleyip satmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İŞADAMLARIMIZDAN DESTEK İSTİYORUZ

Kurs boyunca en çok Gülnar’ın kurucusu Gülnar Hatun’un bebeklerini yaptıklarını ifade eden Dibek, “Kaymakam bey onun yapılmasını çok istedi. Bunun yanında başka ürünlerde yaptık. Bir tane bebeği yapmak için nerde ise bir hafta uğraşıyoruz. Bu normal bebek gibi değil. İşçiliği çok.Örgü ile yapıyoruz. Kılıcı var kalkanı var. Detayları çok. Masrafıda buna göre çok oluyor. 40-50 lira masrafı oluyor. 100 liraya satıyoruz” şeklinde konuştu.

Gülnar’a özgü bir ürün olduğu için insanların ilgisini olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade eden Dibek şunları kaydetti: “İnsanlarımız Gülnar’ı tanıtmak ve bize destek olmak için alıyor. Yakınlarına hediye ediyor. Ancak yeterli değil. Elimizde 100 tane daha Gülnar Hatun bebeklerinden var. Gülnarlı işadamlarında ilçelerini tanıtmaları için ürünlerimizden almalarını istiyoruz. Elimizde ürün kaldığı, satılmadığı zaman kadınlarımızın şevki kalmıyor. Ama bunlar sürekli satılmış olsa kadınlarımıza desem hemen yenisini işler. Kaymakam bey, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz uğraşıyor. Biz diğer insanlarımızdan destek istiyoruz. Şu anda Saray Mahallesi muhtarlığının yanındaki bir odadan satış yapıyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış