Çağrılar bayramda da yanıtsız kalmadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi, Ramazan Bayramı’nda da vatandaşlardan gelen çağrıları yanıtsız bırakmadı.

Çağrılar bayramda da yanıtsız kalmadı
Çağrılar bayramda da yanıtsız kalmadı admin
Bu içerik 542 kez okundu.

Mersin halkının sıkıntı ve taleplerini Ramazan Bayramı süresince de dinlemeye devam eden Çağrı Merkezi çalışanları, vatandaşların sorunsuz ve rahat bir bayram geçirmeleri için çaba gösterdi.

7/ 24 görevi başında olan Çağrı Merkezi çalışanları Ramazan Bayramı boyunca da Mersinlilerin hizmetinde oldu. Mersinli vatandaşlardan gelen talep, istek ve şikâyetler 444 2 153 numaralı telefondan yanıtladı.

Büyükşehir Belediyesi’nden istek ve talepte bulunanlar, tespit edilen olumsuzluklar hakkında şikâyette bulunmak isteyenler bayram süresince Çağrı Merkezi’nin numarasını arayarak istek, talep ve şikâyetlerini iletti. Vatandaştan alınan bildirimler, ilgili daire başkanlıklarına bildirildi ve sorunlar en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturuldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi Personeli Ali, bayram süresi boyunca da Mersin halkını dinlemeye ve sorunlarına çözüm üretebilmek için çağrı aldıkları konuları ilgili daire başkanlıklarına iletmeye devam ettiklerini ifade ederek, “Belediyemiz olarak 7/24 bu bayramda da vatandaşlarımıza hizmet vermek için ekip olarak çalıştık. Talep, istek ve şikâyetleri ilgili dairelerimize aktarımını sağladık”dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi Personeli Nuriye de “Çağrı Merkezimiz 7/24 açıktır. Sizden gelen talep ve önerileri sistemimize kaydedip, ilgili birimlere yönlendirilmesini sağlıyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort