Mezitli, Çanakkale ruhuyla yürüdü

​Mezitli Belediyesi’nin düzenlediği ‘18 Mart şehitler Yürüyüşü’ yüzlerce kişinin katılımı ile yapıldı.18 mart Şehitleri anma günü ve Çanakkele Zaferi’nin 104. Yıl dönümü dolayısıyla şehitlerin aziz hatıralarını anmak ve Çanakkale ruhunu yaşatmak amacıyla gerçekleşen yürüyüşte Mezitli sokakları marşlarla inledi .

Mezitli,  Çanakkale ruhuyla yürüdü
Mezitli,  Çanakkale ruhuyla yürüdü admin
Bu içerik 235 kez okundu.

-Mersin’in Mezitli  İlçe Belediyesi Ulusal bayramlarda ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıldönümü olan her 10 Kasımda yürüme geleneğini, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünde de sürdürdü.  Mezitli Belediyesi’nden yapılan açıklama göre Mezitli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüşte binlerce Mezitlili, şarkılar ve marşlar eşliğinde Demokrasi meydanına kadar yürüdü. Atatürk Bayrağı ve Türk Bayrağının açıldığı yürüyüşe, vatandaşlar balkon ve camlardan alkış ve sloganlarla destek verdi. Gençlerin meşale şovları ile gecenin renklendiği yürüyüşte, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra motosikletli ve bisikletli gençler, Cumhuriyet Halk Partisi öğütleri, belediye meclis üyeleri, Devrimci İşçi sendikası (DİSK) ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gösterilen yoğun ilgiye teşekkür eden Başkan Tarhan, her ulusal bayramda ve Atatürk’ün ölüm yıldönümünde Mezitli’de yapılan yürüyüşün gelenek haline geldiğini ifade ederek, Mezitli halkı, Atatürk’e, cumhuriyetine ve özgürlüklerine sahip çıkıyor. Mersin’de bu yürüyüşler sadece Mezitli’de yapılıyor. Buradaki özgürlük ve demokrasi ateşini tüm Türkiye’ye yaymak öncelikli görevimiz olmalıdır. Mezitli halkı değerlerine sahip çıkanı çok iyi biliyor ve destek veriyor. Çanakkale’yi Çanakkale yapan vatana düşmanın ayağını bastırmayan, namusumuza dokundurmayan o asil ruhtur. Çanakkale demek Çanakkale’yi geçilmez yapan kahramanlar, Mehmetçiklerimiz demek. Çanakkale demek Seyit Onbaşı demek. Çanakkale demek kınalı kuzular demek. Çanakkale demek Mustafa Kemal demek. Çanakkale Zaferiyle asırlık Türk yurdu düşmana çiğnetilmedi. Milli birlik ve beraberlik ruhuyla hareket edildiği zaman her türlü güçlüğün üstesinden gelinebileceği gösteren Türk komutan ve askerler dünya askerlik tarihine geçmiştir. Bugün de ülkemize yönelen iç ve dış tehditlerin ancak Çanakkale ruhuyla bertaraf edebiliriz. Ecdadın bize bıraktığı bu kutsal toprakları bizde bizden sonrakilere daha güvenli daha güçlü bir şekilde bırakmakla yükümlüyüz . Her zaman olduğu gibi bu özel günümüzde de Çanakkale ruhuna sahip çıkmak için bize destek veren vatandaşımıza şükranlarımı sunarım dedi. Yürüyüş sonrası, Demokrasi Meydanı’nda Mezitli Belediyesi Halk Buluşması gerçekleştirildi.

MEZİTLİ SOKAKLARI İNLEDİ

 

Öte yandan, Mezitli’de Çanakkale Zaferinin 104. yılı dolayısıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Çanakkale’de şehit düşen kahraman askerlerimizi anmak için Cumhur İttifakı MHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan’ın öncülüğünde yoğun katılımlı bir yürüyüş düzenlendi. Serdar Soydan Seçim ofisinden yapılan açıklama göre , Yürüyüşe MHP Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek ve Olcay Kılavuz’un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda bulunan Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezi’nden Viranşehir’e kadar yürüyen yoğun kalabalık ellerinde Atatürk ve Türk bayrakları ile “Vatan sana canım feda”, “Çanakkale ruhu dimdik ayakta”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attı.

“BU KUTSAL EMANETE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Mezitli sokaklarının inlediği yürüyüşe katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Serdar Soydan, “Bu güzel atmosferi yaşamak muazzam bir duygu. Yürüyüşe katılan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin zamanın en donanımlı ordularına karşı, inanç ve vatan sevgisi ile vermiş olduğu birlik mücadelesinin en büyük örneğidir. Bu vatanın her karış toprağı aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin bizlere en büyük emanetidir. Böyle kutsal bir emanete sahip çıkmak için son nefesimize kadar çalışıp, ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşıyacağız” diye konuştu. Soydan, “Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözünü de aklımızdan çıkarmadığımızın bilinmesini isterim. Biz bu söz Mezitli’de can bulsun diye geliyoruz” dedi.

“BİZ MUSTAFA KEMAL’İN ÇOCUKLARIYIZ”

Yürüyüş sonrası Viranşehir’de toplanan kalabalığa seslenen ve sözlerine, “Bu cennet vatanı kanıyla canıyla bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman askerlerimizi rahmetle, özlemle, minnetle anıyoruz” diyerek başlayan Serdar Soydan, “Bugün bir kere Cumhuriyetimize, Atatürk’ümüze nasıl sahip çıkılacağını bir kez daha gösterdiniz. Hepinizden Allah razı olsun. Bugün bir olma, iri olma, diri olma günüdür. Mezitli’de her bir hemşerimi bağrıma basıyorum. Onların helal oylarıyla 1 Nisan günü şehrül emin kelimesinin bizde nasıl vücut bulduğunu göstereceğiz. Verdiğim sözlere Hz. Ebubekir’in sadakati gibi sadık kalacağım. Adaletimiz Hz. Ömer’in adaleti olacak. İçimizdeki vatan sevgisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten gelmektedir. Biz onların torunları, onların çocuklarıyız. Rabbim bizi al bayrağın gölgesinden, Cumhuriyetimizin ışığından ayırmasın. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort