Tabip Odası'ndan yanlıştan dönün çağrısı

Mersin Tabip Odası "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" konulu basın açıklaması nedeniyle Türk Tabipleri Birliği’nin 10 Merkez Konsey üyesine "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan verilen cezalara tepki gösterdi. Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ülkenin yargı sisteminin kısa zamanda bu yanlıştan dönmesini beklediklerini kaydetti.

Tabip Odası'ndan yanlıştan dönün çağrısı
Tabip Odası'ndan yanlıştan dönün çağrısı admin
Bu içerik 529 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

Türk Tabipleri Birliği 10 Merkez Konsey Üyesine "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" ve “Bu Topraklarda Eşitlik ve Barış İçinde Yaşamamız Çok Mümkün” konulu 2016 yılında yaptıkları basın açıklamaları nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce ceza verilmesi Mersin’de protesto edildi. Mersin Tabip Odası’nda gerçekleştirilen protesto eylemine Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ile HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’da destek verdi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen yaptığı açıklamada, Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2016-2018 dönemi Merkez Konsey üyelerinin "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" konulu açıklamaları nedeniyle yargılandığı dava sonuçlandığını söyledi.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nin TTB'nin 1 Eylül 2016 tarihli "Bu Topraklarda Eşitlik ve Barış İçinde Yaşamamız Çok Mümkün" başlıklı açıklamayı da karara dâhil ettiğini bu nedenle her Merkez Konsey üyesinin ikişer kez mahkûmiyet aldığını ifade eden Antmen “Bu iki açıklama nedeniyle dönemin 10 Merkez Konsey üyesine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan 2'şer kez 10'ar ay hapis, 1 üyeye ise 3 yıl 3 ay 22 gün hapis cezası verilmesine karar vermiştir” dedi.

BU KARAR TOPLUM VİCDANINI ZEDELEYECEKTİR

Hekimliğin karşısındaki insanın ayrım yapmaksızın acılarını dindirmek, yaşam kalitesini yükseltmek ve hayatını kurtarmak üzere icra edilen bir meslek olduğunu ifade eden Antmen “Asli görevi insan yaşamını korumak ve yaşam hakkını savunmak olan hekimlik mesleğinin, evrensel bir mesleki prensibi de ölüm ve savaşlara karşı çıkmaktır. Bu karar savaş karşıtlığına, demokratik mesleki örgütlenmemiz ve birliğimize verilmiş bir cezadır ve toplum vicdanını zedeleyeceği gibi, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası anlaşmalarda düşünce ve ifade özgürlüğünün tesisi konusunda verdiği sözlere de zıt bir tutumdur. Maalesef mevcut şartlarda ülkemizde düşünmek ve düşündüğünü ifade etmek suç halini almıştır. İçeriği savaş karşıtlığı olan bir açıklamanın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" gibi bir ifade ile tanımlanması ve bu gerekçe ile cezalandırılması anlaşılabilir bir durum değildir” şeklinde konuştu.

Mersin'deki Emek ve Demokrasi örgütleri olarak, görüşünü özgürce ifade etmenin bir suç olmaktan çıkarılmasını talep ettiklerini ifade eden Antmen şöyle devam etti: “İktidara hoş görünmeyen her ifadenin yargılanarak cezalandırılmasını kabul etmiyoruz.  Hekimlerin her durumda ölüme karşı yaşamı savunmalarının mesleki sorumlulukları gereği olduğunu belirtiyor, ülkemiz yargı sisteminin en yakın zamanda bu büyük yanlıştan dönmesini  talep ediyoruz.”

TURAN: ISMARLAMA BİR CEZA

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise hekimlere verilen cezanın ısmarla bir ceza olduğunu ifade ederek” Bu yargının vesayet altında olduğunun göstergesidir. Evet savaş bir halk sağlığı sorunudur. Savaşın olduğu yerde bireysel olarak sağlıklı olmayı bahsetmek mümkün değildir. İktidar bunu bilmelidir. Yargının iktidar tarafından hegomanya altına alınmasanı karşıyız. Bizler TTB üyelerinin yanındayız”dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın'
'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın'
Yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı
Yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı