MDOB’si, ‘Carmina Burana’ Balesi’ni sahneliyor

​Mersin Devlet Opera ve Balesi, Bugün saat 16:30’daOrkestra şefliğini Cemi’i Can Deliorman ve koreografisini Mehmet Balkan’ın yaptığı "Carmina Burana" balesini ‘ninkoreografik sahne kantatının prömiyerini gerçekleştiriyor. Eserin ikinci temsili ise 16 Mart 2019 Cumartesi günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi sahnesinde.

MDOB’si, ‘Carmina Burana’ Balesi’ni sahneliyor
MDOB’si, ‘Carmina Burana’ Balesi’ni sahneliyor admin
Bu içerik 468 kez okundu.

Mersin Devlet Opera ve Balesi(MDOB), 14 Mart 2019 Perşembe günü saat 16:30’ da Mersin Kültür Merkezi’ nde ‘’ Carmina Burana’’ Balesi  koreografik sahne kantatının prömiyerini gerçekleştiriyor.Mersin Devlet Opera ve Balesi’nden yapılan açıklama göre Orkestra şefliğini Cemi’i Can Deliorman’ ın yaptığı eserin rejisörlüğünü ve koreografisini Mehmet Balkan, koreografi asistanlığını Serbülent Biçer ve Kürşat Kılıç, reji asistanlığını Soner Fahlioğulları, koro şefliğini Serhat Kaya, çocuk korosu şefliğini K. Reyhan Bezdüz yapıyor. Sopranolar Funda Uyanık, Görkem Ezgi Yıldırım, tenorlar Erdem Erdoğan, Dağhan Ergün, Baritonlar Faik Mansuroğlu, Hulusi Polat ve Bale solistleri A. Özlem Şenormanlılar, Ender Üçdemir, O. Polen Gezmiş, Ozan Demirbaş ve Tutku Barın Tümen’e Mersin Devlet Opera ve Balesi orkestra, korosu eşlik ediyor. Eserin dekor tasarımı Seyhan Atamer’ e, kostüm tasarımı Aydan Çınar’ a ve ışık tasarımı Tarı Deniz’ e ait.Müdürlüğümüzün ilk kez 26 Aralık 2002 tarihinde sahne kantatı olarak seslendirdiği eser, şimdi koreograf ve rejisör Mehmet Balkan’ ın yorumu ile ‘’koreografik sahne kantatı’’ formunda sahneleniyor. Eserin zaten güçlü olan müzikal anlatımı başta koreografi olmak üzere dekor, kostüm ve ışık ile daha da zenginleşiyor.Eserin ikinci temsili ise 16 Mart 2019 Cumartesi günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi sahnesinde

"CARMİNA BURANA" NE ANLATIR?

Eserin açılış teması, belki de en çok bilinen tema, yazgı, kader ve insanın alınyazısının yükseliş ve alçalışları hakkında. Ardından müzik Bahar'ın tomurcuklanmasına doğru yön değiştiriyor: uyanma, oynaşma, coşma ve ilk aşk. Gezegenlerin fiziksel çekimi kadar temel ve asıl, erkek ve kadının birbirlerine olan arzusu, ana fikir. Balenin ilerleyen bölümleri kadın ve erkek yaratılışlarının onları son birleşmeye götürecek olan ifade biçimleriyle devam ediyor. Taverna Bölümü, yaşlılığın ve ölümün kaçınılmazlığını içki içip, kumar oynayarak unutmaya ve örtmeye çalışan aynı zamanda arzuyla yanıp tutuşan genç erkekleri anlatıyor. Son bölüm, Aşk Sarayı, kadınlar hakkında. Daha yumuşak olan doğaları, kendi tutkularıyla olan savaşları ve kendilerini coşkunluğa ve doruğa ulaştıracak olan fiziksel aşkı kabul edişleri. Tüm orkestranın, koronun, çocuk korosunun ve dansçıların hep beraber sahnede coşkulu bir bütün oluşturduğu "Carmina Burana", çağdaş kostüm ve sahne anlayışıyla kurgulanmış bir bale. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında