Çiçek pasajı örnek pasaj oldu

Mersin’de Yenileme çalışmalarıtamamlanan Çiçek Pasajı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ve Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından hizmete açıldı. Elvan burada yaptığı konuşmada yaklaşık 5.5 milyon liraya mal olan pasajın örnek olduğunu söyledi.

Çiçek pasajı örnek pasaj oldu
Çiçek pasajı örnek pasaj oldu admin
Bu içerik 429 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Mersin'de 'Çiçek Pasajı' olarak bilinen Gökçay Kapalı İş Merkezi'ndeki restorasyon çalışmaları sona erdi. 5.5 milyon TL ödenek ile yenilenen pasaj, düzenlenen törenle hizmete açıldı.Açılışa katılmak için gelen Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ve Mersin Valisi Ali İhsan Su kurban kesilerek karşılandı. Akdeniz Belediye Başkanı Muhitten Pamuk açılışta yaptığı konuşmada Akdeniz’de göreve başladıklarında kentin 65 mahallesine özellikle de kent merkezine özel ilgi göstermeye çalıştıkların söyledi.

Esnafların büyük alışveriş merkezleri nedeniyle kent merkezinin cazibesini yitirdiği ve iş kaybına uğradıkları yönünde şikayet aldıklarını dile getiren Pamuk, “Çarşının eski günlerine kavuşması için 5 buçuk milyon lira tutarında hibe bütçe sağlandı. Gökçay İş Merkezi, artık kent merkezinin en cazip bölgelerinden birisi haline geldi. Çünkü çiçek pasajımız; çarşıya gelen insanların mutlaka uğrayıp alışverişlerini yapabilecekleri, çay- kahve içip dinlenebilecekleri, otantik ve turistik özellikler taşıyan, ayrıca estetik zenginliğiyle de göz dolduran bir mekâna dönüştü” şeklinde konuştu.

VALİ SU: RESTORASYONLA BURASI ÇOK GÜZEL BİR HALE GELDİ

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise geçen yıl bu dönemlerde Lütfi Elvan ile birlikte çarşıyı ziyaret ettiklerini hatırlatarak "Burayı gezdiğimiz zaman Bakanımız 'ya burası çok kötü, burayı güzelleştirelim, Akdeniz ilçemize, bu esnafımıza, vatandaşlarımıza layık bir hale getirelim.' diye talimat verdi ve belediye başkan vekilimiz hemen bir proje hazırladı. Bunun için 5.5 milyon lira para gerekiyordu ve bunu da bakanımız hemen tahsis etti. Bu projenin ihalesini yaptık ve geçen yıl 6. ayda başladığımız bu işi bitirdik. Tabii daha öncede bitirebilirdik ama burada aynı zamanda esnafımız da işlerine devam ettiği için biraz daha geç bitti. Restorasyonla burası çok güzel bir hale geldi. İnşallah bundan sonra güzel hizmetlere vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

ELVAN: ÖRNEK BİR PROJE OLMASINI İSTEDİK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ise Çiçek pasajına ilk geldiklerinde çok kötü bir konumda olduğunu ifade ederek “İnanın neredeyse her yer dökülüyordu. Gelin bu çiçek pasajına bizde destek verelim, burayı yenileyelim dedik. Burayı yenilerken Mersin için Akdeniz için örnek proje olsun kötü bir pasajı, insanların içeriye girmeye çekindiği bir pasajın nasıl güzel bir yere dönüştürdüğümüzü Mersinli hemşerilerimize gösterelim istedik. Diğer taraftan da burada bulunan esnaflarımızın daha güzel koşullarda hizmet vermeleri sağlayabilmeleri için yola koyulduk” diye konuştu.

Burasının yaklaşık 5.5 milyon liraya mal olduğunu anlatan Elvan “Örnek bir pasaj oldu. Vatandaşlarımız 'ne kadar güzel bir çiçek pasajı olmuş, çiçek gibi olmuş, güzel olmuş' diyorlar. Bizde bunları duyunca gurur duyuyoruz. Binaların tamamını giydirdik. Burayı komple yeniledik. Bunları yaparken pasajda bulunan esnaflardan hiçbir şekilde para alınmadı. Biz bunları yapabilecek güçteyiz. Allah'ın izniyle bundan sonraki süreçte çok daha güzellerini yapacağız, birçok iş yerlerimizin de yenilenmesini, restorasyonlarını sağlayacağız” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Elvan ve Vali Su’ya Çiçek Pasajı esnafları tarafından plaket verildi.

5 BUÇUK MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Yaklaşık 5 buçuk milyon liraya mal olan Çiçek Pasajı’nın yenileme projesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yürütüldü. Akdeniz Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün mimar, mühendis ve şehir plancısından oluşan teknik personelinin çizdiği özgün tasarım projesi sayesinde pasaj, klasik ile modern mimarinin harmanlandığı bir mekana dönüştü. Proje ile Mersin Çiçek Pasajı'nın çatı kaplaması, duvarları, zemin kaplaması, tezgahları ve aydınlatma sistemine kadar her tarafı yenilendi. Proje, engelli vatandaşlar da düşünülerek hayata geçirildi. Pasaja gelenler hem alışverişlerini yapabilecek hem de içeride yapılacak kafe ve oturma alanlarında çay ve kahvelerini içip dinlenebilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama