CHP'de fatura 4 ilçeye kesildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Mersin İl Başkanlığı, Akdeniz, Silifke, Anamur ve Bozyazı ilçe başkanlarını görevden aldı ve ilçe örgütlerini düşürdü. CHP İl Başkanlığı bu kararını, parti tüzüğünün, 'partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket edilmesiyle' ilgili disiplin suçlarını düzenleyen 25. maddesine dayandırdı. 3 ilçede CHP adayları beklenen oy oranlarına ulaşamamış, özellikle Bozyazı'da tam bir çöküş yaşanmıştı. Akdeniz ilçesinde ise, Ak Parti'nin kazanmasına yol açacak hamleler yapıldığı iddia edilmişti. Görevden alınan Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur, "Haksız bir karar. CHP'yi en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum. Karara itiraz hakkımı kullanacağım" dedi.

CHP'de fatura 4 ilçeye kesildi
CHP'de fatura 4 ilçeye kesildi admin
Bu içerik 573 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan, Tarsus, Yenişehir ve Mezitli ilçe belediyelerinde başarılı olurken 10 ilçede yenilgiye uğrayan Cumhuriyet Halk Partisi'nde fatura bazı ilçe başkanlarına kesildi. İlk etapta 4 ilçe başkanı ve ilçe örgütü görevden alındı.

Önceki gün toplanan CHP Mersin İl Yönetim Kurulu Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur, Anamur İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır, Bozyazı İlçe Başkanı Nevzat Turgay ve Silifke İlçe Başkanı Cemil Sungur'un görevden alınmasını kararlaştırdı. Karar gereğince 4 ilçenin örgüt yönetim kurulları da düştü.

CHP Mersin İl Yönetim Kurulu'nun görevden almaları, parti tüzüğünün 25. maddesine dayandırdığı iddia edildi. Söz konusu tüzük maddesinde şu hüküm yer alıyor:

"Yasalarda, tüzükte ve yönetmeliklerde ön görülen görev ve sorumlulukları ve mali yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da aksatan; partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket eden il, ilçe ve belde başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, Merkez Yönetim Kurulu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla, gerekçesini belirterek görevden alabilir. İl Yönetim kurulu, aynı esaslarla ve gerekçesini belirterek ilçe başkanını, ilçe yönetim kurulu üyelerini, belde başkanını ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar, beş gün içerisinde gerekçesi ile birlikte Genel Merkeze bildirilir."

SEÇİMLERDE 4 İLÇEDE NE OLMUŞTU?

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde CHP,  Silifke'de 28 bin 995 oy almış ve yüzde 37,35 oranına ulaşmıştı. Ancak bu oy oranı CHP'nin belediyeyi kazanmasına yetmemiş ve Mustafa Turgut'un başkanlığı sona ererken Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Mücahit Aktan belediye başkanı seçilmişti.

CHP, 31 Mart seçimlerinde Bozyazı'da tam biz bozgun yaşadı. Partinin adayı Yüksel Kır 1018 oy almış ve oy oranı yüzde 5 oranında kaldı. 

CHP, 31 Mart seçimlerinde Anamur'da ise ikinci parti oldu. Belediye başkan adayı Durmuş Deniz 15 bin 697 oy almış ve yüzde 36 oranında kalmıştı.

31 Mart seçimlerinde CHP için en çok tartışılan ilçelerden biri de Akdeniz oldu. Akdeniz'de CHP adayı Sabit Yelkovan 39 bin 633 oy almış ve yüzde 28 oranında kalmıştı. Yelkovan bu sonuçla üçüncü oldu. Siyasi kulislerde, Akdeniz'i Ak Parti'nin almasında, HDP'nin ikinci parti olmasında CHP adayının etkili olduğu iddiaları sıkça dillendirildi. CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da seçimden bir hafta sonra yaptığı bir konuşmada, 'Akdeniz Belediyesi'nin demokratik güçbirliğince alınamamasına üzüldüklerini' ifade etmişti.

SEKENDUR: HAKSIZ BİR KARAR

CHP Mersin İl Yönetim Kurulu'nun kararıyla görevden alınan CHP Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur, görevden alma kararına ilişkin resmi yazının kendisine henüz ulaşmadığını ancak karardan haberdar olduğunu söyledi.

Sekendur, " Haksız bir karar. Ben tüm bu süreçte CHP'yi en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum. Seçim sürecinde yaşananlar herkesin gözü önünde oldu. Birileri, üzerlerindeki sorumluluğu başka yere atmak istiyor olabilir. Ama ben bunu kabul etmiyorum. Partimi en iyi şekilde temsil ettim. İlçe başkanı olarak görevimi yaptım. Karara itiraz hakkımı kullanacağım. Resmi yazı elime ulaştıktan sonra itirazımı sunacağım" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarmadan terör örgütü operasyonu
Jandarmadan terör örgütü operasyonu
 Cezaevinden firar eden şahıs, bir ay sonra Mersin’de yakalandı
Cezaevinden firar eden şahıs, bir ay sonra Mersin’de yakalandı