Yılmaz, ‘Bütün kimlikler başımızın tacı’

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anadolu’da çok farklı etnik grupların, inanç gruplarının farklı zenginliklerin bulunduğunu belirterek “Hepside bu toprakların insanıdır. Bizim kimliklere karşı olmamız bunları bir birine zıt kavramlar olarak görmemiz mümkün değil. Bütün kimliklere başımızın tacı” dedi.

Yılmaz, ‘Bütün kimlikler başımızın tacı’
Yılmaz, ‘Bütün kimlikler başımızın tacı’ admin
Bu içerik 398 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Eski Kalkınma Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Mersin Zaza Dil Kültür, Tarih ve Spor Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Cuma Karaağaç ve üyeleri ile yemek yiyen Yılmaz burada yaptığı konuşmada bütün dilleri Cenab-ı Allah’ın yarattığı güzellikler olarak gördüklerini ifade etti. Dillerin çatışma sebebi değil kaynaşma sebebi, birbirimizi tanıma, anlama sebebi olduğunu anlatan Yılmaz,

“Bu diller insanlığı aslında bir mirası. Sadece o dili konuşanlar için değil bütün insanlığın değeri. Dolayısıyla bütün dillerin korunması, yaşatılması son derece önemli. Geçmişte Türkiye’de uzun yıllar bu konuda farklı anlayışlar, ihmaller oldu. Yasakçı zihniyetler oldu. Bugün çok şükür son 16 yılda Türkiye’de çok önemli reformlar yapıldı. O anlamsız bir takım tabular, yasaklar ortadan kalkmış oldu. İnsanlar dillerini ana dillerini daha rahat bir şekilde konuşur hale geldi. Kimliklerini çok daha rahat bir şekilde ifade eder hale geldi. Bugün baktığımız zaman 24 saat yayın yapan Zazaca, Kırmanca yayın yapan devletin TRT Kurdi kanalı var. Okullarımızda Zazaca, Kırmanca seçmeli ders imkanı var. Üniversitelerde enstitüler var. Bir tanesi Bingöl Üniversitesi. Burada Zaza Enstitüsü kuruldu resmi olarak. Bir takım adımlar atıldı” şeklinde konuştu.

İnanç hürriyeti konusunda aynı şeylerin olduğunu vurgulayan Yılmaz şöyle devam etti: “İnsanlar inandıkları gibi yaşayamıyorlardı. Bir takım sıkıntılarla yasaklarla karşılaşıyorlardı. O konularda çok önemli adımlar atıldı. Bizim AK Parti olarak hiçbir kimlikle problemimiz yok bütün kimlikler başımızın tacı. Anadolu’da çok farklı etnik gruplar, inanç grupları farklı zenginlikler var. Hepside bu toprakların insanıdır. Bizim kimliklere karşı olmamız bunları bir birine zıt kavramlar olarak görmemiz mümkün değil. Bir birini tamamlayan bir birleri ile uyum içinde olması gereken kimlikler olarak bakıyoruz. Kimliklere saygılıyız. Yalnız kimlik siyasetine karşıyız. İnsanların dilini, inancını ideolojik hale getirip farklı siyasi amaçlar için bunlardan istifade edilmesine karşıyız. Bunlar kültürel değerlerimizdir. Bu kimlikler en güzel şekilde yaşanmalıdır.  Temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bu kimlikler yaşanmalıdır. Ama hiç kimse bu kimlikler üzerinden bir takım ideolojik akımlarla başka yerlere bu kimlikleri götürmemelidir. İstismar etmemelidir.”

Mezheplerin, etnik kimliklerin ve dinin istismar edilmesine Karşı olduklarını vurgulayan Yılmaz, “Biz bu topraklar üzerinde biriz beraberiz kardeşiz. Bizim millet anlayışımız etnik milliyetçilik anlayışına dayalı, ırkçılığa dayalı bir millet anlayışı değil. Bizim millet anlayışımız birleştirici bütünleştirici bütün etnik grupları farklı kesimleri içine alan ve bunların hepsinin temel bazı noktalarda anlaşmaları üzerine kurulu bir millet anlayışıdır. Bu anlamda tek milletiz. Kimsenin bizi bölmesine parçalamasına zayıf düşürmesine müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama