Tıp Bayramı törenle kutlandı

Mersin’de 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılı törenle kutlandı. Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Türkiye’de sağlık alanında sıkıntılarının bulunduğu bir dönemde Tıp Bayramını buruk kutladıklarını belirtti.

Tıp Bayramı törenle kutlandı
Tıp Bayramı törenle kutlandı admin
Bu içerik 372 kez okundu.

SİNEM OLLAÇ

-Mersin’de 14 Mart Tıp Bayramı töreni Cumhuriyetalanında düzenlenen  törenle kutlandı. Tören önceki dönem Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, eski CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak ve beraberindekilerin Mersin Tabip Odası çelengini Atatürk Anıtı’na koymalarıyla başladı. Mersin’deki özel hastanelerin temsilcileri de sırayla anıta çelenk koydu. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen burada yaptığı açıklamada 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100’üncü yılı olduğunu hatırlatarak “Bugün hekimler ve sağlık çalışanları açısından çok anlamlı bir gün. Özellikle 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kurtuluş mücadelesi veren Türkiye’nin genç doktorlarının, tıp öğrencilerinin 1919’da emperyalist işgale karşı çıkışlarının ve bunu örgütlemelerinin 100’üncü yıl dönümü” şeklinde konuştu.

Osmanlı döneminde 14 Mart 1827’de ilk tıp fakültesi kurulduğunu belirten Antmen “Bu da 14 Mart’ta denk geliyordu. Bu anlamda, özellikle tıp öğrencileri de 1919’da bunu 14 Mart’a denk getirdiler. Bu yıl 100. yılını kutluyoruz” dedi.

14 MART’I BURUK KUTLUYORUZ

Çok ciddi sağlık problemlerinin olduğu Türkiye’de 14 Mart’ı buruk kutladıklarını ifade eden Antmen şunları söyledi: “Hekimlerin çok sıkıntıları var. Diğer sağlık çalışanlarının ciddi sıkıntıları var. Halkın da sağlık alanında ciddi sorunları var. Bu anlamda bu sıkıntıların dile getirildiği bir mücadele günü olarak da görüyoruz. Bayramı. Bu anlamda biraz buruk kutladığımızın bilinmesini istiyoruz. Biz, bu sıkıntıları son 20 yıldır son 16-17 yıldır Sağlıkta Dönüşüm Politikalarının hayata geçirilmesi sonrası yaşamaya başladık. Biz ilk günden beri mücadelemizi veriyoruz. Bir yandan bayramımızı kutlayacağız bir yandan da gerek halkın sağlık hakkının korunması gerekse de sağlık çalışanlarının, özelde hekimlerin iş güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret karşılığında çalışmaları için mücadelemiz sürecek.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama