Tarım işçilerinin günlük ücreti arttı

​Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri yüzde 12,6 artışla 74 TL oldu.Adana'da tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 61 TL, erkek işçiler için 72 TL olurken; Mersin'de ise kadın işçiler için 64 TL, erkek işçiler için 77 TL oldu.

Tarım işçilerinin günlük ücreti arttı
Tarım işçilerinin günlük ücreti arttı admin
Bu içerik 227 kez okundu.

-Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü,2018’e ilişkin  Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı, istatistiklerini açıkladı Buna göre tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 14,0 artarak 2 117 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 11,9 artış göstererek 67 TL olurken, erkek işçi ücretleri yüzde 12,1 artış göstererek 82 TL oldu.Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretin, kadın işçiler için yüzde 5,8 oranında artarak 1 668 TL ve erkek işçiler için ise yüzde 13,9 artarak 2 187 TL olarak gerçekleştiği ifade edildi. Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 62 TL, erkek işçilere 65 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 71 TL ve erkek işçilere ise 78 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

MEVSİMLİK KADIN İŞÇİLERDE EN YÜKSEK GÜNLÜK ÜCRET GİRESUN İLİNDE GERÇEKLEŞTİ

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 95 TL ile Giresun, erkek işçiler için ise 120 TL ile Ardahan ilinde gerçekleştiği, en düşük ücretin ise, kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 53 TL ile Hatay ilinde olduğu belirtildi.Adana'da tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 61 TL, erkek işçiler için 72 TL olduğu; Mersin'de ise kadın işçiler için 64 TL, erkek işçiler için 77 TL olduğu bildirildi.

SÜREKLİ ERKEK İŞÇİLERDE EN DÜŞÜK AYLIK ÜCRET KİLİS İLİNDE GERÇEKLEŞTİ

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2 000 TL ile Eskişehir'in, erkek işçilere 3 203 TL ile Çanakkale'nin en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu; en düşük ücretlerin ise, kadın işçiler için 1 467 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 1 000 TL Kilis ilinde gerçekleştiği bildirildi.Adana'da tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 1 600 TL, erkek işçilere 2 173 TL olduğu belirtildi. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında