'Balık çiftlikleri kıyıları tehdit ediyor'

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Silifke

 'Balık çiftlikleri kıyıları tehdit ediyor'
 'Balık çiftlikleri kıyıları tehdit ediyor' admin
Bu içerik 338 kez okundu.

Anamur arasındaki sahil şeridinde balık çiftliği kurmak isteyen şirketlerin 32 adet çiftlik projesine daha ÇED olumlu raporu vermesine, yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, gazetemizin gündeme getirdiği, balık çiftlikleri için 32 adet ÇED olumlu raporu verilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Yeşilboğaz, balık çiftliklerinin mavi bayraklı Mersin kıyılarını tehdit ettiğini belirterek tüm projelerin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamasında,  içinde bulunduğumuz Turizm Haftası kutlamalarının göstermelik, içi boş ve amaçsız olduğunun altını çizen Baro Başkanı Yeşilboğaz, “Türkiye’nin önemli turizm potansiyeline sahip olan Mersin’in, en bakir yerlerinden biri konumunda olan cennet koyuna, insan sağlığını, sahilleri, plajları, tehdit eden 32 adet daha balık çiftliği kurulmasına ÇED olumlu raporu verilmesi mantıkla bağdaşmamaktadır.   Balık çiftliklerinin neden olduğu atıklar, denizin ekosistemini bozmakta ve bu da sahilde, plajlarda, turistik koylarda kaygı yaratıyor, vatandaşları ve turizmcileri endişelendiriyor. Mersin’de kontrolsüzce artan balık çiftlikleri,  mavi bayraklı kıyı sayısının artmasını engelleyeceği gibi, mavi bayraklı kıyılarımızı da tehdit etmektedir” diye konuştu.

Yetkililerin, Mersin halkının ve çevrecilerin haklı talebini yerine getirerek, balık çiftliklerinin bütün projelerini iptal etmesi gerektiği ifade eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bizler yaşam savunucusu olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da etkin bir şekilde balık çiftliklerine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.  (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında boğazını kesti
Sokak ortasında boğazını kesti
Semir Bolat okurlarıyla buluştu
Semir Bolat okurlarıyla buluştu