Gül üreticisi ithalata karşı

​Akdeniz İlçesi Dikilitaş Mahallesi’ndeki seralarda ülkenin kış mevsimindeki gül üretiminin yüzde 30’unu karşılayan üreticiler devletten destek bekliyor. Gül üreticileri özel günlerde yurt dışından gül ithalatının önüne geçilmesini istiyor. Gül üreticisi Mahmut Yaman devletten gül üretimi için herhangi bir destek almadıklarını ifade ederek , “Gül üreticisinin yüzü özel günlerde ithal gül yüzünden gülmüyor.Bu sene 5 milyon gül geldiği söyleniyor. Bunun önüne geçilmesini istiyoruz ” dedi.

Gül üreticisi ithalata karşı
Gül üreticisi ithalata karşı admin
Bu içerik 1163 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akdeniz İlçesi Dikilitaş Mahallesi’nin muhtarlığını da yapan gül üreticisi Mahmut Yaman, 30 yıldır Dikilitaş’taki seralarda gül üretimi yapıldığını söyledi. Kendisinin 3 yıldır 17 dönümlük serada gül üretimi yaptığını ifade eden Yaman yaklaşık 25 arkadaşının bölgede gül üretimi yaparak geçimini sağladığını söyledi.

Bölgede 300 dönüme yakın gül üretimi yapılan sera bulunduğunu vurgulayan Yaman, “Türkiye’nin kış mevsimindeki gül üretiminin hemen hemen yüzde 30’u bizim ısıtmalı seralarımızdan karşılanıyor” dedi.

Yaz mevsiminde 50-60 dereceyi bulan seralarda gül üretimi yapamadıklarını anlatan Yaman, “Çünkü sıcaklık 50-60 dereceyi buluyor. O yüzden yazın gülün kalitesi olmuyor. Ancak yaylalarda yazın gül üretmek için bazı arkadaşlarımız çalışmalara başladı. Çeşmeli’de, Elvanlı’da, Aslanköy’de yapan arkadaşlarımız var. Çeşitli yerlerde yapılıyor” şeklinde konuştu.

ÖZEL GÜNLERDE GÜL İTHALATI YAPILMASIN

Ürettikleri güllerin süs amaçlı olduğunu ifade eden Yaman, “Biz hem gülü hem de fidesini üretiyoruz. Bu fideleri İzmir, Yalova, Antalya gibi ülkemizin hemen hemen her bölgesine gönderiyoruz. Onların gönderdiği çeşitleri kendileri için çoğaltabiliyoruz. Tam bir sektör kurduk” diye konuştu.

Gül üretimi için devletten hiçbir destek alamadıklarından yakınan Yaman, “Devletten hiçbir destek alamıyoruz. Sadece desteklemelerde sera desteği alabiliyoruz. Normal bir çiftçiye verdikleri destek ne ise o. Bize şunu yapsınlar bize yeter. Özel günlerde yurtdışından çok gül geliyor. Biz bir sezon boyunca uğraşıyoruz Sevgililer günü olsun diğer özel günler olsun para kazanmak için. Sevgililer günü geliyor bir bakıyoruz ki yurt dışından gül geliyor. Bu sene 5 milyon gül geldiği söyleniyor. Sıfır vergi ile. Buda bizi yıpratıyor. Bu gülü ben ısıtma ile ürettiğimiz zaman bana maliyeti 2 liraları buluyor. Ben bunu kaça satacağım. 3 liraya satacağım ki bir şey kazanayım. Maalesef dışarıdan gelen gülü adamlar kaç liraya getiriyor bilmiyorum bizim güllerin daha alt fiyatlarında satılıyor. Bizim güller çöpe gidiyor. Bizim isteğimiz şu; yurt dışından gelen güle bir kota koysunlar. Biz bunu üretiyorsak dışarıdan getirtmesinler. Yada vergisini koysunlar” diye konuştu.

MERSİN’DE ÜRETİLEN GÜLLER TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SATILIYOR

Ürettikleri gülleri Flora Çiçekçilik Kooperatifi aracılığı ile sattıklarını anlatan Yaman “Biz bu kooperatifin üyesiyiz. O kooperatife güllerimizi götürüyoruz. Bizim güllerimiz ülkemizin her bölgesinde satılır. İstanbul, İzmir, Yalova, Ankara yani ülkemizin her yerine satılır. 14 ayrı ilde mezatımız var. O mezatlarla bizim güllerimiz satılır. Hedefimiz Türkiye’de kışlık gül üretiminde yüzde 50’yi yakalamak. Hükümetten şu seralarımızın kurulumunda güzel destekler alabilirsek biz yurt dışına da göndermek istiyoruz. Çünkü biz şu an ürettiğimiz güllerde bu işi en iyi Hollandalılar yapıyor. Oradan gelen gül ile kendi gülümü kıyasladığım zaman benim gülüm onlarınkinden daha kaliteli geliyor. Biz güllerimizin biraz daha tanıtımını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GİRDİ FİYATLARI DÜŞÜRÜLSÜN

Bölgede ilk gül serasının kuranın rahmetli amcası Osman Özyurt olduğunu ifade eden gül üreticisi Cemal Özyurt ise

“Devletten benim isteğim özellikle özel günlerde yurt dışından ithal gelen güllerin kota ile sınırlandırılması. Biz o konuda çok mağdur oluyoruz. Bizler üretici olarak malı burada üretiyoruz. Biliyorsunuz bizim girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Isıtma yapmadan gülü yetiştiremiyoruz. Isıtmayı da dolar ile aldığımız için kömür maliyetimiz elektrik maliyetimiz gübre maliyetlerimiz mazot maliyetlerimiz çok yüksek miktarda. Bizim devletten isteğimiz özellikle bunların fiyatlarının çiftçiler bağlamında düzeltilmesi. Artı özel günlerde yurt dışından gelecek olan güllere kota konulması. Veyahutta vergilerin yükseltilerek bizim gülden para kazanabilir seviyeye gelmemiz. Biz 12 ay bu ülkede üretim için her türlü zahmeti cefayı çekiyoruz. Fakat sevgililer günü, kadınlar günü, anneler günü gibi özel günlerde ithalcilerin getirmiş olduğu güller nedeniyle para kazanamıyoruz. Bu konuda biz devletimizden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu

Şu anda seralarda gül satış fiyatlarının 2 lira olduğunu ifade eden Özyurt şunları söyledi: Hükümetimizin yaptığı anlaşmalar çerçevesinde satılan ürünün karşılığında başka bir ürün geldiği için gülde kotayı koyamadıklarını söylediler. Biz hükümetimiz tarafından daha fazla destekleme bekliyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı