“Çevreye duyarlı yerel yönetim istiyoruz”

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri’nin (DAÇE) yerel seçim bildirgesi açıklandı. DAÇE adına açıklama yapan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Doğu Akdeniz Bölgesi’nin kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini vurguladı. Bölgenin Termik ve Nükleer Santral ile Çimento Fabrikaları, yapımı gündeme gelen Tarsus ve Hatay Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali ve Gemi Söküm ve Yapım Tersaneleri ile gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürüleceğini savundu. Aslan, seçilecek yerel yöneticilerden çevreye duyarlılık beklediklerini vurguladı

“Çevreye duyarlı yerel yönetim istiyoruz”
“Çevreye duyarlı yerel yönetim istiyoruz” admin
Bu içerik 425 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sebahat Aslan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri’nin (DAÇE) Yerel Seçim Bildirgesi’ni Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. 

Doğu Akdeniz Bölgesi’nin planlanan kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini ifade eden Aslan, “Bölgemizde planlanan kirli ve eski teknolojiler olan Termik Santraller, Akkuyu Nükleer Santrali, Çimento Fabrikaları ve yeni yapımı gündeme gelen Tarsus ve Hatay Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali, Gemi Söküm ve Yapım Tersaneleri ile gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürüleceğini kaydetti.

Suların HES projeleriyle ticarileştirildiğini, dağların taş ve maden ocakları ile tahrip edildiğini anlatan Aslan, “Hibrit tohumlarla gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiş, meralarımızın yok edilmesiyle tarımımız ve hayvancılığımız bitme noktasına getirilmiştir, turizm adına ormanlarla kaplı kıyılarımız betonlaştırılmıştır ve Denizlerimiz Balık Çiftlikleri ile kirletilmek istenmektedir. Bölgemizdeki Sulak Alanlarda doğal yaşam zarar görmektedir. Sanayi, ulaşım ve ısınma kirliliği yüzünden bölgemizde hava kirliliği Dünya standartlarının çok üstündedir. Bu uygulamalarla Yaşam hakkımızı koruyan Anayasanın 56. Maddesi ihlal edilmektedir. Bu ihlalin karşısında hukuk kurallarının işletilmemesi var olan sorunları çözümlenemez hale getirmekte ve büyümesine neden olmaktadır. Dünyayı çok büyük felaketlere götüren Küresel ısınma ve İklim değişikliği Ülkemiz ve bölgemiz için de çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu felaketler karşısında yerel yönetimlerin yapabilecekleri hakkında bilgi veren Aslan “Bugün dünya, büyük felaketlerin yaşanacağı küresel ısınma ve iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıyadır. Bilim insanları, Yeryüzünün ısı artışı miktarını 1 buçuk derece sabit tutmak için 12 yılımızın kaldığını ve bu ısınmanın sonucunda aşırı yağışların ve buzulların erimesinden dolayı oluşacak seller, kuraklık, türlerin yok oluşu, gıda kriziyle ortaya çıkacak olan açlık, iklim göçlerini yaratacak ve yaşamsal krizler yaşanacağını açıklamışlardır. Doğu Akdeniz Bölgesi küresel ısınma ve iklim değişikliğinden çok etkilenecek ve kuraklık sorunu yaşayacaktır. Bunlardan bölgemizde etkilenecektir” dedi.

Yerel yönetimlerden Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine Karşı Önlemler için Master Planı hazırlamasını isteyen Aslan şöyle devam etti: “Küresel ısınmanın nedeni olan karbondioksit ve metan gazının salınımının azaltılması gelmektedir. Bu amaçla; Önceliği enerji tasarrufu ve doğa dostu teknolojilerin kullanılacağı Yerel Enerji Planları yapmalı ve uygulamalıdır. Sularımızın ticarileşmesine neden olan ve doğa katliamına dönüşen bölgemizde planlanan HES yatırımlarının durdurulması için çalışmalı ve konu ile ilgilenen STK’lara destek sunmalı. Enerjide dışa bağımlılığı daha da arttıracak,

ekosistemimize ve sağlığımıza zarar verecek , ülkemizi nükleer atık deposu haline getirecek olan Akkuyu Nükleer Santral projesinin durdurulması için harekete geçmeli. Küresel ısınmayı arttıran hava, toprak ve su kirliliğinde çok önemli payı olan karbon ve zehirli gazların emisyonları çok fazla olan, termik santrallerin yapımına izin vermemelidir. Küresel ısınmanın önemli nedenlerinden biri olan ulaşım sistemimiz, toplu ulaşımı hedef alan biçimde yeniden ele alınmalı, Kentsel Ulaşım Master Planı yapmalı, demiryolu ve özellikle hafif raylı sistemlerle, toplu taşımacılığına yönelik yatırımlar sağlamalı ve halkı toplu taşıma kullanmaları için teşvik etmelidir. Kent içinde bisiklet yolları yapmalı, belediyeler tüketim çılgınlığının önlenmesi ve herkesin aşırı tüketimden kaçınması için eğitici çalışmalar yapmalıdır. Doğal Hayatı Koruma alanlarını, Milli Parkları, Yeşil alanları ve ormanlık alanlarını korumalı ve yeşil alanlarının alanlarını arttırmalıdır. Fosil yakıt tüketimini azaltma çalışmaları başlatmalı ve Hizmet alanlarında Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını sağlamalıdır. Enerjinin verimliliği ve enerji tasarrufu sağlanması için çalışmalar yapmalıdır, konu ile ilgili halkı eğitmelidir, aşırı enerji tüketen yeni AVM’ler gibi yatırımlara izin vermemelidir.”

“PLASTİK PET ŞİŞE KULLANIMI YASAKLANMALI”

Su tasarrufu ile ilgili halkı bilgilendirme çalışmalarının başlatması gerektiğini anlatan Aslan şunları söyledi: “Çevre Düzeni Planları bilimsel temellere göre yeniden hazırlanmalı, planda mevcut ormanlar, yeşil alanlar, tarım alanları ve meraları korumalı ve bu alanları arttırmalı.

Plastik ve pet şişe kullanımının zararlarını halka anlatarak zamanla kullanımını yasaklamalı. Katı atık yönetim planı uygulamalı, atıklar ayrıştırılmalı, geri dönüştürmelidir. Çöpler düzenli olarak bertaraf edilmeli bunun için Düzenli Depolama Alanları ve Kompost Gübre Tesisi kurmalıdır. Tarımla uğraşan mahallelerde kompost gübre yapımı uygulaması başlatmalıdır. Anız ve ot yakmayı denetlemeli ve yasaklamalıdır. Atık yakma Tesislerinin kurulmasına izin verilmemeli. Endüstriyel tesislerinde katı sıvı ve gaz atıkların depolanması ve bertaraf edilmesine yönelik ciddi bilimsel projeler geliştirmeli, biyo çeşitliliğin korunması için acil önlemler alınmalı.”

Yerel yönetimlere tarımın iyileştirilmesi ile toprağın ve suyun korunması konusunda da görev düştüğünü anlatan Aslan gürültü ve görüntü kirliliğinin denetiminin şart olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort