Kromsan atıkları meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Kromsan Fabrikası’nın, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği iddialarını meclis gündemine taşıdı. Fabrikanın krom +6 atıklarının fabrika sahasında depolandığını, bunların yağmurla beraber yeraltı sularına sızdığını iddia eden Turan, "Bu sorun uzun yıllardan bu yana Mersin ve Türkiye’nin gündemini meşgul etmesine rağmen hiçbir çözüm üretilmemiştir" dedi.

Kromsan atıkları meclis gündeminde
Kromsan atıkları meclis gündeminde admin
Bu içerik 406 kez okundu.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için soru önergesi verdi.

Akdeniz İlçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’nde Kromsan Krom Bileşikleri Fabrikası’nın yer aldığını,  bölgede insan ve çevre sağlığını ciddi boyutlarda etkileyen krom +6 değerlikli atık sorununun olduğunu belirten Rıdvan Turan, "Özellikle bu atıkların toprak altlarına depolandıkları, ancak yağışlarla birlikte yeraltı suları aracılığıyla hem denizi hem de tarım yapılan alanlarda toprağı kirleterek insan sağlığını doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz şekilde etkilemektedir. 2017 yılında, krom atıklarını muhafaza eden brandanın zarar görmesiyle bu atıklar denize karışmış ve bölgede yaşayan insanları tedirgin etmiştir.  Mersin’de, başta çevre ve doğa koruma dernekleri olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşlarının, Soda Kromsan Fabrikası ile görüşme talepleri, bilgi alma girişimleri sonuçsuz kalmıştır. Bu sorun uzun yıllardan bu yana Mersin ve Türkiye’nin gündemini meşgul etmesine rağmen hiçbir çözüm üretilmemiştir. En son 09.04.2019 tarihinde Kromsan Fabrikası’nda meydana gelen gaz sızıntısından dolayı basında yer alan haberlere göre yaklaşık 36 Kromsan işçisi nitrik asit sızıntısından kaynaklı olarak zehirlenmiş ve hastaneye kaldırılan işçilerden birinin durumunun ise ağır olduğu belirtilmiştir. Hükümet, zehirli krom atık sorununa karşı en kısa zamanda çözüm üretmeli ve hem işçilerin çalışma koşulları hem de Kromsan Fabrikası’ndan olumsuz etkilenen Mersinli yurttaşlarımızın sağlık koşullarının iyileştirilmesi için gereken adımları atmalıdır. Aksi halde tarım ve turizm bölgesi olan Mersin’de telafisi olmayan bir tablo ile karşılaşmamız an meselesidir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

"Mersin Kromsan Fabrikası her sene periyodik olarak çevreyi kirlettiği ve Mersin’de yaşayan insanların yaşamı için önemli oranda tehdit olmasına rağmen bakanlığınızın bu konuda herhangi bir adım atmamasının gerekçeleri nelerdir? Bakanlığınız tarafından Mersin Kromsan Fabrikası’nın atıklarının çevreyi kirlettiği ve insan sağlığını olumsuz etkilediği yönünde çalışma veya araştırma yapılmış mıdır? Eğer yapılmış ise bu çalışmalar nelerdir? Kromsan Fabrikası’nın atıklarının çevreyi tehdit ettiğini düşünmekte misiniz? Kromsan Fabrikası’nın atıklarından dolayı olumsuz koşullarda yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklı yaşam hakkı için girişimleriniz var mıdır? Bakanlığınız tarafından Kromsan Fabrikası’ndaki üretim mekanizmasından olumsuz etkilenen işçiler için herhangi bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? Yok ise çalışma yapılmamasının gerekçeleri nelerdir? Kromsan Fabrikası atıkları hangi koşullarda ve nerelerde depolanmaktadır? Kromsan Fabrikası atıklarının kırsal alanda toprak altına gömüldüğü iddiaları doğru mudur?

Bakanlığınız Kromsan Fabrikası’nı denetlemekte midir? Eğer denetleme yapılmakta ise bakanlığınızın Kromsan Fabrikası’nı denetleme kriterleri nelerdir? Ayrıca Kromsan Fabrikası hangi periyodik aralıklarla denetlenmektedir? Kromsan Fabrikası’ndan çıkan zehirli atıkların çevredeki tarım alanlarını zehirlediği ve çevrede yaşayan insanlarda kanser oranın yükseldiği iddiaları doğru mudur? Kromsan Fabrikası’nın atıklarından dolayı sağlığı olumsuz etkilenen insanların sağlık koşullarını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışmanız var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalar nelerdir? Kromsan Fabrikası’nın üretim mekanizması ve çalışma koşullarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmemesinin gerekçeleri nelerdir?  Bakanlığınız bu konularda kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik açıklama yapacak mıdır? Kromsan Fabrikası’nın çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkilediği yönünde başta gazeteciler olmak üzere çevreci insanların araştırma yaparken tehdit edildiği iddiaları doğru mudur? " (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort