Gülnar'da seçimler iptal

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapılan seçimler, Saadet Partisi adayı Ercan Şahin'in devlet memurluğundan yasal sürede istifa etmediğinin belirlenmesi üzerine iptal edildi. MHP'nin galip geldiği Gülnar'da seçimlerin yeniden yapılıp yapılmayacağına Yüksek Seçim Kurulu karar verecek. MHP kanadı karara tepkili. Saadet adayı Ercan Şahin ise "Ben istifa dilekçemi verdim" diyor.

Gülnar'da seçimler iptal
Gülnar'da seçimler iptal admin
Bu içerik 1243 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

20 bin 267 seçmenin 98 sandıkta oy kullandığı Gülnar'da MHP adayı Alpaslan Ünüvar 8 bin 760 oy alarak seçimi birinci tamamladı. CHP adayı Mehmet Kale ise 7 bin 840 oyda kaldı. Oy sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından CHP Gülnar İlçe Başkanlığı, Saadet Partisi adayı olarak yarışa katılan Ercan Şahin'in, İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde memur olduğunu, Şahin'in devlet memurlarına tanınan istifa süresi içinde istifa etmediğini, buna rağmen adaylığının kabul edildiğini ileri sürdü ve seçimlerin iptalini talep etti.

CHP'nin talep yazısı üzerine Gülnar İlçe Seçim Kurulu Hâkim Elif Öznur başkanlığında toplandı. Kurul başkanı Elif Öznur, üyeler Süleyman Usta ve Ramazan Şimşek, Saadet Partisi adayının 67 oy aldığını, bu rakamın seçim sonuçlarına etki edemeyeceğini belirterek itirazın reddi yönünde görüş belirtti.

Kurul üyeleri Ahmet Zeytun, Mustafa Güleviz, Duru Kır ve İsmet Şahin ise, Saadet Partisi adayı Ercan Şahin'in yasal süre içerisinde kamudan istifa etmediğinin sıradan vatandaşlar tarafından bile bilindiğini, ilçede bu yönde söylentiler dolaştığını vurguladı ve seçimin iptal edilmesi gerektiği yönünde görüş belirtti.

Kurul yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla seçimlerin iptali yönünde karar aldı ve nihai karar için İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'na yazı yazdı.

'YAHU DİLEKÇEMİ VERDİM, GİTTİM, NE BİLEYİM NE YAPTIKLARINI?'

Gülnar seçimlerinin iptal olması ilçede olduğu kadar Mersin siyasetinde de geniş yankı uyandırdı. Gülnar'da yaşayan Mehmet Akif Özgen adlı bir vatandaş, sosyal medya hesabından Ercan Güneş'e seslenerek, "Bu kadar büyük kamu zararını ve vicdanlarda oluşan kul hakkını nasıl ödeyeceksiniz' diye sordu. Saadet Partisi adayı Ercan Şahin de, vatandaşa, "Ben İstifa ettiydim.Benim kurum dilekçeyi kabul etmemiş. Göreve 10 gün gelmeyerek çekilmiş sayılacağına hükmettirmiş. Konunun benle alakası yok. Birde oylar sebebiyle değil kamu gücünü elimde bulundurmam sebebiyle seçim iptal oluyor. Üzgünüm. Şikayet etmiş CHP bilgim dışında" diye yanıt verdi.

Mehmet Akif Özgen'in 'Siz bunu bile bile adaylık sürecini nasıl devam ettirdiniz' diye sorması üzerine de Ercan Şahin, "Yahu dilekçeyi verdim, ayrıldım, gittim. Ne bileyim ne yaptıklarını" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort