Antmen'den Akkuyu ile ilgili soru önergesi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Akkuyu Nükleer Santral projesini yürüten şirketin olağan genel kurulunda kapsamına genişleterek liman, depolama, taşıma, nakliye ve benzeri değişikliğe gitme kararı almasını Meclis gündemine taşıdı.

Antmen'den Akkuyu ile ilgili soru önergesi
Antmen'den Akkuyu ile ilgili soru önergesi admin
Bu içerik 353 kez okundu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin, Türkiye'nin kilovat saat başına gelmiş geçmiş en pahalı elektriği satın alma taahhüdü verdiği proje olduğunu kaydetti. Antmen, Projenin, Rusya Federasyonu Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un yönettiği Ankara merkezli bir firmanın yürütmekte olduğunu ve bu firmanın bugün olağan genel kurulunda nakliye, taşımacılık ve limancılık gibi değişikliğe gitmek istediğini belirterek “Rusya’nın uzun yıllar boyunca ‘sıcak denizlere inme’ hedefi düşünüldüğünde bu faaliyet alanında ve nükleer bölgede yapılacak ticari değişikliklerle Mersin ve Akkuyu, Rus Askeri ve İstihbarat bölgesine mi çevrilecektir?” diye sordu.

CHP’li Vekil, Akkuyu A.Ş.’nin, 28 Mart tarihli olağan genel kurulunda yapmayı planladığı ana sözleşme değişikliğinin Türkiye'nin başta dış politika olmak üzere çok alanda geleceğini yakından ilgilendireceği bilgisinin hem medyada hem de uzmanlarca iddia edilen bilgiler arasında olduğunu kaydetti.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

1 – Şirket 2010 yılında projeyi imzalamasına ve nükleer tesis gibi çok önemli bir faaliyet alanı yürütmesine rağmen bahsi geçen taşıma, liman, nakliye ve benzeri faaliyet alanları için neden 9 yıl beklemiştir?

2 – Rusya’nın bu bölgede bu faaliyet alanı çerçevesinde limancılık, depoculuk ve nakliyecilik faaliyetinde bulunması askeri ve istihbari bir amaç taşımakta mıdır? Bahsi geçen faaliyetlerin ne şekilde kimler tarafından yapılacağı ve ne şekilde denetleneceği belirlenmiş ya da belirlenecek midir?

3 – Rusya’nın uzun yıllar boyunca “sıcak denizlere inme” hedefi düşünüldüğünde bu faaliyet alanında ve nükleer bölgede yapılacak ticari değişikliklerle Mersin ve Akkuyu, Rus Askeri ve İstihbarat bölgesine mi çevrilecektir? (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort