'Çocuklar evlilik yoluyla istismar ediliyor'

Mersin Çocuk Hakları Derneği, Mersin Barosu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, küçük yaşta zorla evlendirmelere dikkat çekmek için 'Çocuğun Evlilik Yolu İle İstismarına Hayır' başlıklı bir panel düzenleyecek.

'Çocuklar evlilik yoluyla istismar ediliyor'
'Çocuklar evlilik yoluyla istismar ediliyor' admin
Bu içerik 339 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, 25 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te Akdeniz Belediyesi konferans salonunda yapılacak 'Çocuğun Evlilik Yolu İle İstismarına Hayır' başlıklı panele katılım çağrısında bulundu.

Panelin Mersin Çocuk Hakları Derneği, Mersin Barosu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle düzenlendiğini belirten Sabahat Aslan, panelde Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Asiye Güzel ile sosyal hizmet uzmanı Manolya Karaoğlan'ın konuşmacı olacağını kaydetti.

Türkiye'nin de imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, 18 yaşını doldurmamış herkesin çocuk olduğunu ve çocukluktan kaynaklanan hakları olduğunu ifade eden Sabahat Aslan, çocukları korumanın sadece devletin değil, aynı zamanda toplumun da görevi olduğunu ifade etti.

Türkiye'de çocuklara yönelik ihmal, istismar ve şiddet vakalarının artarak devam ettiğini belirten Aslan, "Bu bağlamda karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biri de çocuğun evlilik yoluyla istismar edilmesidir. 12'li, 13'lü yaşlarda evlendirilen çocuklar, 15, 16 yaşlarında çocuk anneler babalar toplumumuzun bir gerçeğidir. Evlilik yoluyla istismar edilen bu çocuklar en temel hakları olan eğitim haklarından mahrum olmakta, oyun ya da ergenlik çağında kaldıramayacakları sorumluluklarla karşılaşmakta, henüz çocuk yaşlarında anne baba rolü taşımak zorunda kalmakta, erken yaşta yaptıkları bu evlilikler nedeniyle sağlık sorunları yaşamakta, psikolojik dünyaları tamamen altüst olmaktadır. Bu evlilikler maalesef kamuoyuna yansıdığından çok daha fazladır" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Semir Bolat okurlarıyla buluştu
Semir Bolat okurlarıyla buluştu
Yaşlı ve engelli vatandaşlar, golf araçlarıyla taşınacak
Yaşlı ve engelli vatandaşlar, golf araçlarıyla taşınacak