Hibe Gökalp: Kadınlar toplum baskısına yenik düşmemeli

Mersin Barosu Avukatlarından Hibe Gökalp, kadınların toplum içinde daha aktif rol almaları gerektiğini belirterek, toplum baskısına yenik düşmemeleri gerektiğini ifade etti.

Hibe Gökalp: Kadınlar toplum baskısına yenik düşmemeli
Hibe Gökalp: Kadınlar toplum baskısına yenik düşmemeli admin
Bu içerik 177 kez okundu.

Kadınların toplum içinde kendilerini daha net ifade edebilmeleri için sosyal ve iş yaşantılarında daha aktif rol alarak, toplum baskısına karşı güçlü bir duruş sergilemeleri gerektiğini belirten Gökalp, ‘Kadınlarımız toplumdaki değerlerinin farkında olarak hareket etmelidir. Güçlü bir duruş, güçlü bir kimlik demektir’ dedi. Gökalp, ‘Toplum baskısından kaynaklı olarak birçok kadınımız, fiziksel ve sözlü şiddetle karşı karşıya kalıyor. Kadınlarımızın gerek sosyal gerekse iş yaşantılarında içinde barındırdığı gücü dışarıya çıkarması gerekiyor. Kadınların topluma kazandırılmasında STK’lara büyük görevler düşüyor. Kadın bireylere STK’larda daha çok yer verilmesi, onların söz sahibi olması için güzel bir adım olacaktır’ dedi.

‘KADINA ŞİDDETİN TEMELİNDE ERKEĞİN OTORİTER KURGUSU VAR’

Kadına yönelik aile içi şiddetin temelinde erkeğin otoriter kurgusunun olduğunu belirten Gökalp, ‘Aile içi şiddeti göz önünde bulunduracak olursak, genel anlamda baktığımızda erkek tarafında kadına uygulanan şiddet evliliğin 1. Ayından itibaren sözlü olarak uygulanıyor. Burada kadının alması gereken önemli tedbirler var. Sözlü olarak gerçekleştirilen şiddete karşı güçlü bir duruş sergileyerek erkeğin otoriter tavırlarına izin verilmemesi gerekiyor. Devamında gerçekleştirilecek şiddet eylemine karşı şiddet mağduru kadınlar tarafından mutlak suretle ilgili yerlere başvuruların yapılması gerekiyor. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan bir vaka ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenden dolayı kadınlarımızın güçlü duruşu erkeğin otoriter tavırlarının önüne geçmesinde en büyük silah olacaktır’ dedi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çay yüklü TIR yandı
Çay yüklü TIR yandı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı