Kocamaz, ‘helallik’ istedi

Mersin Büyükşehir Belediyesi son meclis toplantısını yaptı Meclis toplantısına başkanlık yapmayarak üyelerin arasında takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, mecliste kentin geleceğine yönelik zaman zaman seslerin yükseldiğini hatırlatarak “Bu 5 yıllık süre içinde bu karşılıklı ilişkiler konusunda şayet bir yanlışımız oldu ise onlarla ilgilide hepinizin affınızı diliyorum. Ben şahsen hakkımı helal ediyorum. Sizlerde hakkınızı helal edin” dedi.

Kocamaz, ‘helallik’ istedi
Kocamaz, ‘helallik’ istedi admin
Bu içerik 614 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının Mart ayı ikinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi .Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan başkanlığındaki son meclis toplantısına Gülnar ve Bozyazı belediye başkanı dışında hiçbir belediye başkanının katılmaması dikkat çekti. Toplantı başladıktan sonra gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Tufan’ın davetine rağmen oturumu meclis üyeleri arasında takip etti.

Meclis toplantısında komisyonlardan gelen 17, idareden gelen 1 konu görüşülerek oylandı.

Dilek ve temenniler bölümünde ise bazı meclis üyeleri söz alarak kısa veda konuşması yaptı.

Son olarak sahneye çıkan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise “Hepimize geçmiş olsun. 5 yıl belki bir kent için kısa ama insan hayatında da belli bir dilim. Dolayısıyla bu 5 yıllık süre içinde artısı,eksisi, acısı, tatlısıyla iyi bir dönem geçirdiğimize ben inanıyorum” dedi.

5 YIL ÖMRÜMÜZDEN ÖMÜR SÖKTÜ

Zaman zaman yaşanan tartışmaların olması gerektiğini anlatan Kocamaz “Ancak en doğruyu bulmak ve Mersin’in menfaatlari doğrultusunda bir noktaya gelmek hepimiz için güzel bir anı olarak kalacak. Bu geçtiğimiz 5 yıl hem ülkemiz hem Mersin açısından çok hareketli geçti. 5 yıl içinde 3 tane genel seçim yaşadık. 15 Temmuz hadisesi yaşadık. Ekonomik kriz ve belediyemiz üzerine oynanan oyunlar, kumpaslar nedeniyle gerçekten 5 yıl ömrümüzden ömür söktü. Ama Allah’a şükür ki halen alnımız açık başımız dik bir şekilde vatandaşımız arasındayız” ifadelerini kullandı.

BU İŞLER DIŞARIDAN GAZEL OKUNDUĞU GİBİ OLMUYOR

“Elbette siyasi görüşlerimiz, kökenlerimiz, inanç değerlerimiz farklı olabilir. Ama ilk gün ne söylediysek ömrümüz boyuncada bunun arkasında olacağız. Çünkü gidecek başka yerimiz yok” diyen Kocamaz, “Biz bu ülkede doğduk. Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşıyız. Mersin’de doğdu isek Mersin’e sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.Bu meclis çok büyük şeyler başardı. Bir defa bu kentin 1/100 binlik planı yoktu. Çalakalem bakanlığın 15 günde hazırladığı bir plan idi. Yeniden ele alındı ve hayata geçirildi. Arkasısndan 1/5 binlik planlarla ilgili çok büyük mesafe katedildi. Serbest Bölge otoban kavşağının batısındaki bölüm en azından tamamlandı. Doğu tarafında özellikle istihdama yönelik yapılan yatırımlarla ilgili bölgeler halen bekliyor ama inşallah bizden sonraki yönetim takip eder ve hayata geçirirler. Böyle dışarıdan gazel okunduğu gibi bu işler bugünden yarına olmuyor. 5 yıl boyuncu hep kafamızı bunlara yorduk mücadele ettik. Ama bir yere kadar getirebiliyorsunuz. Mesela bu imar planları hazırlanırken 90 ayrı yerden görüş almak durumundasınız. Bunların hepsinideikna edip bir adım öteye götürmek gerçekten çok büyük zaman alıyor. Çok fazla mesai harcamak durumundasınız” şeklinde konuştu.

BAŞLADIĞIMIZ İŞLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bu meclis döneminde tamamlanan Ulaşım Master Planı’nın

3 buçuk yıl sürdüğünü hatırlatan Kocamaz şöyle devam etti:

“Arkasından raylı sistem ile ilgili metro kararı çıktı. Onun hazırlanması belli bir zaman aldı. Onaylanması bakanlıkta bayağı bir mücadele gerektirdi. Tamamlandı tam ihale aşamasına gelindi ama süre bitti. Tam yıl başından önce ihale yapılması gerekiyordu. Kaynağınıda bulmuştuk ama bu tasarruf tedbirlerinden dolayı bunun ihalesini gerçekleştiremedik. İnşallah bu önümüzdeki dönemlerde ilk yapılması gereken işlerden biri. Bunun dışında bu kent gök gürlese sel ile burun buruna geliyordu. Bununla ilgili projeler hazırlandı. Belli noktalara neşter vuruldu. Ama daha yapılacak çok iş var. İlçe belediyeleri ile birlikte yapılacak çok iş var. Ben bundan sonraki gelecek meclisin bu işleri takip edeceğini düşünüyorum. Biz burada bir dönem görev yaptı isek Allah ömür verdiği sürece hep birlikte bu işleri takip etmek mecburiyetindeyiz.”

GELECEK GÜNLER BUGÜNLERDEN ÇOK DAHA İYİ OLACAK

Gelecek günlerin bugünlerden çok daha iyi olacağını düşündüğünü vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti:

“Çünkü her şey hazırlanmış tam sofraya kurulacak anda masayı dağıttılar. Dolayısıyla yemek yemeye hiç kimsenin fırsatı olmadı. İnşallah bu masa yeniden toparlanır. Yeniden bu kente layık, kentin geçmişini, yapısını, coğrafyasını bilen insanların aldığı bir görev sonucunda bu kent daha ileriye gider. Kendileri talep ederse biz bizden sonra gelecek her yönetime bilgi ve birikimlerimizde destek olmaya devam ederiz. Ben gönülden bu kente layık, vizyonu bilgisi birikimi olan bu kenti daha ileriye götürecek bir aşkı olan bu kente aidiyet duygusu olan insanların inşallah hem meclise hemde belediye yönetimine seçilmesini arzu ediyorum.”

AFFINIZI DİLİYORUM, HAKKINIZI HELAL EDİN

5 yıllık sürede verdikleri destekler nedeniyle meclis üyelerine ayrı ayrı teşekkür eden Kocamaz sözlerini şöyle tamamladı:

“Zaman zaman seslerde yükseldi ama bunların hepsi kentin geleceğine yönelik karşılıklı bakış açısından kaynaklanan tartışmalardı. Ama her defasında da burada ses yükselse de şu kapıdan çıktığımızda yine bir ve beraber olduk. Herkes bir biri ile dostane şakalaştı. Bir birini herhangi bir art niyet güdecek bir davranış içine girmedi. Dolayısıyla ben hepinize teşekkür ediyorum. Bu 5 yıllık süre içinde bu karşılıklı ilişkiler konusunda şayet bir yanlışımız oldu ise onlarla ilgilide hepinizden affınızı diliyorum. Ben şahsen hakkımı helal ediyorum. Sizlerde hakkınızı helal edin”

Konuşmasının ardından meclis üyeleri ile toplu fotoğraf çektiren Kocamaz hepsi ile tek tek vedalaşıp helalleşti. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında