İşçiler mezarda, sorumlular dışarda!

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciasının 5. yılında basın açıklaması yapan DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, 301 işçinin göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, işçilerin mezarda sorumluların ise elini kolunu sallayarak dışarıda gezdiğini söyledi. Soma katliamının hesabını er ya da geç soracaklarını ifade eden Göksoy “Adalet istiyoruz” dedi.

İşçiler mezarda, sorumlular dışarda!
İşçiler mezarda, sorumlular dışarda! admin
Bu içerik 932 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının 5. yılı nedeniyle Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Özgür Çocuk Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile platforma üye sendika üyelerinin katıldığı basın açıklamasını Disk Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy okudu.

Soma faciasının üzerinden 5 yıl geçtiğini ifade eden Göksoy, bu süre zarfında acılarının hafiflemesi bir yana, yaraları daha da kanatan gelişmeler yaşandığını söyledi.

Madenin patronu Can Gürkan’ın ölümünden sorumlu olduğu her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yatmasının ardından geçtiğimiz ay tahliye olduğunu belirten Göksoy, “Böylece 301 maden işçisi arkadaşımızın ardından adalet de göçük altında kaldı. İşçinin emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu. Bu göçük ülkeyi yönetenlerin eseri olan hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma'dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini "olası kasıt" üzerinden değil; "bilinçli taksir" ile "cezalandırarak" adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde "hukuk"un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir” şeklinde konuştu.

SOMA KATLİAMINDAN BUGÜNE 28 SOMA KATLİAMI KADAR İŞÇİ YAŞAMANI YİTİRDİ

Soma katliamından bugüne en az 28 Soma katliamı kadar daha işçinin yaşamını yitirmesinin kaza olmadığını anlatan Göksoy, “İşçi Sağlığı İş Güvenliği yasasının, İş Sağlığı ve Güvenliği olarak değiştirilmesi, iktidar için işin ve patronların güvenliğinin işçinin yaşamından daha öncelikli olduğunu göstermektedir. Sadece kavramlardaki değişimde bile kendi gösteren bu zihniyetinin sonucu olarak, Türkiye iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biri olmuştur. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir. Demokrasi isteyenlerin, basın özgürlüğüne sahip çıkanların, yaşamı savunanların, barış talep edenlerin, iktidarı eleştirenlerin hapishanelere doldurulduğu bir ülkede, 301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, dibi görünmeyen derinlikte bir ahlaki göçüktür” ifadelerini kullandı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamanın hata değil, kasıt olduğunu vurgulayan Göksoy şunları söyledi: “Yıllık üretim planının neredeyse üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil, kasıttır. Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak hata değil, kasıttır. 301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş; hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bir düzen vardır. Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma'nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri elbet göreceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın'
'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın'
Yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı
Yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı