Ekmeğini yetiştirdiği Nergis’ten kazanıyor

Mersin’in köylerinden 3-5 demet olarak toplayıp sattığı nergis işini ticarete döken Nuri Aladağ adlı şahıs köylülerden kiraladığı bahçelerde 10 bin nergis soğanı ile işe başladı. Şimdi ise 70 bin metre kare alanda 10 milyon soğanının bulunduğunu söyleyen Nuri Aladağ, Bir demet nergisin satış fiyatının günün borsasına göre değiştiğini belirterek,“Bizmezata veriyoruz. Mezatta açık artırma usulü ile satılıyor. Orada arz talebe göre yükselebiliyor da düşebiliyor da. Kısaca sebze üretiminden karlı. Örneğin domatesin fidesine her yıl para veriyor.,nergissoğanına bir defa para veriyorsunuz. Birde bu her sene artarak çoğalıyor. Mesela 10 bin soğan diktiğiniz bin metre kareye 5 yıl sonra o size 100 bin olabiliyor. Sadece 2 yılda bir taban gübresi verir İşi götürürsünüz. Ama bir sebzeye bir narenciyeye yılda en az 3-5 defa gübre 3-5 defa sulama yaparsınız. Bunu Allah suluyor. Bizde hasat ediyoruz. Piyasaya veriyoruz” diye konuştu.

Ekmeğini yetiştirdiği Nergis’ten kazanıyor
Ekmeğini yetiştirdiği Nergis’ten kazanıyor admin
Bu içerik 1035 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

14. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda stant açan Nuri Aladağ, gazetemiz Güney’e yaptığı açıklamada Mersin’de Gülnar’dan Sebil Yaylasına kadar farklı rakımlardaki 70 bin metre karede katmerli nergis ürettiğini söyledi. Üretimi farklı rakımlara göre 4 aylık sürede yaptıklarını ifade eden Aladağ, “Bunu sıfır rakım ile 1200 rakım arası birçok bölgede üretiyoruz. Kooperatifimiz var oraya veriyoruz. Ürünlerimiz orada satılıyor. Bir buçuk iki ay sonra yani satıştan sonra bize bunun parasını nakit olarak veriyorlar” dedi.

Nergis üretiminin nereden aklına geldiği yönündeki soruya Aladağ, “Ben daha önce nergisleri köylülerden  alıyordum. Bunun önünün açık olduğunun farkına vardım.  Ve ben bunu ticarete dökeyim dedim.  İşe 10 bin nergis soğanı ile başladım. Şu an 10 milyon soğanım var. Bir çok belediyenin nergis soğanı ihtiyacını karşılıyorum. Bu anlamda her yıl piyasaya yaklaşık 500 bin nergis soğanı veriyoruz. Başka köylerde çoğalması, üretilmesi için alternatif ürün olması için öneriyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin’in bugüne kadar 5-6 köyünde proje yaptık”  diye konuştu

Nergis’in sadece kışın yetiştiğini ifade eden Aladağ, “Yazın olmaz. Kışın biz 12. ay ile 3. Ay arası sürekli kesim yapıyoruz. Sera istemez açık alanda olur. Erken yetişmesini istediğimiz yerlerin soğanlarını biz Ağustos ayında sulamaya başlarız. Onları 11-12. ayda hasada getiririz. Diğer aydakiler yağmurla yetişiyor. Yaylaya ektiklerimiz daha geç oluyor. O şekilde bir üretim yapıyoruz”    şeklinde konuştu.

27 YERDE NERGİS ÜRETİYORUZ, BİR ÇOK SEBZE VE MEYVEDEN DAHA AVANTAJLI

Mersin’de şu anda 27  köyde Nergis üretim yaptıklarını belirten Aladağ “Gülnar’ın Korucuk köyünde, Silifke’de, Erdemli’ninKösbucağı, Köypınarı köylerinde, Elvanlı’da, Mersin’in bir çok köyünde üretim yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bir demet nergisin satış fiyatının günün borsasına göre değiştiğini anlatan Aladağ “Biz mezata veriyoruz. Mezatta açık artırma usulü ile satılıyor. Orada arz talebe göre yükselebiliyor da düşebiliyor da. Bir çok sebzeden avantajlı, karlı diyebilirim. Çünkü mesela domatesin fidesine her yıl para veriyorsunuz ama bunun soğanına bir defa para veriyorsunuz. Birde bu her sene artarak çoğalıyor. Yani bu sene 1 tane ektiğiniz soğan seneye 2’de olabiliyor 3’te olabilir. 5-6 yıl orada kalıyor. Mesela 10 bin soğan diktiğiniz bin metre kareye 5 yıl sonra o size 100 bin olabiliyor. Bunun sadece 2 yılda bir bir taban gübresi verirsiniz. İşi götürürsünüz. Ama  bir sebzeye bir narenciyeye yılda en az 3-5 defa gübre 3-5 defa sulama yaparsınız. Bunu Allah suluyor. Bizde hasat ediyoruz. Piyasaya veriyoruz” ifadelerini kullandı.   

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort