'En ucuz gıda bakliyat'

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat ürünlerinin şu anda en ucuz gıda türü olduğunu, 3 büyük marketin 18 bin şubesinden derlenen rakamların da bakliyatın ucuz olduğunu gösterdiğini söyledi. Özdemir, "Ancak, bakliyat fiyatlarını gerçekte olduğundan çok daha yüksek göstererek yapılan bazı yanlış bilgilendirmeler tüketicilerimizin kafalarını karıştırmakta, bu ürünlerin pahalı olduğu algısını yaratarak, onları insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli faydaları bulunan bakliyat tüketiminden uzaklaştırmaktadır. Oysa, tam tersine, bakliyat tüketimini özendirmeliyiz" dedi.

'En ucuz gıda bakliyat'
'En ucuz gıda bakliyat' admin
Bu içerik 288 kez okundu.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, enflasyon rakamlarıyla ilgili yorumlar yapılırken bakliyat ürünlerinin fiyatı konusunda yanlış bilgi verildiğini, iddia edildiğinin aksine bakliyatın pahalı değil, hâlâ ucuz bir gıda türü olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Abdullah Özdemir,  Mart ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyonun yüzde 19,71 olarak gerçekleştiğini,  en fazla artışın ise yüzde 29,77 ile enflasyon sepetinin yaklaşık dörtte birini oluşturan gıda grubunda meydana geldiğini hatırlattı.

Özdemir, "Dolayısıyla enflasyon ile mücadele kapsamında özellikle tüketiciler açısından zorlu bir dönemin içerisindeyiz. Buna ek olarak, gıda ürünleri ile ilgili abartılı, doğruları yansıtmayan ve herhangi bir bilimsel dayanağı bulunmayan açıklamalar hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz açısından olumsuz bir algı yaratarak bu süreci daha da zorlaştırıyor. Bu tür açıklamaları son dönemlerde özellikle bakliyat ürünlerinde sıkça görmeye başladık" dedi.

18 BİN MARKETTEN DERLENEN FİYATLAR

Özdemir, Türkiye'nin önde gelen üç büyük ulusal market zincirinin Türkiye genelindeki 18 bin mağazasından derlenen rakamlara göre KDV dahil paketli 1 kilogram kırmızı mercimeğin 4.75 TL, yeşil mercimeğin 5.75 TL, nohudun 7.25 TL ve kuru fasulyenin de 8.25 TL raf fiyatı ile satıldığını kaydetti.

Özdemir, "Ancak, bakliyat fiyatlarını gerçekte olduğundan çok daha yüksek göstererek yapılan bazı yanlış bilgilendirmeler tüketicilerimizin kafalarını karıştırmakta, bu ürünlerin pahalı olduğu algısını yaratarak, onları insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli faydaları bulunan bakliyat tüketiminden uzaklaştırmaktadır.

Oysa, tam tersine, bakliyat tüketimini özendirmeliyiz" dedi.

'ET VE ET ÜRÜNLERİYLE EŞDEĞER PROTEİN'

Dünya genelinde yapılan birçok araştırmaya göre düzenli olarak gerçekleştirilen bakliyat tüketiminin obezite, kalp hastalıkları, diyabet, böbrek rahatsızlığı ve bazı kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ifade eden Özdemir,  "Çünkü bakliyat ürünleri önemli bir protein kaynağıdır. Et ve et ürünleri ile eşdeğer protein seviyesine sahiptir. Demir, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Kolestrol ve gluten içermez. Yağ oranı düşüktür. Yani bakliyat, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam açısından önemli bir rol oynamaktadır" ifadelerini kullandı.

'UCUZ, SAĞLIKLI, KOLAY SAKLANABİLİR'

Bakliyat ürünleri oldukça bereketli olduğunu da belirten Abdulllah Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Şu an yakın fiyat seviyesine sahip çeşitli gıdaların bir kilogramı ile tek ya da birkaç pişirimlik yemek yapılabilmektedir. Örneğin, bir kilogram ıspanak ile 4-6 porsiyon yemek hazırlanabilmektedir. Oysa kuru fasulye, barbunya, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerinin herhangi birini kullanarak 16 ila 20 porsiyonluk yemek pişirmek mümkündür.  Dolayısıyla porsiyon başına maliyeti daha düşüktür. Başka bir deyişle, fiyat açısından değerlendirildiğinde bakliyat ürünleri aslında çok çok ucuz ve ekonomiktir. Üstelik birçok gıdaya kıyasla muhafazası daha kolaydır. Doğru saklanması halinde bozulma riski bulunmamaktadır. Enflasyon sadece hükümetimizin değil, ülkemizin sorunudur. Bu çerçevede reel kesim, finans sektörü ve sivil toplum kuruluşlarımızın bir bütün olarak hareket etmesi büyük önem taşımaktadır. En önemli görevin ise toplumumuzun bireyleri olarak bizlere düştüğü kanaatindeyim. Satın alma kararlarımızda rasyonel davranmalı, herhangi bir dayanağı bulunmayan ve gerçekleri yansıtmaktan uzak açıklamalara itibar etmemeliyiz. Böylece, tüketiciler olarak bilinçli bir şekilde hareket ederek enflasyonla mücadele sürecine en önemli katkıyı sunabiliriz."  (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort