Açlık grevine ‘duyarlılık’ çağrısı

Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu cezaevlerindeki açlık grevleri ile ilgili​ iktidarı sorunun çözümü için adım atmayaçağırdı.

Açlık grevine ‘duyarlılık’ çağrısı
Açlık grevine ‘duyarlılık’ çağrısı admin
Bu içerik 418 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

-Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri ile ilgili Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü ve Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen burada yaptığı açıklamada, 300 tutuklu ve hükümlünün cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerindeki sayının 1 Mart'tan itibaren artarak yeni bir sürece dönüştüğünü iddia etti.

Geçmişte yaşanan açlık grevlerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Antmen, “Böylesine insan yaşamı ile doğrudan ilgili olan bir eylemde süreci zora sokan/tıkayan tutum ve davranışların çözüme değil çözümsüzlüğe hizmet ettiğini önceki yılların acı deneyimlerinden bildiklerini kaydetti.

Bunu toplum olarak bir daha yaşamak istemediklerini anlatan Antmen “Mevcut siyasal iktidarın bir an evvel sorumluluğunun bilinci içinde davranmasını ve cezaevlerinden yükselip büyük toplum kesimlerince de kabul gören bu insani taleplere cevap vererek çözümün yolunu aralamasını umut ve talep ediyoruz” dedi.

Siyasal iktidardan ve demokratik bir hukuk devletinden beklenenin çözüme katkı sunmak adına diyalog geliştirmeye çalışan tüm birey ve kurumlara katkı sunacakları ortamın yaratılması olduğunu anlatan Antmen şunları söyledi: “Bağımsız gözlemci heyetlerin açlık grevindeki tutsaklarla görüşmelerine olanak sağlanması ve yine Türk Tabipler Birliği ve Tabip Odaları gözetiminde ilgili uzmanlardan oluşmuş bir heyetin açlık grevi eylemcilerinin sağlık problemlerini yerinde tesbit-gözlem ve izleme olanaklarının yaratılması için gerekli adımların atılmalı. Tüm uyarılarımıza rağmen yaşanabilecek tüm olumsuzlukların sorumlusunun da siyasal iktidar olduğunu belirtiyor siyasal iktidarı sorunun çözümü için adım atmaya ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort