Mersin’de Kanser Erken Tanı Merkezi açıldı

​Mersin'de hayırsever işadamı Cumhur Alp tarafından yaptırılarak İl Sağlık Müdürlüğü'ne devredilen Cumhur Alp Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde zengin işadamlarına seslenen işadamı Cumhur Alp, "Ölüm haktır, ölümden sonra insanlar bir şey götürmüyor. Eğer bu eserleri yapar ve ölürsek amel defterimiz inancımıza göre açık kalır buradan gelecek hayır bize gelir. Ama servetin 5 kuruşu bize gelmez" dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan ise "Böyle bir eseri Mersin'e kazandırdıkları için Cumhur Alp ve ailesine teşekkür etti.

Mersin’de Kanser Erken Tanı Merkezi açıldı
Mersin’de Kanser Erken Tanı Merkezi açıldı admin
Bu içerik 535 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

-Mersin'de hayırsever işadamı Cumhur Alp tarafından yaptırılarak İl Sağlık Müdürlüğü'ne devredilen Yenişehir İlçesi Fuat Morel Mahallesi'ndeki Cumhur Alp Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, Hayırsever işadamı Cumhur Alp ve ailesi, sağlık personelleri ve vatandaşlar katıldı.

VATANDAŞ OLARAK KATKIDA BULUNMAK İSTEDİK

Merkezi yaptırarak Sağlık Müdürlüğü'ne bağışlayan işadama Cumhur Alp açılışta yaptığı konuşmada, kanser hastalığının son zamanlarda ülkemizde yaygın olduğunu ve herkesin ızdırabı haline geldiğini söyledi. Bu konuda devletin elinden geldiği kadar her şeyi yaptığını ifade eden Alp, "Bizde vatandaş olarak bir katkıda bulunmak için böyle bir girişimlerde bulunduk.

İyi de oldu. Bu eserin meydana gelmesinde çocuklarımın büyük yardımı ve teşviği oldu. Eşim ve çocuklarıma bu desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Mühim olan bu çalışmamızın işadamlarına örnek olması. Çünkü ölüm haktır, ölümden sonra insanlar bir şey götürmüyor. Hep çalıştık, 50 sene çalıştık. Birikimimizi bırakıp gitmenin hiçbir alemi yok. Onu bu tip eserlere harcamak en güzel görevdir. İşadamlarımıza bu örnek olsun. Bu eserleri çogaltmalarını diliyorum. Eğer bu eserleri yapar ve ölürsek amel defterimiz inancımıza göre açık kalır. Buradan gelecek hayır bize gelir. Ama servetin 5 kuruşu bize gelmez. Onun için bütün işadamlarına bütün imkanı olan insanlara bu tür çalışmaları örnek almalarını ve çoğaltmalarını istiyorum. Bu eserin gayesine hizmet etmesi konusunda gerekenin yapılacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

VALİ SU: MERKEZDE ÖNEMLİ HİZMETLER VERECEK

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise her alanda olduğu gibi sağlık alanında Mersin'de güzel hizmetler gerçekleştirildiğini söyledi. 5 yıldızlı otel konforunda olan Şehir Hastanesi'ni açtıklarını ifade eden Vali Su "Son derece modern cihazlarla donatılmış çok güzel bir hastanemiz. İlçelerimizdeki hastanelerimizde vatandaşlarımıza en güzel şekilde hizmet veriyor" dedi.

Bir taraftan kamu olarak bu yatırımları yaparken diğer taraftan da Cumhur Alp gibi hayırsever vatandaşların eğitim ve sağlık sektöründe önemli yatırımlargerçekleştirerek kendilerine teslim ettiğini ifade eden Su,"Bizde büyük bir memnuniyetle bunları işleterek halkımızın vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Bugün burada Cumhur Alp'in yaptırmış olduğu Kanser Erken Teşhis, Tarama e Eğitim Merkezinin açılışında bir aradayız. Çok güzel bir bina oldu. Bizde içine tefriş ettik. Burada vatandaşlarımıza sağlık alanında kanser erken teşhisi konusunda çok önemli hizmetler verilecek. Yine burada labaratuvar tesislerinde de çok önemli tahliller yapılıyor. Bunların her biri vatandaşlarımıza hizmet içindir. Bu eserin yapılmasında nakdi olarak yapımını sağlayarak bize teslim edilmesini sağlayan iş insanı Cumhur Alp ve ailesine teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

ERKEN TEŞHİS EDİLİRSE KANSERİN TEDAVİSİ MÜMKÜN

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan ise kanserin son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve erken teşhisin önemi daha da artan bir hastalık türü olduğunu vurguladı. Erken teşhis edildiği takdirde şu anda kanserin tedavisinin mümkün olduğunu anlatan Elvan "Mersin'de 6. sı olan bu Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi de son derece önem arz ediyor. Bu vesile ile ben Cumhur Alp ve ailesine böyle bir eseri Mersinimize kazandırmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sağlıkta birçok gelişmiş ülkeden hatta Avrupa'nın birçok ülkesinden çok daha iyi konumda olduklarını vurgulayan Elvan şöyle devam etti: "Sadece teknik alt yapı itibariyle değil, hekim kalitesi, niteliği açısından da son derece iyi bir düzeydeyiz. Özellikle son yıllarda ülkemize Avrupa başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkeden çok sayıda hasta geliyor. Bu her geçen gün artıyor. Önümüzdeki yıllarda bu daha da artacak. Türk hekimlerine olan talep daha da artacak. Ben buna inanıyorum. Çünkü hem üniversite hem de şehir hastanelerimizde, diğer kamu ve özel hastanelerimizdeki seviyeye baktığımızda birçok gelişmiş ülkede olmayan alt yapıya bizim sahip olduğumuzu görüyoruz. Hekimlerimiz dünyadaki tüm gelişmeleri yakinen takip ediyor. Dünyada yapılamayan bazı ameliyat ve operasyonları yapabilen hekimlere sahip olduğumuzu biliyoruz."

YURT DIŞINDAN İNSANLARDA KENDİNİ TÜRK HEKİMLERİNİ EMANET EDİYOR

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz" şeklindeki sözünü hatırlatan Elvan şunları kaydetti: "Bugün sadece Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımız değil yurt dışında yaşayan birçok kişi de kendini Türk hekimlerine emanet etmekte. Dünyanın en modern hastanelerini inşa etmeye başladık. Bunlardan bir tanesini Mersin'e kazandırdık. Mersin Şehir Hastanemiz günde yaklaşık 10 bin hastamıza hizmet veriyor. Memnuniyet oranı da yüzde 90'ların üzerinde. Dünyanın hiçbir ülkesinde memnuniyet oranı yüzde 90'ın üzerinde olan bir hastane bulamazsınız. Ama şehir hastanelerimizde gerçekten iyi, kaliteli bir hizmet veriliyor."

Elvan ve Vali Su tarafından işadamı Cumhur Alp'e plaket verilmesinin ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası protokol mensupları merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort