Nevruz ateşi yakıldı halaylar çekildi

Mersin’de HDP tarafından düzenlenen Nevruz kutlamalarında Nevruz ateşi yakıldı, halaylar çekildi.Nevruz kutlamaları için Tırmıl Miting alanında toplanan binlerce kişi HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın yaktığı Nevruz ateşinin etrafında halaylar çekerek baharın müjdecisi olan Nevruz’u kutladı. Nevruz Kutlamalarında HDP Akdeniz Belediye eş başkan adayı ŞilanYüksekkaya’da sahne alarak şarkı söyledi.

Nevruz ateşi yakıldı halaylar çekildi
Nevruz ateşi yakıldı halaylar çekildi admin
Bu içerik 582 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

Mersin’de HDP tarafından gerçekleştirilen Nevruz

etkinliği Akdeniz İlçesinde bulunan Tırmıl Miting Alanı’nda yapıldı. Etkinliğe katılan vatandaşlar polisler tarafından üzerleri arandıktan sonra alana alındı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinliğe HDP Mersin Milletvekillerinden Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun katıldı.

Nevruz kutlamalarında HDP Mersin İl Eşbaşkanları Mustafa Işık ve Zuhal Önen ile HDP Akdeniz EşbaşkanıAbdulselam Kutlu alanı dolduranları selamlayarak kısa bir konuşma yaptı.

HDP Milletvekili Fatma Kurtulan ise halkın tüm baskılara rağmenNevruz’u coşku ile kutladığını söyledi.

Halkın bu coşkusunu 31 Mart’ta sandığa yansıtacaklarını anlatan Kurtulan, “Zulümden başka elinden hiçbir şey gelmeyen bu iktidara karşı tüm yurttaşlarımız sandığa giderek bu iktidara karşı cevabını vermelidir” dedi.

ÇABAMIZ BU İKTİDARI İNDİRMEK

Seçim stratejilerinin AKP’ye iktidar kaybettirmek olduğunu anlatan Kurtulan şöyle devam etti:

“Bizler adaylarımızın ve oylarımızın olmadığı yerde demokrasi güçlerinin işaret ettiği sandığa gideceğiz. Bütün çabamız. Bu iktidarı indirmektir. İktidar gidici olduğunu gördü. Ondan dolayı herkese saldırmaya başladılar. Ondan dolayı her yerde il ilçe yöneticilerimizi gözaltına alarak tutuklamaya başladılar. Ne yaparsanız yapın diyoruz ne gözaltındakiler, ne tutuklu arkadaşlarımız, ne de biz vazgeçmeyeceğiz.”

 

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise; Nevruz’un direnen halklar için var olma, baş kaldırma günü olduğunu belirterek “Hangi savaş olursa olsun bütün savaşların sonu barıştır. Barış yaşanan yerlerde herkes keşke daha önce barışı yaşasaydık diyor. Gençliğimiz alan, yaşamları alan bu savaşın sonu barıştır. Ama bu sorunu güvenlik olarak anlayan iktidarın soruna yaklaşımı çözümü değil çözümsüzlüğü dayatıyor” dedi.

İktidara 31 Mart’ta çok iyi bir ders vereceklerini anlatan Turan şunları söyledi: “O kadar tedirginler ki seçim çalışmaları yapmayalım HDP ye saldıralım diyorlar. Ama şunu söylemek istiyoruz gelsinler bu alanı görsünler bizim ne demek istediğimizi göreceklerdir. Biz savaşa gitmiyoruz seçime gidiyoruz. Ama Cumhur ittifakının seçim çalışmaları ayrıştıran ve kutuplaştıran ve de beka haline getiren bir siyaseti var. Bu ittifak 17 yıldır halkı ekonomik krizi sokan, halkın evlatlarını savaşta kaybeden bir zihniyetle yarışıyoruz. Onlar kaybedecek bunu çok iyi biliyoruz. Eyvallah bu Cumhur ittifakını tarihin çöp sepetine göndereceğiz.”

AKDENİZ’İ BÜYÜK FARKLA GERİ ALACAĞIZ

HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan adayı Reşat Aşan ise “Bunların halkçı hiçbir yanı yok halkçı olan, halktan yana olanlar bu alanda. 31 Mart sonunda 1 Nisan itibariyle bu halkları kültür mozaiğine çevireceğiz.  Sunniler Alevilerin, Aleviler Sunnilerin, Kürtler Türklerin, Türkler Kürtlerin  hakkini koruyacak. 31 Mart’ta Akdeniz Belediyesini bizim olanı büyük bir farkla geri alacağız” dedi.

Son olarak konuşan Belediye Eşbaşkanı Emine ŞilanYüksekkaya da, iktidarın halkın örgütlülüğünden korktuğunu ifade ederek herkesi 31 Mart’ta iradesine sahip çıkmaya çağırdı. Yüksekkaya, yaptığı konuşmaların ardından şarkılar söyledi.

Nevruz kutlamaları sanatçı Cevdet Bağca, Şerzat, Jınawaz gibi müzik gruplarının şarkıları ile son buldu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort