“Sağlık mensuplarına yapılan saldırı kabul edilemez”

Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Hasan Özer, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin topluma karşı yapılmış utanç verici davranış olduğunu söyledi.

“Sağlık mensuplarına yapılan saldırı kabul edilemez”
“Sağlık mensuplarına yapılan saldırı kabul edilemez” admin
Bu içerik 274 kez okundu.

Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmalarının ve bunun önüne geçilememiş olmasının önemli bir sorun olduğunu anlatan Özer, “Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Özer, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde görevli

Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’na yapılan saldırı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu vurgulayan Özer,

“Sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur” dedi.

Uzun yıllar  mücadelesini verdikleri sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamu oyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Özer, “Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez.  Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır” ifadesini kullandı.

Sağlık görevlilerine yönelik hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını isteyen Özer şunları söyledi: “Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Bu vesileyle, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz.” (Haber Merkezi)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çay yüklü TIR yandı
Çay yüklü TIR yandı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı