Mersin Limanı'nın kapasitesi genişletilmeli

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin'in yeni bir dış ticaret modeli ile gelişebilmesinin ön şartının lojistik açıdan bir merkeze dönüşebilmesine bağlı olduğunu belirtti. Mersin'de tarım-gıda ve lojistik gibi öne çıkan sektörlerin liman ile çok güçlü bir bağı bulunduğunu vurgulayan Özdemir, "Bu nedenle de büyük çaplı liman projeleri geleceğe dönük her kurgunun olmazsa olmazı haline geliyor. Liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için artık bir zorunluluk haline gelmiştir" dedi.

Mersin Limanı'nın kapasitesi genişletilmeli
Mersin Limanı'nın kapasitesi genişletilmeli admin
Bu içerik 395 kez okundu.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, yerel seçim öncesi "Mersin İçin Yeni Bir Gelişme Modeli" gerektiğine dair açıklamalarının üçüncü bölümünde lojistik merkezin önemine dikkat çekti.

22 yıldır dış ticarette kayıp yaşayan Mersin'in yeni bir modele ihtiyacı

olduğunu bu modelin merkezinde ise tarım ve gıda sektörünün bulunması gerektiğini daha önceki açıklamalarında belirttiğini ifade eden Özdemir. "Tarım-gıda sektörünü odak noktası alarak kentimizin yeni bir dış ticaret modeli ile gelişebilmesinin ön şartı ise lojistik açıdan da bir merkeze dönüşebilmemize bağlıdır. Tıpkı 80'li yıllardaki İran-Irak savaşı öncesinde sahip olduğumuz konuma yeniden kavuşabiliriz" dedi.

Mersin'de tarım-gıda ve lojistik gibi öne çıkan sektörlerin liman ile çok güçlü bir bağı bulunduğunu vurgulayan Özdemir, "Bu nedenle de büyük çaplı liman projeleri geleceğe dönük her kurgunun olmazsa olmazı haline geliyor. Liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için artık bir zorunluluk haline gelmiştir.  Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan Mersin Konteyner Limanı Projesi, Çandarlı Limanı'nda olduğu gibi ivedilikle harekete geçirilmelidir. Bu proje Mersin'in gelişimini sağlayacak en önemli yatırım durumundadır. Böylece Mersin hem Akdeniz'de artan yük trafiğini karşılayacak hem de büyük tonajlı gemilerin yanaşabileceği bir aktarma limanı haline gelecektir. Başka bir deyişle, Akdeniz Bölgesinin konteyner terminal limanı yani hub limanı konumuna gelecektir. Ayrıca, bu proje kent için önemli bir istihdam ve gelir kapısıdır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2019 Yılı Performans Programı'nda başlanması planlanan bu projenin kentimizin zenginleşmesi açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

HAVALİMANINDAKİ SIKINTILAR BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ

Çukurova Havalimanı projesinin hayata geçmesi ile ülkenin ikinci büyük havalimanına sahip olunacağını anlatan Özdemir, "Daha da önemlisi içerisinde bulunduğumuz yaklaşık 400 milyon nüfuslu coğrafyanın her noktasına 2-3 saatlik uçma mesafesine sahip yepyeni bir merkezi nokta haline geleceğiz. Bu projede yaşanan sıkıntıların bir an önce giderilmesini umuyorum" ifadelerini kullandı.

YENİCE LOJİSTİK KÖY PROJESİ BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ

Son aşamaya gelen Yenice Lojistik Köy projesinin bir an önce bitirilmesi gerektiğini ifade eden Özdemir şunları kaydetti: "Bu proje ile birlikte mal taşımaya kıyasla daha az maliyetli olan demiryolu lojistiğinde Çukurova bölgesinin en üst noktasına yükseleceğiz. Böylece, Mersin, taşımacılığın limandan Orta Asya’ya kadar uzandığı bir köprü haline gelecektir. Ayrıca, bu projeden farklı olarak kentimize özgü olarak planlanması gereken ayrı bir Mersin Lojistik Merkezi yatırımına daha ihtiyacımız var. Kentimiz için yeni ufuklar açacak böylesi bir proje liman ile bağlantılı tüm bölgelerin yarar görmesini sağlayacaktır.

Tüm bu yatırımların tamamlanması halinde Mersin bir tarım-gıda üssü olacağı gibi aynı zamanda lojistik ve ticaret merkezine dönüşecektir.

(Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort