Açlık grevleri ile ilgili duyarlılık çağrısı

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından cezaevlerinde süren açlık grevleri ile ilgili duyarlılık çağrısı yapıldı. Emek Platformu dönem sözcüsü ve DİSK-Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, insan yaşamı ile doğrudan ilgili olan bir eylemde süreci zora sokan, tıkayan tutum ve davranışların çözüme değil çözümsüzlüğe hizmet ettiğini söyledi. Göksoy siyasal iktidardan sorumluluğunun bilinci içinde davranarak çözümün yolunu açmasını istedi.

Açlık grevleri ile ilgili duyarlılık çağrısı
Açlık grevleri ile ilgili duyarlılık çağrısı admin
Bu içerik 289 kez okundu.

Haber: Hasan KÜÇÜK

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri ile ilgili DİSK-Genel İş Sendikasında bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İHD ve HDP İl yöneticileri, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ile cezaevinde çocukları bulunan kadınların da katıldığı basın açıklamasında konuşan Emek Platformu dönem sözcüsü Kemal Göksoy ülke genelinde onlarca cezaevinde sayıları 300 civarında olan tutuklu ve hükümlünün sürdürdüğü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemlerinin üç aylık süreyi geçtiğini söyledi. 1 Mart'tan itibaren bu sayının binlerce tutuklu ve hükümlünün katılımıyla yeni bir sürece dönüştüğünü ifade eden Göksoy geçen her anın telafisi imkânsız süreçlere yaklaştırdığını biliyor olmanın derin kaygısını yaşadıklarını ve bundan büyük bir endişe duyduklarını söyledi. 
Emek platformu olarak açlık grevlerinde ölümün ve tutukluların kendilerini öldürmelerinin kabul edilebilir bir şey olmadığını düşündüklerini anlatan Göksoy şöyle devam etti: “Cezaevinde çocuğu olan annelerin feryatları bizlerin yüreğini yakmaktadır. Aynı feryatların sorumlulara da bir çığlık olmasını ve bu acı tablonun ortadan kalkmasına yönelik bir adımın atılmasına vesile olmasını diliyoruz.Açlık grevlerinde geçen her anın nelere mal olabileceği ve toplum vicdanını nasıl yaralayabileceğinin bilinci ile ölümlere tanıklık ederek vicdanı yaralanmış, susarak ölümlere ortaklık etmiş bir kuşak olmamak adına daha çok sorumluluk üstlenmek durumunda olduğumuzu tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.Böylesine insan yaşamı ile doğrudan ilgili olan bir eylemde süreci zora sokan, tıkayan tutum ve davranışların çözüme değil çözümsüzlüğe hizmet ettiğini önceki yılların acı deneyimlerinde yaşanan açlık grevi ve hayata dönüş operasyonlarından da biliyor ve bunu toplum olarak bir daha yaşamak istemediğimizi ve böyle bir yaklaşımı kabul edemeyeceğimizi buradan ifade etmek istiyoruz. Mevcut siyasal iktidarın bir an evvel sorumluluğunun bilinci içinde davranmasını, anaların çığlıklarına kulak vermelerini istiyoruz. Aydın, yazar ve siyasetçilerden oluşan bağımsız gözlemci heyetleriaçlık grevindeki tutsaklarla görüşmelerine olanak sağlanmalı ve Türk Tabipler Birliği ve tabip odaları gözetiminde ilgili uzmanlardan oluşmuş bir heyetin açlık grevi eylemcilerinin sağlık problemlerini yerinde tespit, gözlem ve izleme olanaklarının yaratılması için gerekli adımlaratılmalı. Tüm uyarılarımıza rağmen yaşanabilecek tüm olumsuzlukların sorumlusunun da siyasal iktidar olduğunu belirtiyor siyasal iktidarı sorunun çözümü adına bir an önce adım atmaya ve sorumluları duyarlılığa davet ediyoruz.”
İHD Mersin Şube Sekreteri Tahir Tüyben de açlık grevlerine 5 Ocak tarihinde başlayan kişilerde geri dönüşü mümkün olmayan rahatsızlıkların oluştuğunu ifade ederek açlık grevine 1 Mart tarihinde başlayanların ise aynı sonuca doğru hızla gittiğinin gözlemlendiğini ifade ederek tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.
Tarsus Cezaevindeki çocuğunun açlık grevinde olduğunu söyleyen Meliha Tamur isimli bir kadın ise şunları söyledi: “Bizler anne olarak buradayız. Çocuklarımızın durumu gittikçe kötüye gidiyor. Çocuğum 42 günde 16 kilo vermiş. Dini, imanı, vicdanı olan herkes bu sese kulak vermeli. Biz ne söyleyeceğimizi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çocuklarımız ölmesin canlarımızdan can gitmesin.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort