Sandıkta tutmayan ittifak belediye meclisinde tuttu!

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yeni dönem ilk toplantısına MHP ve AKP gruplarının ittifakı damga vurdu. Bu ittifak sonucunda birinci ve ikinci başkanvekillerine MHP'li ve AKP'li meclis üyeleri seçildi. 5 kişilik Encümen'e CHP üye seçtiremedi, Encümen'e 3 MHP'li ve 2 AKP'li girdi. 45 kişilik MHP ve AKP grubu tüm oylamalarda blok halinde oy verdi. CHP'nin, mecliste grubu bulunmayan İyi Parti, Demokrat Parti ve HDP'nin de komisyonlara üye vermesi yönündeki teklifi, MHP-AKP ittifakınca reddedildi.

Sandıkta tutmayan ittifak belediye meclisinde tuttu!
Sandıkta tutmayan ittifak belediye meclisinde tuttu! admin
Bu içerik 1076 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

'Rantçı değil, halkçı belediyecilik'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ilk toplantısında açılış konuşmasını yapan Başkan Vahap Seçer, "Artık insanlar rantçı değil, halkçı belediyecilik istiyor. Halk belediyelerde rüşvetten, imtiyazdan, istismardan bıkmış ve bizlerden temiz, hesap verebilir, şeffaf bir belediyecilik anlayışı bekliyor" dedi.

CHP'li Vahap Seçer'in Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı yapıldı. Mecliste Vahap Seçer'in yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ilk kez başkan sıfatıyla mecliste yer aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin açılışında bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Hepimizin ortak hedefi daha güzel bir Mersin, daha güzel bir Türkiye'de yaşamak. Burada ilk kez bir araya gelen belediye meclisi üyelerimizle bu temel ilkeler ışığında en güzel hizmetleri yapacağımıza inanıyorum. Mersin Türkiye'nin izdüşümü. Sadece Türkiye'nin değil bölgenin ve dünyanın müstesna bir kenti. Burada barışı, huzuru birlikte tesis edeceğiz" dedi.

'İNSANLAR RANTÇI DEĞİL, HALKÇI BELEDİYECİLİK BEKLİYOR'

Mersinlilerin birçok alanda hizmet beklediğini, öncelikle işsizlik sorununun çözümünü beklediğini ifade eden Vahap Seçer, "Artık insanlar rantçı değil, halkçı belediyecilik istiyor. Çağdaş, modern topluma yaraşır,  hakka, hukuka, adalete yaraşır bir yöneticilik istiyor. Halk belediyelerde rüşvetten, imtiyazdan, istismardan bıkmış ve bizlerden temiz, hesap verebilir, şeffaf bir belediyecilik anlayışı bekliyor. Adaletli bir belediyecilik anlayışı göstermek zorundayız. İnsanlar adalet bekliyor. Hem hizmette, hem söylemde adaletli bir belediyecilik bekliyor. Bu ilkeler ışığında, 13 ilçe belediye başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben, bizlere güvenen Mersinlileri mahcup etmeyeceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

HER PARTİ TEMSİL EDİLSİN ÖNERİSİNE AKP VE MHP KARŞI ÇIKTI

Meclis toplantısında, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in konuşmasının ardından yeni dönemde görev yapacak başkanvekilleri ve Encümen üyelerinin seçimi için oylamaya geçildi. Yerel seçimler sonucunda mecliste MHP ve AKP'nin toplam üye sayısı 45, CHP'nin üye sayısı 28, İyi Parti'nin üye sayısı 3, HDP'nin üye sayısı 2 ve Demokrat Parti'nin üye sayısı 1 olarak şekillenmişti. 45'e karşı 34 şeklinde gruplaşan mecliste bunun ilk sonuçları ilk toplantıda ortaya çıktı.

Oylama öncesinde CHP Grubu adına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in verdiği komisyon sayısının artırılmasına ilişkin önerge AKP ve MHP'nin blok oylarıyla reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, mecliste grubu bulunmayan İyi Parti, HDP ve Demokrat Parti'nin de komisyonlara temsilci verebilmesi için önerge sundu. Ancak Seçer'in bu önergesi de MHP-AKP blok oylarıyla reddedildi.

BAŞKANVEKİLLİKLERİ VE ENCÜMEN AKP-MHP İTTİFAKINDA

Başkanvekilliği seçimlerinde CHP Birinci Başkanvekilliği için Selahattin Aslan'ı, İkinci Başkanvekilliği için Zekeriya Özgür'ü önerdi. MHP ve AKP grubu Birinci Başkanvekilliği için Mehmet Topkara'yı, İkinci Başkanvekilliğine Erhan Çontar'ı önerdi. Yapılan oylama sonucunda Mehmet Topkara ve Erhan Çontar 45 oy alırken, Selahattin Arslan ve Zekeriya Özgür 33 oyda kaldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde Encümen seçimi için CHP grubu Mehmet Semih Nane, Ali Uyan, Bedri Dursun, Ali Tanrıverdi ve Özgür Emire'yi önerdi. MHP grubu Mehmet Çelik, Fahrettin Kılınç ve Sadık Altunok'u önerirken AKP grubu Mevlüt Ekmekçi ve Mehmet Yıldız'ı önerdi. Yapılan oylama soncunda AKP ve MHP gruplarının adayları 45 oy alırken, CHP grubunun adayları 34 oyda kaldı ve belediye encümenin de siyasal çoğunluk MHP-AKP ittifakına geçti.

'ÖNCE YORDULAR, SONRA BİRLİK MESAJI VERDİLER'

Toplantının ardından söz alan AKP ve MHP'li üyeler birlikte çalışma, siyasi parti ayrımı yapmama temennilerini dile getirince Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Önce dövüp sonra sevenler olur ya, siz de önce bizi yordunuz, şimdi de birlik beraberlik diyorsunuz. Muhalefet olmazsa, birileriyle rekabet olmazsa başarı şansımız aksar. Onun için ben muhalefeti, yapıcı muhalefeti faydalı buluyorum" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort