MEÜ’de‘Çocuk İstismarı ve İhmali’ konulu panel

​MEÜ Tıp Fakültesi tarafından Çocuk İstismarı konusunda alınacak önlemler hakkında Çocuk İstismarı ve ihmaline yönelik Farkındalık Paneli düzenlendi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülen Güler,panelde yaptığı konuşmada,İstismarların çocuklarda kalıcı hasarlar bıraktığını ve göz ardı edilmemesi gerektiğin vurguladı.

MEÜ’de‘Çocuk İstismarı ve İhmali’ konulu panel
MEÜ’de‘Çocuk İstismarı ve İhmali’ konulu panel admin
Bu içerik 180 kez okundu.

-Mersin Üniversitesi(MEÜ) Tıp Fakültesi tarafından, 2019 yılı 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, ‘’Çocuk İstismarı ve İhmali’’ konulu  paneli düzenlendi.MEÜ Basın merkezinden yapılan açıklama göre  önceki gün  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkan Saylan Konferans Salonu’nda düzenlenen panele;  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu ve Prof. Dr. Şükrü Hakan Kaleağası, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Panelde yaptığı konuşmada Çocuklara karşı herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden MEÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Dokgöz; ‘’Üniversitemizde çocuk istismarı konusunu ilk defa ele alıyoruz. Çocuklara karşı hepimizin sorumluluğu var ve konu bu yüzden çok önemli. Fiziksel, cinsel, duygusal istismar ve ihmal olarak dört farklı şekilde istismar mevcut. En sık görüleni maalesef fiziksel istismar çünkü bizlere bulgu veriyor. İhmalde ise, çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması ortaya çıkmaktadır. Cinsel istismar da, her yaştaki çocukta görülebilir ancak bunu çocuklar anlayamaz. Bu nedenle, lütfen çocuklarımızı dinleyelim ve hukuksal sürecin başlamasından çekince duymayalım.’’ dedi.

İstismarların çocuklarda kalıcı hasarlar bıraktığını ve göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Mersin Üniversitesi  Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülen Güler Aks ise ; ‘’Çocuklar şiddeti ve istismarı unutmazlar. Ama neden şiddete ve istismara uğradıklarını anlayamayabilirler. Maalesef bu durumlar, çocukta kalıcı hasarlar bırakabilir. Şiddeti ve istismarı sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak da görmekteyiz. Bunlar; çocuklara hakaret ve aşağılama, sorumluluklarını yerine getirmeme durumunda bağırma şeklinde görülebilir. Cinsel istismar ise, en çok aile içinde sıkıntı yaratmakta. Bunun nedeni, ortaya çıkmasının daha uzun sürmesi. Bu nedenle, çocuklarımızı korumak için, onları bilgilendirmeli ve vücut bölgelerini tanımalarını sağlamalıyız. Bunu gerçekleştirirken de nötrolmalıyız, aksi takdirde çocuklar bunun utanılacak bir şey olduğunu zannedip susabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

Çocuk istismarının hukuki boyutu ve süreçleri hakkında katılımcılara bilgi veren Av. Burcu Düzen ise; ‘’Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 8-15 yıl, istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3-8 yıl, penetrasyon var ise en az 16 yıl ceza alıyor. Bunun için sessiz kalmamalıyız. En yakın karakola gidebilir, Alo 183, 155, 156’yı arayabilir, bulunduğumuz ildeki barolara başvurabiliriz. Gerçekleştireceğimiz ihbarlar sonrasında, Cumhuriyet Savcıları tarafından soruşturma başlatıyor ve önce mağdur çocuğun ifadesi alınıyor. Sonrasında adli tıp, çocuğun tıbbi ve psikolojik bulgularını tespit ediyor, varsa tüm deliller toplanıyor ve yargılamayı gerektirecek nitelikte bir olgu varsa da iddianame hazırlanarak kovuşturma aşamasına geçiliyor.’’ şeklinde konuştu. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama