Tarımsal ilaçlamada çocukların güvenliği önemli!

Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, tarımsal ilaçlama yaparken bireylerin kendi güvenliği yanında çevredeki çocukların güvenliğininde önemli olduğunu söyledi. Sarı bu nedenle ilaçlama yapılan tarım alanlarında öncelikle küçük yaşta çocuk olmaması için gerekli koruma önlemlerinin alınması gerektiğini kaydetti.

Tarımsal ilaçlamada çocukların güvenliği önemli!
Tarımsal ilaçlamada çocukların güvenliği önemli! admin
Bu içerik 755 kez okundu.

Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, yaptığı yazılı açıklamada, çocuk işçiliği ile mücadelede Mersin’de yürütülen projelerin Türkiye’ye model olduğunu söyledi. Sarı dünyada ve Türkiye de öncelik olarak tarım da çalışan çocuklar sorununun çocuk işçiliğinde ilk sırayı aldığını vurguladı.

İkinci sırada sanayide çalışan, üçüncü sırada da sokakta çalışan çocuklar olarak yerini koruduğunu ifade eden Sarı “Mersin’de öncelikli olarak tarımda çalışan çocuklar sorununun minimize edilmesi için Türkiye’ye örnek bir çalışma başlatıldığını söyledi.

Bu amaçla Mersin de ilk olarak Tarım Müdürlüğünde sahada çalışan 100 personele eğitim verdiklerini anlatan Sarı şöyle devam etti: “Çocuk işçiliğinin önlenmesi ve azaltılması için herkesin ve her kurumun öncelikle yapacağı çalışmalar var. Tarım alanında çalışan uzmanların saha çalışmalarında nasıl ki ticari sektörlerdeki denetimlerde yangın tüpü yangın merdiveni can simidi gibi zorunlu ihtiyaçların bulunması zorunluysa, tarımda da öncelikle hayata geçecek kurallar var.”

Bu kuralların başında, çocuğun yüksek yararı gözetilerek alınacak önlemlerin başında tarım ilaçlarının korunaklı yerde muhafazası olduğunu anlatan Sarı “İlaçlama yapılan sera ve benzeri tarım alanlarında en öncelikli yapılacak işlerin başında çevre güvenliğinin alınmasıdır. İlaçlama yapan yetişkin bireyin kendi güvenliği de ilaçlama yapılan çevredeki çocukların güvenliği de önemlidir. Bu nedenle ilaçlama yapılan tarım alanlarında öncelikle küçük yaşta çocuk olmaması için gerekli koruma önlemleri alınmalıdır. Tarımda saha çalışmalarında öncelikli olarak tarım yapılan alanın yanında oluşturulan havuz gölet kanal gibi unsurların mutlaka önce çocukların güvenliği dikkate alınarak korunaklı hale getirilmelidir. Saha çalışmalarında tarım yerleşkelerinde küçük yaşta çocukların karayolu kenarlarında incir, sümbül, badem gibi ürünleri satmak amacıyla hayatını hiçe sayarak durmaları çocukların fiziksel zihinsel bedensel gelişimini engellemektedir. Çocuk öncelikle çocukluğunu yaşayabileceği ortamlarda olmalıdır. Kısacası çocuklar tarımda sanayide ve sokakta çalışmasının önlenmesi için herkesin ve her kurumun yapacağı bir şeyler mutlaka vardır” ifadelerini kullandı. (Haber merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz