Yabancı öğrenciler Mersin'de liderlik eğitimi alıyor

Mersin'de 13 farklı ülkeden 39 öğrenci "Liderlik Becerilerini hikaye anlatımı ile geliştirme" projesi kapsamında eğitim alıyor. Proje kapsamında eğitim alan öğrenciler Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'yı ziyaret etti. Hırvatistan'dan gelen Andı Drandic Mersin’de bulunma sebeplerinin liderlik üzerine çalışmalar yapmak ve nasıl lider olunur, bir şirket nasıl yönetilir, bir liderin özellikleri nedir? gibi soruların cevaplarını aramak olduğunu belirtti.

Yabancı öğrenciler Mersin'de liderlik eğitimi alıyor
Yabancı öğrenciler Mersin'de liderlik eğitimi alıyor admin
Bu içerik 496 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

"Liderlik Becerilerini hikaye anlatımı ile geliştirme" projesi kapsamında eğitim almak için 13 farklı ülkeden 39 öğrenci Mersin'e geldi. Eğitimlerini Taşucu'nda sürdüren öğrenciler Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'yı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Koca, büyüyen ve globalleşen yapının içerisinde yabancı öğrencilerin bilgilerini ve görgülerini kendileri ile,  bizim memleketimizdeki insanların hayat felsefesini de onlarla paylaşması adına bu projenin önemli olduğunu belirtti. Projeye destek ve emek veren arkadaşlarını tebrik eden Koca, "İnşallah beklentilerinize cevap olacak bir çalışma olmuştur. Ben şehrimizde sizi ağırlamaktan dolayı onur duyuyorum. Hepiniz tekrar hoş geldiniz. Mersin, bulunduğu konum ve pozisyonu itibariyle insanlarının sıcaklığıyla tam bir Akdeniz şehridir. İnşallah geldiğiniz, yaptığınız fedakârlığa, gayrete ve çalışmaya da değmiştir. Akdeniz’e sınır olması ve arkasındaki Toros dağlarına sırtını dayamış olan ve o dağın vermiş olduğu ferahlık, yücelik insanlarına da yansımıştır. Ben tekrar tekrar Mersin’e gelmenizden dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

LİDERLİK BECERİLERİNİ HİKAYELENDİRME YÖNTEMİ İLE KAZANIYORLAR

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Proje uzmanı Hasan Baba ise

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Avrupa Birliği Başkanlığı altındaki ulusal ajansın yönettiği gençlik projelerinde, gençlik çalışanlarının hareketliliğinde, gençlerin yurt dışı faaliyetlerinde özellikle kurs aracığıyla edindikleri bilgileri onlarla paylaşacağız" dedi. Projelerinin gençlik çalışanlarının liderlik becerilerini hikayelendirme yöntemiyle kazandırılması eğitimi olduğunu anlatan Baba "Bu proje Ekim ayından itibaren başladı. Ekim 2019’da da sona erecek. Türkiye ile birlikte toplam 13 ülkeden katılımcılarının yer aldığı bir proje. 39 gencin 13 ülkeden geldiği bu faaliyette Mersin Taşucu Lütfi Elvan Öğretmenevi’de eğitimler başladı. Eğitimleri Mersin’deki öğretmenlerimiz ve doktora yapan arkadaşlarımız yapıyor. Bir haftalık eğitim boyunca Liderlik nedir? Liderlik becerileri nasıl gelişir? Özellikle gençlerin formal eğitimde hiçbir şekilde karşılaşmadığı bu becerileri biz informal olarak nasıl öğreteceğimizi ve nasıl belirleyeceğimizi onlarla birlikte paylaşıyoruz. Şu ana kadar 13 ülkeden gelen gençler Mersin’de farklı kültürel etkinliklere katılma şansı buldu. Bu da bizim projemizin vazgeçilmez kısmıdır. Şimdi kentin ileri gelenleriyle özellikle liderlik kısmında olanlarıyla gençlerimizi buluşturuyoruz. Gençler Mersin’i çok sevdi. Mersin’in deniz kenti olması sebebiyle çok beğendiler. Tarihi ve turistik yerleri de gezecekler" diye konuştu.

Romanya'dan gelen Roberta İlisie ise "Projemiz oldukça güzel geçiyor. Projemizde liderlik ile ilgili öğretmenlerimizden çok fazla teorik bilgiler aldık. Bu teorik bilgileri aktiviteler aracılığı ile aktarıyorlar. Mersin’de vaktimiz çok güzel geçiyor ve Mersin’e tekrar gelmeyi düşünüyoruz. Bu projede liderlik becerilerini öğreniyoruz. Liderlik projelerini hikaye anlatma yöntemiyle öğreniyoruz. Projemiz gayet verimli geçiyor" ifadelerini kullandı.

GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Hırvatistanlı Andi Drandic ise şunları söyledi: "4 gün boyunca burada bulunacağız. Bu sırada geldiğimiz güneşli Mersin’de çok mutluyuz. Daha çok yer göreceğiz ve daha çok tarihi ve turistik yerler keşfedeceğiz. Mersin’in insanları çok sıcak ve birçok arkadaş edindik. Bundan sonra da projemizde çok güzel işler başaracağımıza inanıyoruz. Ayrıca Mersin’de bulunma sebebimiz liderlik üzerine çalışmalar yapmak ve nasıl lider olunur, bir şirket nasıl yönetilir, bir liderin özellikleri nedir? gibi soruların cevaplarını arıyoruz. Bunları yaparken de bunlar üzerinde hikayeleştirme yöntemi ile yapıyoruz. Gelecekte de yine Mersin’de bu tür projeler için gelmeyi düşünüyoruz. Çok memnun kaldık. Mersin’in insanları çok samimi ve çok güzel ağırlanıyoruz. Teşekkür ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort