25 yıllık koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturdu

Mali Müşavir ve Koleksiyoner Osman Yılmaz, 25 yıldır biriktirdiği resim koleksiyonunu MTSO’da sanatseverlerin beğenisine sundu. Yılmaz, bu sergi ile iş insanlarını koleksiyona teşvik etmek ve sanat eksperlerinin yetişmesine vesile olmak olduğunu ifade ederek Mersin’de resim müzesi kurmak istediğini söyledi. MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise Osman Yılmaz gibi değerli isimlerden koleksiyonerliğin aynı zamanda paylaşmak olduğunu öğrendiklerini kaydetti.

25 yıllık koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturdu
25 yıllık koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturdu admin
Bu içerik 481 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Koleksiyoner Osman Yılmaz biriktirdiği 32 eserini MTSO sanat galerisinde sanatseverlerin beğenisine sundu. Çok sayıda sanatseverin katıldığı serginin açılışında konuşan koleksiyoner Osman Yılmaz koleksiyoner olmanın sanatın ve zamanın seçilmişine sahip olmak anlamına geldiğini belirtti. Resim ve görsel sanatların hem zevk yatırımı hem de bir iktisadi yatırım aracı olduğunu vurgulayan

Yılmaz, “Döviz, altın, hisse ve gayrimenkul yatırım araçları herkes tarafından bilinirken sanat yatırımları az sayıda insan tarafından biliniyor. Sanat yatırımı göze, gönle ve cebe kazandıran bir yatırım aracı” dedi.

Koleksiyon yapmanın sanatçıya destek gibi algılandığın anlatan Yılmaz, “Oysa durum tam tersi. Asıl koleksiyon sanatçı ve sanat yatırımcısına ciddi kazançlar sunuyor” şeklinde konuştu.

MTSO’nun kültürel ve sanatsal duyarlılıkta öncü olduğunu belirten Yılmaz şöyle devam etti: “MTSO’nun kentsel ve sosyal sorumluluk üstlenirken benzer kurumların çoğalmasına da örnek oluyor. Ben de MTSO’nun teşviki ile bu koleksiyon sergisini açıyorum. Temel amacım iş insanlarını koleksiyon yapmaya teşvik etmek, karma koleksiyon sergilerine vesile olmak, çok sayıda koleksiyonerin ortaya çıkmasını, yarışmasını ve sanat eksperlerinin yetişmesini sağlamak.”

“MERSİN RESİM MÜZESİ KURMAK İSTİYORUM”

25 yıldır koleksiyon yaptığını hatırlatan Yılmaz resim yapmayı denemesine rağmen ilgisini çekmemesi nedeniyle devam edemediğini söyledi.

Koleksiyona tanıdığı ve sevdiği arkadaşlarının sergilerinden birer eser satın alarak başladığı bilgisini veren Yılmaz zamanla o nesnelere anlamlar yükleyerek bağlanmaya başladığını ve biriktirmeye devam ettiğini söyledi.

İlerleyen dönemlerde, kentin sanatçılarının eserlerinin yer aldığı ‘Mersin Resim Müzesi’ kurmak istediğini anlatan Yılmaz, “Mersin, kurvaziyer gemilerinin geldiği bir yer. Burada resim müzesi olmak zorunda. O gün geldiğinde, gelen insanlar alışveriş merkezlerine ihtiyaç duymayacak. Çünkü aynısı kendilerinde de var. Geldikleri şehrin dokusunu yansıtan tarihi binaları, müzeleri ve doğal güzellikleri arayacaklar. Bu nedenle müze açmak istiyorum” diye konuştu.

“KOLEKSİYONERLİĞİN AYNI ZAMANDA PAYLAŞMAK OLDUĞUNU ÖĞRENİYORUZ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Ayhan Kızıltan ise

sergilerin yalnızca sanat eseri yapanlar tarafından değil sanat eserlerini bir ömür vererek toplayan kişiler tarafından da açabileceğini ifade ederek 

“Koleksiyonerler bu paylaşımları ile hem sanatın gelişimini hem de kişinin kendi gelişimini destekliyor. Sayın Osman Yılmaz gibi değerli isimlerden koleksiyonerliğin aynı zamanda paylaşmak olduğunu öğreniyoruz” diye konuştu.

Yılmaz’ın birçok sanat eserini MTSO Sanat Galerisi’nden almasını ise hem MTSO Sanat Galerisi’nin hem de Odanın uzun tarihinin yansıması olarak değerlendiren Kızıltan, “Eğer sanat, hem geçmiş hem bugün hem de gelecekse; Odamız Sanat Galerisi’nde geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi bizlerle paylaşan Sayın Osman Yılmaz’a MTSO ve Mersinli sanatseverler adına teşekkür ediyoruz” dedi.

17 Nisan’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort