Sağlıkta şiddet bitmiyor!

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın katledilişinin 7. yılı nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmada sağlık şiddetin bir türlü bitmediğini belirterek gün geçtikçe yeni saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. AKP İktidarının tüm bu katliamları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine rağmen sağlıkta şiddeti durdurma noktasında bir adım atmadığını iddia eden Antmen, 17 Nisan’ın “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü” olarak kabul edilmesi ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa taleplerinin hayata geçirilmesi için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

Sağlıkta şiddet bitmiyor!
Sağlıkta şiddet bitmiyor! admin
Bu içerik 285 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Dr. Ersin Arslan 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından vahşice öldürülmesini 7. yılı nedeniyle Mersin’de çeşitli eylemler gerçekleştirildi.

Dün sabah 08.30'da Mersin’deki tüm sağlık kurumlarında saldırılarda hayatını kaybeden sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Öğle saatlerinde ise Özgür Çocuk Parkı’nda Mersin Tabip Odası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Ses Mersin Şubesi, Türk Sağlık Sen Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş ve Birlik Ve Dayanışma Sendikası üyelerinin katılımı ile bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Sendikalar adına basın açıklamasını Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen okudu. Ülkede çok sayıda hekim cinayetleri gördüklerini ifade eden Antmen, “Sağlık çalışanları, sağlık hizmeti üretirken yaşamlarını kaybettiler. Dr. Edip Kürklü 21 Temmuz 1988 tarihinde hastasının yakını tarafından katledildi. Dr. Göksel Kalaycı 12 Kasım 2005 tarihinde Çapa Tıp Fakültesi'nde uzun süredir tedavisi için uğraştığı bir hastanın yakını tarafından öldürüldü. Dr. Ersin Arslan sonradan kendi adını alacak olan Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde vahşice katledildi, uzun süredir tedavisini sürdürdüğü hastasının yakını tarafından 17 Nisan 2012 yılında yaşamdan alıkonuldu. Dr. Kamil Furtun 29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde yargıda çok sayıda dosyası bulunan ve hastanede çalıştırılan bir kişi tarafından katledildi. Dr. Aynur Dağdemir'in 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun'da bir özel hastanede yaşamına son verildi. 29 Mart 2017 tarihinde Dr. Hüseyin Ağır Aksaray'da çalıştığı ASM'de saldırıya uğradı ve vahşice yaşamını yitirdi. Dr. Fikret Hacıosman 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da çalıştığı bir özel hastanede hastası tarafından öldürüldü. Çalışma koşullarının ağırlığından ve idari baskılar yüzünden Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 tarihinde Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamına son verdi” şeklinde konuştu.

GÜN GEÇMİYOK Kİ YENİ BİR SALDIRI İLE KARŞI KARŞIYA KALMAYALIM

Bu tarihler arasında yüzlerce sağlık çalışanının, çalıştığı kurumlarda ölümle yüz yüze geldiğini ifade eden Antmen şöyle devam etti: “Kimi zaman Suruç'ta olduğu gibi hastaneler basıldı, kimi zaman Urfa'da tanıklık ettiğimiz gibi hekimlerin kafalarında kaldırım taşları parçalandı, bazen İzmir'de olduğu gibi Aile Sağlık Merkezleri basılıp sağlık çalışanları darp edildi. Sağlıkta şiddet bitmiyor, gün geçmiyor ki yeni ve planlanmış saldırılarla karşı karşıya kalmayalım. Daha dün Adana'da bir Aile Sağlığı Merkezi'nde korkunç bir saldırı ile yüz yüze kaldı sağlık çalışanları. Tüm bu saldırılardan sonra kimi zaman iş bıraktık, kimi zaman hastanelerimizin, sağlık kurumlarının bahçelerine çıktık uyarı eylemleri yaptık, kimi zaman halka "şiddete birlikte dur diyelim" dedik, nöbetler tuttuk, bazı gün geldi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sabahlara kadar komisyon toplantılarına katıldık ve bu şiddeti durdurmanın çarelerini bulmaya çalıştık, yürüyüşler yaptık.”

SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN ADIM ATILMIYOR

 AKP İktidarının tüm bu katliamları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine karşın sağlıkta şiddeti durdurma noktasında bir adım atmadığını vurgulayan Antmen “Tam tersine hekimlerin yaşamlarını ve çalışma haklarını yok sayan uygulamalarını, arttırarak sürdürdü. SABİM ve CİMER gibi uygulamalarıyla sağlık çalışanlarını hedef tahtasına oturtmaktan asla geri adım atmadı.  Neredeyse "biraz da hak ediyorsunuz" dercesine hekimlere iletişim dersleri vermeye çalıştılar. Performans ve özelleştirme uygulamalarının sağlıkta şiddeti arttırdığına yönelik görüşlerimizi dikkate almadılar. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladığımız yasa tasarını görmezden geldiler. 17 Nisan "Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü" olsun dedik onu bile ellerinin tersiyle ittiler. Sağlık Bakanlığı dün olduğu gibi bugün de Türk Tabipleri Birliği'nin ve diğer sağlık örgütlerinin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik görüşlerini umursamazdan gelerek ve taleplerine kulaklarını tıkayarak, öldürülen tüm hekimlerin katliamında kolaylaştırıcı olmuştur. Öldürülen hekimlerin çalıştıkları hastanelerde yöneticilik yapanlar hakkında bir soruşturma açma gereğini bile görmeyerek sağlıkta şiddeti durdurma konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermiştir. Bizler Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümünde tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak için sürdürdüğü mücadeleyi biran olsun bile gündemimizden düşürmeyecek ve başarıyı yakalayana kadar mücadelemizden geri adım atmayacağız. Bugün tekrar Sağlık Bakanlığı'nı hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Şiddete karşı Sağlık Bakanlığı'nı hekimlerin yegane örgütü TTB ve tüm sağlık örgütleri ile ortak hareket etmeye çağırıyoruz. Bu doğrultuda 17 Nisan'ın Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü olarak kabul edilmesinin ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa talebimizin yaşama geçirilmesinin önemli bir adım olacağını tüm kamuoyu önünde Sağlık Bakanlığı'na iletiyoruz” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort