'Dünya Down Sendromu Farkındalık günü Mezitli’de kutlandı

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliği Mezitli Belediyesi Down Kafe’de gerçekleştirildi. Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği (ÇUGİDER) ve Mardinli Girişimci İş İnsanları Derneği’de (MAGİİD) Yazar Sibel Gelbul'un gelirini Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) bağışladığı Sibel’den adlı kitabından 21 tanesini satın alarak destek verdi.

'Dünya Down Sendromu Farkındalık günü Mezitli’de kutlandı
'Dünya Down Sendromu Farkındalık günü Mezitli’de kutlandı admin
Bu içerik 626 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

 

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü etkinliği Mezitli Belediyesi Down Kafede yapıldı. Programa CHP Mersin Miletvekili Alpay Antmen, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ÇUGİDER Başkanı Süleyman Aktaş, MAGİİD Başkanı Bilal Orak siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Dr. Zekiye Kahveci, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve çok sayıda vatandaş katıldı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ile Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın sahneye çıkarak ZİÇEV’li çocuklarla zumba yapması büyük ilgi gördü.

ÇUGİDER VE MAGİİD'DEN ZİÇEV'E DESTEK

ÇUGİDER ve MAGİİD’de Yazar Sibel Gelbul'un gelirini Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) bağışladığı Sibel’den adlı kitabından 21 tanesini satın alarak destek verdi.

ÇUGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Aktaş ve MAGİİD Başkanı Bilal Orak burada yaptıkları açıklamada, “Downsendromlu gençlere yönelik sosyal sorumluluk projelerinin artırılması gerektiğine dikkat çekti. Bunun için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Aktaş ve Orak şunları söyledi: “STK'lar olarak downsendromlu kardeşlerimizin sosyal hayatın içinde olabilmeleri ve bir nebze olsun ailelerinin nefes almalarını sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk projelerini önemsiyoruz. Mersin'de birçok dinamik dernek var. Önemli olan var olmak değil, toplumsal ve çevresel sorunları tespit edip yararlı olabilmektir.”

TARHAN: DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİL

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise halkın Down Sendromlu gençlerin ve sergileyebildikleri yeteneklerinin farkına varmaları için bu tür buluşmaların önemli olduğunu söyledi.

Downsendromu’nun bir hastalık değil, genetik bir farklılık olduğunu anlatan Tarhan şöyle devam etti: “Sadece insanda değil, her canlıda görülebilen bir durum. Sayıları oldukça fazla olmasına rağmen sosyal hayatta yerleri pek bulunmayan downsendromlu bireylerin, hayata karışmalarını zorlaştıran genetik farklılıklarına rağmen gerekli eğitim, sosyal farkındalık ve kabullenme bu durumu tersine çevirebilir. Biz belediye olarak zaten bunları biliyor ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz.”

Öğle yemeklerini Mezitli Belediyesi Sosyal Tesislerinde bulunan Down Kafe’de downsendromlu çocuklarla yemeye gayret gösterdiğini anlatan Tarhan şunları söyledi:

“Bu arkadaşların bizden bir fazlalığı var. +1 kromozom bizden daha farklı bu arkadaşlarımız. Ama bu fazlalık artı özelliklere sahip kıldı. Bizden çok farklı özelliklere sahipler. Çok temiz yürekliler. Keşke hepimiz bunlar kadar temiz yürekli olabilsek. Keşke hepimiz bunlar kadar sevecen olabilsek.”

GÖSTERİLER VE KERMES İLGİ GÖRDÜ

Etkinlikte  Sabiha Çiftçi Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Öğrencileri, Doğa Koleji, Pakize Kokulu Lisesi, Mersin Lions Kulübü,  ÇUGİDER, MAGİİD, Mersin Ahbap Grubu, Mersin Toplum Gönüllüleri Vakfı, Migros Aile Kulübü, Mersin Fotoğraf Derneği, Bircan Tüfekçioğlu Çocuk Gündüz Bakım Evi, Bahçeşehir Koleji, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunca (UNICEF) hazırlanan ''Ver Elini Kardeşim Projesi" gönüllülerinin sunduğu gösteri büyük ilgi gördü.

Ayrıca etkinlikte ZİÇEV Mersin Şubesi Velileri, Mersin Evliya Çelebi Teknik Ve Meslek Anadolu Lisesi öğrencileri, Sabah Et Lokantası, Türk Kadınlar Birliği Mersin Şubesi, Mersin Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, ZİÇEV Mersin Atölyesi, Gönlübol Kebap Lahmacun Salonu ve OlbaRestaurant geliri ZİÇEV Mersin Şubesine verilmek üzere kermes düzenledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarmadan terör örgütü operasyonu
Jandarmadan terör örgütü operasyonu
 Cezaevinden firar eden şahıs, bir ay sonra Mersin’de yakalandı
Cezaevinden firar eden şahıs, bir ay sonra Mersin’de yakalandı