Kadın Platformu: İstismar sanığına gerekli ceza verilmeli

Mersin Kadın Platformu üyeleri Kur’an Kursu’nda okurken kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen sanığa gerekli cezanın verilmesini istedi. Tarsus’ta görülen davanın takipçisi olduklarını ifade eden kadınlar, “Cinsel istismar faili imam gerekli cezayı alıp tutuklanana kadar adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz” dediler.

Kadın Platformu: İstismar sanığına gerekli ceza verilmeli
Kadın Platformu: İstismar sanığına gerekli ceza verilmeli admin
Bu içerik 353 kez okundu.

Sinem Ollaç

Mersin Kadın Platformu üyeleri Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi. Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Elmas Kara, Adana Akçatekir’de kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun sesine ses katmak, adalet arayışına destek vermek için 29 Mart Cuma günü görülecek duruşmaya çağrıda bulunmak için  burada olduklarını söyledi.

E.S.’nin 2018 yılında yurt müdürü ve rehber öğretmene 2015 yılında yaşadığı olayı anlatması ile dava sürecinin başladığını ifade eden Kara, “ Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklanan imam M.D. ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Uzman psikoloğun E.S.’nin beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesine, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada da sanığın yeniden tutuklanması talebi reddedilerek, sanığın işlediği suç görmezden gelinmiştir” dedi.

TUTUKLANMAYAN SANIK KİMLER TARAFINDAN KORUNUYOR

Son duruşmada ise bütün bu delillere ve sanığın hiçbir duruşmaya katılamamasına rağmen tutuksuz yargılama sürecinin devam ettirildiğini anlatan Kara, “Mahkeme başkanı, ertelemeyi duyunca isyan eden aileye alay eder gibi “beraat kararı bile çıksa suçsuz olduğunu göstermez” sözlerini sarf etmiştir. İşletilmeyen ve istismar suçlarını görmezden gelen adalet sistemine hesap soruyoruz; tüm taleplere ve delillere rağmen hala tutuklu yargılanmayan sanık kimler tarafından, ne şekilde korunmaktadır?” diye konuştu.

Cinsel saldırı ve istismar suçlarının soruşturma, kovuşturma ve cezalandırma açısından en özensiz yürütülen, kadın ve çocukların adli süreçlerde ikincil haksızlıklara tekrar tekrar maruz kaldıkları bir suç tipi olduğunu anlatan Kara, “Cinsel suçlar çoğunlukla yargı aşamasına gelmeden örtbas ediliyor. Şikayet edildiğinde, polis, savcı, mahkeme şikayetleri ciddiye almıyor, başvuruda bulunan kadına ve çocuğa ön yargılı bir yaklaşım sergileniyor, delil toplanmıyor ya da bu davada olduğu gibi faili tutuklama tedbiri uygulanmıyor. Adil olmayan yargı sistemi, cezasızlık, iyi hal indirimleri yeni cinsel suçlara teşvik edici bir hal alıyor.  Çocuklara karşı işlenen istismar suçu affedilemez, cezasız bırakılamaz, yeni istismar vakaları özendirilemez. Bu, suça ortak olmak, çocuklara karşı işlenecek yeni suçlara zemin hazırlamaktır. Cezasız bırakılan her suç istismarı meşru kılmakta ve erkek yargı suçluyu cesaretlendirmektedir” şeklinde konuştu.

ÇOCUĞA YÖNELİK HER TÜRLÜ İSTİSMARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ

Çocuğa yönelik her türlü istismara karşı mücadele edeceklerini anlatan Kara şöyle devam etti: “Bu davanın takipçisiyiz. Cinsel istismar faili imam gerekli cezayı alıp tutuklanana kadar adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. İmam M.D derhal tutuklanmalıdır ve bu olayda sorumluluğu olanlar hesap vermelidir. Bugün buradan 29 Mart Cuma günü saat 13.30’da  Tarsus Adliyesi’nde görülecek dava için çağrıda bulunuyoruz. Gerçek adalet sağlanana ve sanık gereken cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çay yüklü TIR yandı
Çay yüklü TIR yandı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı
Bozdoğan müzik dinletisine katıldı